Представники національних та етнійчних меншин у Польщі виступили з відкритою заявою щодо нападів на історика Григорія Купріяновича.
„Організації національних і етнічних меншин вкрай стурбовані цілеспрямованими атаками на лідера української громади в Люблінському воєводстві голови Українського товариства Григорія Купріяновича”, – йдеться у повідомленні.
Автори документу зазначають, що атаки, ініціатором яких є найвищий представник влади в регіоні – воєвода Пшемислав Чарнек, є формою відвертого залякування і дискредитації громадян Польщі української національності, а також в певний спосіб „легітимізують” залякування представників інших національних та етнічних меншин за допомогою аналогічних методів.
„На особливу увагу заслуговує той факт, що Люблінський воєвода в своїх публічних виступах послуговується неправдивою інформацією, ображає учасників урочистості 8 липня 2018 року, які відбувалися на могилах жертв пацифікації 10 березня 1944 року, заперечує позицію істориків, в тому числі дослідників Інституту національної пам’яті”, – підкреслюють лідери організацій і цитують висновки істориків ІНП, які не виявили злочину у промові Купріяновича в Сагрині. Також вони подають подають факти з документу ІНП про те, що більшість жертв в Сагрині – цивільні особи.
Автори звернення стурбовані тим, що воєвода намагається нав’язати широкому загалу „єдиноправильне” розуміння історії. Вони також засмучені тим, що слова та дії представника влади на Люблінщині нищать багаторічну позитивну діяльність в напрямку розвитку міжкультурного діалогу.
„З урахуванням вищесказаного, а також для добробуту всіх громадян Республіки Польщі незалежно від їх національності та релігії, звертаємося до маршалка сейму Марека Кухціньського та прем’єр-міністра Матеуша Моравецького з очікуванням реакції на безвідповідальну, дискримінаційну практику Люблінського воєводи.
Найвищий представник республіки в регіоні, доктор юридичних наук ні в якому разі не повинен керуватися в своїй діяльності (яка виникає з функцій, які він виконує) національними упередженнями, доводити до поділів на національному грунті, порушувати права своїх співгромадян в сфері свободи поглядів і їх власної історичної пам’яті”, – підсумовують лідери меншинних організацій.
Звернення підписали:
Богуміла Бердиховська – експертка, яка оцінює грантові внески національних та етнійчних меншин до Міністверства внутрішніх справ та адміністрації;
Маріола Абковіч – представниця караїмської спільноти в комісії уряду та нацменшин (СКУНМ);
проф. Степан Дудра – представник лемківської спільноти в СКУНМ;
др. Любомір Моліторіс – представник словацької спільноти в СКУНМ;
Петро Тима – голова Об’єднання українців у Польщі, представник української спільноти в СКУНМ;
проф. Роман Дрозд – голова Українського Історичного товариства;
Алгірдас Вайцекаускас – представник литовської спільноти в СКУНМ;
Степан Клапик – голова Об’єднання лемків;
Артур Яблонський – співголова КУНМ в 2008-2012 роках;
др. Ева Міхна – експертка яка оцінює грантові внески національних та етнійчних меншин до Міністверства внутрішніх справ та адміністрації;
Андрій Артем’юк – голова Об’єднання українців Підляшшя;
др. Мирослава Копистянська – представниця лемківської спільноти в СКУНМ.
Повна версія заяви польською мовою тут.