Снага напоєна любов’ю. Щиро вітаємо з ювілеєм Орисю Сушко – Почесну голову СФУЖО

Народжена у Виндзорі в канадській провінції Онтаріо вона зростала в родині, єством якої була жертовна любов до України. З дитячих та юних літ і донині кожне поривання своєї неспокійної душі, кожну свою доброчинну справу присвячує батьківському краєві українка в Канаді у другому поколінні Орися Сушко. Її мама Емілія Степова прийшла у світ у канадській стороні, тато Павло Степовий народився в Україні. Пріоритетом родинного і громадського життя батьків Орисі була праця задля незалежності України. Цей шлях обрала і їхня донька.

Серед плідного набутку Орисі Сушко – її невсипуща багаторічна діяльність як локальної, провінційної та крайової Президентки Конґресу Українців Канади (КУК). Починаючи з жовтня 2004-го, пані Орисею докладено значних зусиль для організації п’яти успішних місій спостерігачів за виборами в Україні: трьох – президентських та двох – парламентських. Особливо значущим у цій діяльності Орисі Сушко було здійснення нагляду Ради директорів – представників двадцяти восьми членських крайових організацій в особливий час президентських і парламентських виборів в Україні: збірка на цю надзвичайно важливу справу склала більше мільйона доларів. Крім цього, пані Орися тримала постійний контакт із урядами Канади й України у справі співпраці й допомоги та довершила свою чергу очолювати виборчий штаб у канцелярії КУК в Україні. Також була головою відділу Руху міста Гамільтону та членкинею провінційної дирекції Руху.

Орися Сушко – довголітня діяльна членкиня Союзу Українок Канади. Пані Орися очолювала локальний відділ, провінційну Екзекутиву і від 1993 до 1997 р. – Крайову управу. Заслуговує на визнання журналістський доробок пані Орисі. Упродовж чотирнадцяти років вона була редакторкою журналу «Промінь». На запрошення Міжнародної організації «Жіноча громада» в Україні Орися Сушко представляла Канаду на Міжнародній конференції “Жінка і демократія” в Києві 1995 р. та виголосила доповідь на тему Жінка в демократії”.

Пані Орися сім років була продюсеркою і модераторкою телепрограми “Україна сьогодні” в місті Гамільтоні. Як голова Керівного комітету «Візія майбутнього» проводила навчання спеціальних робочих груп по всій Канаді та протягом 2002–2004 рр. займалася дослідженням громадської думки щодо бачення майбутнього українців Канади. З нагоди 15-ї річниці Незалежності України та на запрошення Посольства Канади в Україні Орися Сушко представила на Круглому столі в Києві доповідь про перспективи громади українців у Канаді.

1 (1)Орися Сушко проводить Сесію Протидії торгівлі людьми. Київ. 2008 р.

«Віддана праця мала і має колосальний вплив на гендерні справи. Без згаданого жіночого руху ми, жінки, не могли б сьогодні користатися привілеями в галузі економіки, соціології, освіти, в уряді тощо. Безперечно, жіночий рух дав основний поштовх жінкам виявляти свою здібність і посвяту для народу» – таким є один із дороговказів пані Орисі за її власним визначенням. У дні святкування 20-ї річниці Незалежності України Орися Сушко взяла участь у Міжнародному форумі українських жіночих організацій, що відбувся в Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОКу) Національного університету «Львівська політехніка». На цьому зібранні, де українське світове жіноцтво окреслило шляхи консолідації українських жіночих організацій у світі й Україні з метою вирішення проблем розбудови держави України, збереження національної ідентичності і традицій українців зарубіжжя, утвердження позитивного образу України та входження її у співтовариство європейських демократичних розвинених країн як рівної серед рівних, у своїй доповіді пані Орися звернулась до історичних часів становлення українського жіночого руху – від заснування з ініціативи Наталі Кобринської 1884 р. в місті Станіславові (нині – Івано-Франківську) першої жіночої організації до утворення Союзу Українок 1917-го і проведення першого Конґресу українського жіноцтва 1934 р. Орися Сушко наголосила: «Не дивлячись на різні історичні випробування (зокрема Другої світової війни), віддана праця жінок продовжила існування Союзу аж до сьогоднішніх днів».

2012-й – один із найвизначніших років у плідній діяльності Орисі Сушко. На Річних нарадах Світової Федерації Українських Жіночих Організацій її було обрано Головою СФУЖО, і за каденції Орисі Сушко продовжилася важлива праця СФУЖО: було налагоджено тісний контакт не лише із членкинями СФУЖО, а й з Національною Радою Жінок України та МІОКом НУ «Львівська політехніка». Успішні та змістовні Річні наради відбулись у Києві, Львові, Стокгольмі та Парижі за участю численних представниць СФУЖО – членкинь і гостей.

2 (2)Вітальне слово Орисі Сушко на засіданні в ООН з нагоди 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка. Нью-Йорк. 2014 р.

Уже жвавий зв’язок з ООН під час головування Орисі Сушко СФУЖО поглибила через інтенсивну діяльність команд представниць у Нью-Йорку і в Женеві: Головні представниці СФУЖО до ООН в Нью-Йорку д-рка Марта Кебало й І. Яросевич і в Женеві – д-рка Олександра Куновська-Монду просували інтереси України на світовому рівні, організували інформаційні сесії, тісно співпрацювали з Послами України в ООН та Постійними представниками України в ООН. Орися Сушко була учасницею всіх річних сесій Комісії ООН зі статусу жінок в Нью-Йорку.

СФУЖО стала головним організатором у співпраці з СКУ та Постійним представництвом України при ООН ювілейного святкування 27 березня 2014 р. в ООН в Нью-Йорку 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка під назвою “Тарас Шевченко: борець за українську мову, самовизначення народів, людські права та соціальну справедливість”. СФУЖО наголосила на одвічному прагненні Україною незалежності, на захисті територіальної цілісності України у зв’язку з окупацією Криму та на підтримці європейських і євроінтеграційних намірів народу України, Голова СФУЖО Орися Сушко мала високу честь виголосити святкове слово у присутності Проводу ООН та членів дипломатичних представництв із всього світу у величній залі Економічної і соціальної ради ООН у Нью-Йорку. 2012–2018-го як Голова СФУЖО Орися Сушко обіймала посаду другої заступниці Голови СКУ і брала активну участь у патріотичних справах світового українства.

Сьогодні думкою і допомогою пані Орися Сушко разом із кращими синами і доньками України, які боронять рідну землю від російських окупантів. Виняткова громадянська і громадська діяльність пані Орисі в царині розвитку суспільства, утвердження незалежності України, національної освіти і культури гідно поцінована в Канаді й Україні. 1986 р. Орися Сушко отримала нагороду за громадську службу від Ради багатокультурності міста Гамільтону та околиць, 1988-го – «Convention Ambassador» від мерії Гамільтону, 1990 р. – за добровольчу службу «Volunteer Service Award» від Міністерства з питань    громадянства провінції Онтаріо, 2001-го – від Конгресу Українців Канади. Українська Православна Церква в Канаді 1991 р. вручила Орисі Сушко Відзнаку Митрополита, а КУК 1995-го – Шевченківську медаль.

3 (3)Орися Сушко (праворуч) вручає від СФУЖО нагороду княгині Ольги Голові НРЖУ докторці Людмилі Порохняк-Гановській. Київ. 2016 р.

Указом Президента України від 2007 р. Орися Сушко нагороджена орденом княгині Ольги. 2010-го їй вручили Орден Канади – одну з найвищих цивільних нагород країни, що засвідчує видатні досягнення всього життя, відданість громаді та служіння нації. Тож на покликання уряду Канади пані Орися Сушко сьогодні виконує обов’язки очільниці церемонії громадянства, індукції нових громадян Канади. У серпні 2017 року Орися Сушко була серед тих, кого запросили на спеціальні вшанування з нагоди 50-ліття Ордену Канади. 2013-го Орися Сушко удостоєна Ювілейної державної медалі королеви Єлизавети ІІ. 2014 р. пані Орися названа однією з двадцяти п’яти «Жінок впливу» в Північній Америці за «Women of Influence Inc.». З нагоди 70-ліття СФУЖО Орися Сушко нагороджена відзнакою СФУЖО “Берегиня українського роду”.

Вагомий внесок та невтомне жертовне служіння пані Орисі Україні та світовому українству, зміцненню Української Незалежності, Православної Церкви України, розбудові національної школи в зарубіжжі, рідної культури, української духовності наснажує нас. Світ любові Орисі Сушко – це Український Світ, чиї подвижниці й подвижники щомиті присвячують кожен крок, кожне слово, кожну справу Україні, допомозі захисникам і захисницям рідної землі в їхній жертовній боротьбі проти російських окупантів, Свободі України та її народу.

Валентина Шемчук

заслужена працівниця культури України,

культурно-освітня референтка 64-го Відділу

Округи Нью-Йорк Союзу Українок Америки

Д-рка Марта Кічоровська Кебало

Головна представниця СФУЖО до ООН

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа