Налагодження гуманітарних і організаційних зв’язків між українською діаспорою та Україною

volodymyr

Роман Грицьків

1-14 грудня 2018 р. в рамках лекційно-презентаційного турне, відвідав українські громади в Італії, Португалії, Іспанії та Франції. Під час зустрічей з українцями в Європі, відбулося обговорення актуальних питань національного минулого та сучасності. Зокрема, для українських громад було прочитано лекції про діяльність Української Повстанської Армії та провідників визвольного руху, а також проведено презентації найновіших видань присвячених українській історії ХХ ст.
Головною метою запланованих заходів стало налагодження/відновлення міцних гуманітарних і організаційних зв’язків між українською діаспорою, мігрантськими середовищами в Європі та Україною. Шляхом ознайомлення з історією рідного краю, в контексті переосмислення історичного та державницького досвіду, було підкреслено виняткову роль українців за межами України в утвердженні соборності та незалежності сучасної української держави. Попри різне становище українців у конкретних країнах, беззаперечним фактом є те, що від активності громад та їхньої єдності, у відстоюванні українських інтересів, безпосередньо залежать громадська думка та політика, щодо України, країн в яких вони мешкають. Зокрема – це яскраво продемонстрували злагодженість дій українців у світі, під час Євромайдану, АТО, а також протести, на останні прояви російської агресії у Керченській протоці.
Окремою темою, під час зустрічей, було становище сучасної української міграції та діаспори. Зокрема, було відзначено традиційно виняткову роль української церкви, насамперед УГКЦ, в процесі об’єднання українців, створення громадських середовищ, функціонування недільних і суботніх шкіл та ін.
Водночас було підкреслено й цілий ряд проблемних аспектів діяльності українців за кордоном. Насамперед, представники громад наголошували на відсутності, за окремими винятками, належної співпраці з посольствами України і неефективності функціонування багатьох консульських служб. Фактично за одним винятком, українські посольства активно не долучаються до заходів українських громад, та навіть, часто їх ігнорують. Українці за кордоном постійно потребують інституційної підтримки з боку української держави у відносинах з державними і муніципальними органами країн в яких мешкають. Це стосується, зокрема, потреб у створенні повноцінних культурних центрів, забезпечення їх приміщеннями і належною матеріальною підтримкою.
Дуже складним питанням української діаспори в Європі є проблема асиміляції. Останні хвилі трудової міграції, виявилися особливо піддатливими до асиміляційних процесів. Народжені на чужині українці втрачають знання мови, історії, традицій, єдність з національним середовищем, і як наслідок – українську ідентичність. В окремих країнах, зокрема в Іспанії, створюються системні умови для асиміляції українців (до прикладу шляхом підпорядкування церковних громад латинській адміністрації, тощо).
Болючою проблемою мігрантських середовищ є також байдужість і небажання багатьох українців до спільної діяльності та об’єднання в національні спільноти, що часто зумовлено пріоритетністю матеріальних, а не національних цінностей. В багатьох випадках наші земляки помилково орієнтуються на середовища вихідців з колишнього срср, а фактично русофільські організації, і піддаються на їхні провокації.
Під час зустрічей було обговорено й шляхи подолання цих та інших проблем. Насамперед було наголошено, що українське суспільство та держава, повинні проявити системні активність і наполегливість у формуванні організованої української діаспори в Європі. Потрібно постійно поглиблювати стабільні контакти і співпрацю між українцями в громадській, гуманітарній, економічній та інших сферах. Спільними зусиллями, як в Україні, так і за її межами, здійснювати популяризацію української духовності та культури, поширювати правдиві знання про сьогодення та історію.
Держава та міжнародні об’єднання українців повинні створити ефективне національне лобі для відстоювання українських інтересів в усіх країнах, де є українці. З огляду на величину нашої діаспори, геополітична вага і роль української громади повинна невпинно зростати.
Сьогодні консолідація всіх українців – є запорукою успіху та розвитку сучасної української державності. Ми не маємо права змарнувати наш історичний шанс, дарований нам мільйонами борців за волю України!
Учасники заходів підкреслили важливість подібних зустрічей, тому далі буде…

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа