Стефан Романів
У цей все нестабільніший час західні лідери часто заявляють, що ми повинні захищати демократію.
Лише минулого тижня, відреагувавши на зліт рейсу PS752 Ukraine Airlines над Тегераном, президент США Дональд Трамп наполягав, що міжнародна спільнота має справу з тими, хто загрожує демократії.
Менше ніж два роки тому президент Франції Еммануель Макрон, звертаючись до Конґресу США, сказав: “Щоб захистити наші демократії, ми повинні боротися проти постійно зростаючого вірусу фальшивих новин … адже демократія – це справжній вибір та раціональні рішення. Корупція інформації — це спроба роз’їдати дух наших демократій”.
Але все ж демократія під загрозою в багатьох сферах, багато в чому, щодня. То що робити? На початку своєї трудової діяльності я навчався як вчитель. Вказівки були зрозумілі: якщо ви хочете підтримувати якийсь порядок у класі, не робіть порожніх погроз, які не матимуть наслідків. Це була рада здорового глузду.
Демократія закріплює права людей незалежно від того, хто, чи де вони. Важливе право — придбати квиток на літак, сісти в літак, злетіти та безпечно приземлитися у пункті призначення.
Для 298 осіб — включаючи 38 австралійців — з рейсу MH17 Malaysia Airlines над Східною Україною в 2014 році, і 178 бідних душ на рейсі PS752 минулої середи ці права були безперечно ігноровані.
Що їх пов’язує, це політичні сили, що здійснюють протизаконну владу, не поважаючи міжнародних конвенцій і абсолютно не боячись наслідків.
Обидва літаки були збиті російськими ракетами, і відповідальні негайно брехали про події. У випадку з MH17 президент Росії Володимир Путін заперечив причетність Росії і звинуватив Україну та Захід у оприлюднюванні фальшивих новин. Росія вимагала від Заходу надати докази того, що це російські ракети запущені російськими військами. Він відмовився співпрацювати зі слідством і досі заперечує вердикт міжнародного трибуналу.
Минулого тижня грали аналогічно. Іранські чиновники відмовили надати реєстратор польотів (“чорний ящик”) і заперечували причетність своєї країни до того, що сталося, але потім поступилися, безглуздо стверджуючи, що це не була навмисна атака.
Іранці спочатку зачистили бульдозерами місце катастрофи, щоб знищити докази, а потім вимагали підтвердження відповідальності Ірану.
Оскільки нам на Заході не вдається захищати демократію сильними діями, наші вороги знають, що наслідків не буде. Це для них просто перейде.
Ми недостатньо серйозно ставимось до захисту наших демократій. Всього 476 невинних людей загинули через те, що міжнародні конвенції та правила зловживали або помітно ігноровали.
США закликали міжнародну спільноту боротися з тиранією в Ірані та допомогти їй приєднатися до міжнародної спільноти. Іран чинить опір. Він має підтримку Росії, яка охоче ветує будь-які резолюції в ООН, що засуджують Іран.
Якщо міжнародні лідери серйозно ставляться до захисту демократії, вони повинні мати справу з Росією, яка повинна відповідати за свої дії.
Ми щойно стали свідками вартості відсутності дій з нашого боку.
Зруйновані демократичні права та подальша геополітична дестабілізація стануть нормою, якщо ми не діятимемо рішуче і не накладемо сильних, однозначних санкцій щодо тих, хто не відповідає міжнародним правилам і нормам.
Поки реальних наслідків для злих справ не буде, вони триватимуть, а наші демократії будуть ослаблені.
Як сказав Теодор Рузвельт, 26-й президент США: “У будь-який момент прийняття рішення найкраще, що ти можеш зробити, – це прийняти вірне рішення, наступне добре — це неправильне рішення, а найгірше, що ти можеш зробити, це не робити нічого”.
Стефан Романів є співголовою Союзу Українських Організацій Австралії та першим віце-президентом Світового Конґресу Українців.