Річниця першого Конґресу СКУ: 56 років тому й сьогодні

sku-wide

Світовий Конґрес Українців відзначає річницю Конґресу Свободи – першої масової маніфестації української єдності в церковній, громадській і політичній сферах життя за кордоном. Зібрання відбулося цими днями 56 років тому в Нью-Йорку. Участь в Конґресі взяли понад тисячу делегатів з 17 країн світу. Присутні ухвалили рішення про створення Світового Конґресу Вільних Українців, який після проголошення незалежності України був перейменований на Світовий Конґрес Українців (СКУ).

“У розбудженій духовності й совісті вільного українця Світовий Конґрес Вільних Українців ставить програму: Україна мусить бути українською; найніжніші струни наших почувань мусять бути українськими; молода українська генерація мусить бути українською; Україні ми мусимо приготувати майбутність радіснішу і гіднішу, ніж усі її дотеперішні найсвітліші історичні дні…”, – відкриваючи перший Конгрес СКВУ в Нью-Йорку, заявив отець-прелат Василь Кушнір, якого пізніше обрали першим президентом СКВУ.

СКУ (СКВУ) було створено на базі чинної після Другої світової війни Панамериканської Української Конференції (ПАУК), до якої належали всі українські крайові централі Північної й Південної Америки. Основними членами, засновниками СКВУ, стали Українські Крайові Центральні Репрезентації: Український Конґресовий Комітет Америки (УККА) – Нью-Йорк, США; Конґрес Українців Канади (КУК) – Вінніпеґ (Манітоба), Канада; Українська Центральна Репрезентація Aрґентини – Буенос-Айрес, Арґентина; Українська Бразилійська Центральна Репрезентація – Куритиба (штат Парана), Бразилія; Координаційний Осередок Українських Громадських Центральних Крайових Установ (КОУГЦУ) – Лондон, Велика Британія (сьогодні Европейський Конґрес Українців (ЕКУ); а також Союз Українських Організацій – Мельбурн (штат Вікторія), Австралія.

До складу СКВУ також увійшли такі українські міжкрайові та крайові організації: Світова Федерація Українських Жіночих Організацій (СФУЖО), Головна Рада Наукового Товариства ім. Шевченка (ГР НТШ), Конференція Українських Пластових Організацій, Координаційна Рада Ідеологічно Споріднених Організацій (ІСНО), Світовий Український Визвольний Фронт (тепер Світова Конференція Українських Державницьких Організацій), Братство Колишніх Вояків 1-ої Дивізії Української Національної Армії та інші.

Від свого заснування і донині Конґрес є найвищим законодавчим органом СКУ, який збирається раз на п’ять років.

Цього року, 22 жовтня, 2023 року, відбувся вже XІI Світовий Конґрес Українців (СКУ).  У заході, що пройшов у гібридному форматі, взяли участь понад 300 делегатів та гостей із 30-ти країн світу.

В ході Конґресу були визначені три головні напрямки роботи Світового Конґресу Українців: перемога над російським агресором, відбудова України й сильний український світ.

Щоб підсумувати діяльність СКУ у 2019-2023 роках та розповісти, як вдалося подолати виклики, з якими зіткнулося світове українство – пандемія ковід, російська пропаганда, повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, СКУ підготував фільм “Підтримка України у найважчі часи”.

Про те, як зустріли новину про перші ракети над Києвом, у фільмі згадують  Віцепрезиденти СКУ Стефан Романів, Андрій Футей, Юрій Данилишин, Віторіо Соротюк, Наталія Пошивайло-Таулер, Павло Садоха.

Про підтримку новоприбулих українців на найвищому рівні говорить Петро Ревко, голова Союзу Українців у Великій Британії та Мирослав Скірка, Голова Об’єднання українців у Польщі. Як попри все розвивається українське шкільництво у світі розповіли Голова СКВОР Оксана Левицька з Канади, а про справжній технологічний стрибок у розвитку цього напряму Євген Семенов з ОАЕ.

Боротьбу з “рускім міром” коментують провідники українських громад Галина Маслюк (Греція), Віра Коник (Ecтонія), Олесь Городецький (Італія), Юрій Чопик (Іспанія).

Про адвокацію інтересів України на найвищому рівні розповідають президент СКУ Павло Ґрод та Олександра Хичій, Президент Конґресу Українців Канади.

Як зародилася потужна ініціатива СКУ Unite With Ukraine, спрямована на підтримку українських захисників разом з Президентом СКУ в фільмі говорить Директор Ініціативи Андрій Потічний. Павло Ґрод також наголошує на важливості енергетичної безпеки та розповідає про ініціативу Energize Ukraine.

Українською фільм озвучив відомий актор та режисер дублювання Павло Скороходько.

Переглянути повну версію фільму можна тут

Джерело: СКУ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа