“Майдан. Україна. Дорога до Свободи”. Соціо-культурний проект у Лондоні

“Майдан. Україна.  Дорога до Свободи”. Соціо-культурний проект у Лондоні

 

10 липня у приміщенні Лондонського відділення Асоціації Українців у Великій Британії відбулось відкриття мультимедійного проекту  “Майдан. Україна.  Дорога до Свободи”. У рамках проекту представлено фотороботи Ігоря Гайдая і Максима Дондюка “Майдан. Сага”, серію художніх робіт Матвія Вайсберга “Стіна” та виставку страйк-плакатів «Я-капля в океані», документальні фільми творчої групи ВАВИЛОН’13. Заключним заходом проекту став виступ Сергія Фоменко (Фоми), відомого українського музиканта, активного учасника і волонтера Майдану, із фолк-концертом “Музика Майдану”.

 

Соціо-культурний проект “Майдан. Україна. Дорога до Свободи” був створений за ініціативи Сергія Фоменка з метою показати цілому світу як у найважчі хвилини для України люди різних професій та соціальних верств із абсолютно різних куточків країни були разом і боролись за свободу своєї держави. “Ми приїхали в Лондон, щоб розвіяти міфи та жахи про  Майдан, Україну і українців, міфи, які розповсюджують численні ідеологи та агенти кремлівської “імперії зла”. Адже на кордонах цієї “імперії” з’явилася нова реальність – країна вільних людей, яка не хоче жити в темряві і мороку,” – розповів Сергій Фоменко на прес-конференції з нагоди відкриття проекту.

 

Проект був підтриманий Міністерством Закордонних Справ України. За словами представника міністерства Юрія Нікітюка, мистецтво Майдану покликане стати складовою культурної дипломатії України, щоб світ побачив ці події очима митців.

 

У Лондоні реалізація проекту стала можливою завдячуючи активній підтримці ініціативної групи Лондон Євромайдан. Ігор Гаврилко був одним із авторів виникнення проекту:  “Я народився в Україні, але більшу частину свого свідомого життя пройшла в Лондоні. Розмовляючи із друзями і колегами на роботі, зрозумів, що почуті ними новини від ЗМІ про Україну і саме Майдан були спотвореними і не відповідали істині. Кремлівська пропаганда, на жаль, працює і продовжує робити свою роботу.  Провівши деякий час на Майдані у Києві, я зустрівся із Сергієм Фоменко, і результатом тієї зустрічі стало рішення створити проект із метою донести правдиву інформацію про українську революцію до міжнародного співтовариства. Відкрити світові справжню Україну за допомогою робіт художників, фотографів, через мову плакатів  і образи фільмів про Майдан».

 

Організатори проекту намагалися відтворити атмосферу Майдану у Києві і донести її до мешканців Лондону. Перед  будівлею було створено театралізований міні-Майдан зі своєю барикадою, шинами, палаючими бочками, коктейлями молотова та наметами, а гостей зустрічали перевдягнуті майданівці у касках і балаклавах. Було створено Меморіал Небесної Сотні із фотографіями загиблих, які нагадували відвідувачам, що прагнення України бути ближчою до Європи коштувало життя багатьом українцям.

 

Під час прес-конференції відбулася щира розмова, в якій автори проекту намагалися донести до гостей історію Майдану і причини його виникнення. Обговорювалися аспекти національної самоідентифікації мешканців Сходу України, проблеми відсутності стратегії співпраці із регіонами, культурологічні проблеми, які по суті стали однією з причин війни.

 

Київський Майдан створив новий образ героїчного захисника, і

поруч із героїчним образом запорізького козака починають вимальовуватися риси новітніх героїв, учасників і захисників Майдану. «Обличчя Майдану», саме так називається портретна галерея із фоторобіт Ігоря Гайдая, де поруч із відомими людьми, художниками, філософами і політиками зображено захисників Майдану, всіх імен яких ми на жаль не знаємо. І набагато більше тих обличь героїв, що були і зараз є схованими за чорними балаклавами, і про яких ми ніколи не дізнаємося.

 

Саме найтрагічніші моменти протистояння встиг сфотографувати Максим Дондюк, який всі місяці провів на Майдані і був поранений. За його словами виходити за межі Майдану було небезпечно, оскільки на тебе чекали люди у цивільному, які у кращому випадку могли тебе завезти у міліцію і побити, у гіршому – вивезти в ліс і вбити. Це темні сторінки наших українських реалій, які виглядають сюрреалістичними для мирного західного міста, яким  є Лондон.

 

На виставці представлено також 28 картин Матвія Вайсберга, що зображують найдраматичніші дні жорстокого протистояння в самому центрі столиці України, свідком якого художник  був особисто. Як згадує сам автор у своїй книзі «Стіна», провівши майже кожен день і ніч на Майдані протягом двох місяців, він відчув глибоке бажання працювати навіть під час цього хиткого, надзвичайно сумного і химерного перемир’я, що трималося з кінця січня і до страшного дня 18 лютого. Отримані враження стали тим насінням виникнення творчої наснаги, яку було необхідно просто виплеснути, а внутрішні переживання перевести  в образи на полотні якомога швидше, перш ніж вони охолонуть. Результатом став цикл робіт, який пізніше отримав назву “Стіна”, як і більш рання серія робіт Вайсберга за  біблійними  мотивами Гольбейна

 

Завдячуючи проекту “Майдан. Україна.  Дорога до Свободи”, мешканці Лондону отримали унікальну можливість побачити справжнє лице української революції, і певною мірою розвінчати існуючи міфи і стереотипи про Майдан і Україну.

10409721_738482122875603_2260582383084369728_n

Інформація про проект:

www.saveukraine.co.uk

 

Facebook

London EuroMaidan https://www.facebook.com/london.maidan

Ukrainian Events https://www.facebook.com/UkrainianEventsLondon

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа