Союз Українок Америки, 64-й Відділ СУА та УГК Церква святого Юра вперше представили в Нью-Йорку етнографічний проєкт «Батьківська хата. Homestead»

1Виставка етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead» в Нью-Йорку: авторка проєкту «Батьківська хата. Homestead», союзянка Оленка Браво, заслужений працівник культури України, кураторка проєкту, союзянка Валентина Шемчук, Митрополит Борис Ґудзяк, Архієпископ Філадельфійський Української Католицької Церкви та отець Йосафат Коваль, ієромонах-василіянин Церкви святого Юра

Уперше в Нью-Йорку на Мангеттені презентували етнографічний проєкт «Батьківська хата. Homestead». Мистецька акція проведена на ознаку пам’яті 90-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні – Геноциду українського народу та на вшанування подвигу кращих синів і доньок України, які захищають рідну землю від російських окупантів. Організатори події: Союзу Українок Америки та Оксана Пясецька – дорадниця презентації проєкту, голова Референтури з питань культури СУА, 64-й Відділ імені Іванни Рожанковської СУА та Валентина Шемчук – кураторка проєкту, культурно-освітня референтка Управи 64-го Відділу СУА, Українська Греко-Католицька Церква святого Юра та парох отець Йоан Лубів, ЧСВВ. Зібрання відбулося, завдяки фінансовій підтримці Фонду розвитку громад Світового Конгресу Українців.

Валентина ШемчукПрезентація в Нью-Йорку етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead»: модераторка зібрання заслужений працівник культури України, журналістка, союзянка, кураторка проєкту Валентина Шемчук

На виставкову подію «Батьківська хата. Homestead» завітав Митрополит Борис Ґудзяк, Архиєпископ Філадельфійський Української Католицької Церкви. Владика Борис тепло відгукнувся про засновників і організаторів презентації Проєкту «Батьківська хата. Homestead» та висловив побажання мати у Філадельфії копію виставки всіх дванадцяти вперше представлених у Ню Йорку фотокартин.

Проєкт «Батьківська хата. Homestead» – міжнародний. «Батьківська Хата. Homestead» – це команда неймовірних жінок: Оленка Браво й Наталка Стурджіл – союзянки зі США та киянка Світлана Задоровська. Як у часи Великого Голодомору українці вимінювали родинні прикраси та вбрання на хліб та закопували національні строї, так само народний одяг і нині українці рятують від окупантів-бузувірів. Та рашистам не вбити нашу українську ідентичність, про що свідчать також і світлини проєкту: знову золотиться сумське зерно в долонях дівчини, вбраної в одяг Буринського й Роменського районів та стоїть у задумі вітряк із Путивльщини як свідок давньої історії, а у стрій трьох поколінь однієї родини із села Качали Бородянського району вбралася славна киянка та прийшла до церкви.

3Організатори та гості зібрання: заслужений діяч мистецтв України, художній керівник хору «Молода думка» Василь Гречинський, Почесна голова Округи Нью-Йорк Союзу Українок Америки Лідія Слиж, захисники України Сергій Паук та Андрій Ткачук, заслужений працівник культури України, союзянка Валентина Шемчук, авторка проєкту «Батьківська хата. Homestead», союзянка Оленка Браво

До учасників і гостей звернулася авторка проєкту «Батьківська хата. Homestead», співзасновниця української школи в місті Сан-Антоніо, співорганізаторка українсько-американської платформи «Єднання», союзянка Оленка Браво. Її розповіді фотоісторій про оселі, церкви, родинне життя українців Вінниччини, Гуцульщини, Закарпаття, Київщини, Одещини, Полісся, Полтавщини, Сумщини, Тернопілля, Харківщини, Черкащини та Чернігівщини стали найочікуванішими хвилинами події. Модерувала зібрання заслужений працівник культури України, членкиня Національної спілки журналістів України, союзянка Валентина Шемчук. Її сповнене найглибшої шани до батьківської хати слово народжувало в уяві глядачів образ рідної оселі, і в серці кожного озивалася любов до батьківського обійстя.. Українськими та кримськотатарськими піснями й музикою гостей заворожили хор «Молода думка», його художній керівник і диригент заслужений діяч мистецтв України Василь Гречинський та хормейстери Оксана Антонів і Соломія Козій, Вокальна студія «Писанка» та її художній керівник і засновниця Ольга Обертос, співачки Леся Верба та Ліліан Діттан, «Думкарі» – флейтистка Дарина Козій, піаніст Максим Хоминець та вокалісти Софія Мельник, Владислав і Устин Чорні.

Оленка БравоПрезентація в Нью-Йорку етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead»: авторка проєкту «Батьківська хата. Homestead», співзасновниця української школи в місті Сан-Антоніо, співорганізаторка українсько-американської платформи «Єднання», союзянка Оленка Браво

Презентація проєкту відбулася за участі консула Генерального консульства України в Нью-Йорку Наталі Мусієнко, Всечесних отців-василіян Кирила й Олексія, Почесної голови СУА Ірени Куровицької, союзянок 64-го Відділу – Почесної голови Округи Нью-Йорк СУА Лідії Слиж, яка від імені Головної Управи Союзу Українок Америки зворушливо подякувала організаторам зібрання, та Марти Волчук, Галини Гусак, Дари Синєокої, а також голови Округи Нью-Йорк Марії Венгер, посестер із міста Йонкерса з 30-го Відділу СУА Людмили Галай, Наталі Нечай, Марії Стрілецької, очільниці Департаменту культури Благодійного фонду «Help Ukraine Center USA» Галини Баган.

5Авторка проєкту «Батьківська хата. Homestead», союзянка Оленка Браво (ліворуч), заслужений діяч мистецтв України, диригент хору «Молода думка» Василь Гречинський, заслужений працівник культури України, модераторка, союзянка Валентина Шемчук

Висловлюємо велику вдячність заступниці голови нашого 64-го Відділу імені Іванни Рожанковської СУА Наталі Добровольській, яка сердечно сприяла проведенню події протягом майже піврічної підготовки. Серед присутніх українців та американців тепло вітали голову організації «Big Dreams» Олену МакМен з міста Деріана, штат Коннектикут, родину Шемчук-Бетико з Пенсильванії, з Нью Йорка – Аллу Івченко та Зоряну Гуцуляк, Тетяну й Зеновію Брегін, із Нью Джерсі – родину Якимців, які завжди були готові прийти на допомогу. Гостинно зустріли родину Романенків, яка прилетіла на шановане зібрання з України та разом із союзянкою нашого Відділу Катею Сокіл Мельникевич, парафіянами Церкви святого Юра Наталею Чорною Козій, Наталею та Анною Ковальчук, звукорежисером Василем Чорним стали щирими помічниками.

6Учасники та гості презентації в Нью-Йорку етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead»

Слова глибокої подяки від організаторів та учасників презентації проєкту «Батьківська хата. Homestead» за допомогу доброчинцям – українському ресторанові «Веселка» та його власникові Джейсонові Бірчарду, крамниці «J. Baczynsky East Village Meat Market» та її менеджерові Андрієві Ільницькому.

Як вияв любові і шани до рідної оселі постав у Нью-Йорку етнофотообраз батьківської хати, про неї над Нью-Йорком лунало рідне слово та злітала наша пісня.

7Подяка організаторам і учасникам зібрання. Почесна голова Округи Нью-Йорк Союзу Українок Америки Лідія Слиж (праворуч) та модераторка зібрання Валентина Шемчук разом із хористами «Молодої думки»

Батьківська хата

Присвята проєктові

«Батьківська хата. Homestead»

Думкою Україною

На світанні полину я –

Батька хату далекую

Обніму я лелекою…

Ластівкою-утіхою

Причаюся під стріхою…

І синиці крилечком

Зачерпну озеречка…

Заспіваю горличкою

В тихім гаї над річкою…

Полохливою сойкою

Скрикну болісним зойком я…

Златочолою плискою

Обізвуся тут, близько, я…

Над рідною криницею

Схилюся журавлицею…

Притулюсь до віконечка,

Вмиюсь в променях сонечка –

Батька хату далекую

Обніму я лелекою…

Валентина Шемчук

заслужений працівник культури України,

членкиня Національної спілки журналістів України,

культурно-освітня референтка 64-го Відділу СУА,

кураторка проєкту «Батьківська хата. Homestead»

Фото: отець Володимир Радько,

Олександр Сеник

м. Нью-Йорк, США

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа