15 липня в Народному домі Перемишля відбувся перший з багатьох запланованих в цілій Польщі моніторингових візитів делегатів Дорадчої комісії рамкової конвенції для охорони нацменшин при Раді Європи.
Ці зустрічі мають проводитись з репрезентаціями усіх національних та етнічних меншин, які проживають на території Польщі, – також з представниками українських та лемківських середовищ.
Такі зустрічі проводяться раз на п’ять років і мають на меті втілювати в даній державі імплементацію постанов рамкової Конвенції для охорони нацменшин. Польща ратифікувала згадану конвенцію в 2000 році. Цьогорічні візити є четвертим туром комісії в Польщі і своїм дослідженням охоплюють період з 2014 року і досьогодні.
Після візиту Дорадча комісія приготує оцінку, яку зможуть потім прокоментувати відповідні державні органи. Оцінка буде оприлюднена, коли всі коментарі будуть зібрані. Цикл моніторингу завершиться, коли Комітет міністрів Ради Європи прийме резолюцію.
Слід сказати, що згадана комісія не бувала раніше в Перемишлі. Під час першої зустрічі в Народному домі представники місцевого відділу Об’єднання українців у Польщі розповіли про напружені польсько-українські відносини в місті із зазначенням моментів ескалації в 2016 році. Згадано також про стан і проблеми навчання українській мові (здебільшого це – відсутність коштів на підготовку підручників) в українських школах і пунктах навчання. Згодом вказано перелік дій та проектів, які виконують місцеві активісти для покращення української позиції в регіоні та побудови якісного польсько-українського діалогу. Говорили також про фінансові виклики, які породжує організація установи та постійний ремонт будинку Народного дому. Після зустрічі з українською меншиною делегати взяли участь в зустрічі в міській ратуші, на яку, на жаль, з невідомих причин не потрапив мер міста Перемишля Войцех Бакун.
Чергові зустрічі з українською нацменшиною плануються у Варшаві в „Об’єднанні українців у Польщі”, а також у Любліні – з представником Українського товариства Григорієм Купріяновичем.
Зміст рамкової Конвенції Ради Європи стосовно нацменшин доступний за посиланням: www.coe.int/minorities.
Автор – Катерина Комар-Мацинська; джерело – Наше Слово, Варшава.
Фото – авторки