Литва викликає папського дипломата через зауваження щодо спадщини Російської імперії

pope-francisПапа Франциск на традиційній зустрічі з паломниками 30 серпня 2023 р. закликає до молитви та близькості з «дорогою і мученицькою Україною», Vatican News

Вчора ми опублікували становище Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава з приводу імперських висловлювань Папи Франциска на онлайн-зустрічі з російською католицькою молоддю в Санкт Петербурзі. Сьогодні до процесу протестів приєдналася Литва, і вже на державному рівні.

Вільнюс, 30 серпня (Reuters) – Литва, яка має більшість католиків серед ЄС, викликала верховного дипломата Ватикану в країні після того, як Папа Римський Франциск сказав російській молоді пам’ятати, що вони є спадкоємцями «великої російської імперії».

У відповідь на імпровізовані зауваження, зроблені Франциском у п’ятницю під час відеозвернення до католицької молоді, що зібралася в Санкт-Петербурзі, МЗС Литви запросило Апостольського нунція на «розмову» після того, як архієпископ повернеться з відпустки, заявив речник міністерства.

У вівторок Ватикан заявив, що Папа Римський Франциск не мав наміру прославляти російський імперіалізм у своїй промові, в якій він також вихваляв російських імператорів Петра Великого та Катерину II, які розширили Російську імперію.

Території Литви та Польщі були приєднані до Російської імперії в 18 столітті Катериною II. Країни відокремилися після Першої світової війни, після того, як два повстання 19 століття проти імперії були жорстоко придушені.

Намір Франциска полягав у тому, щоб «зберегти та популяризувати все позитивне у великій російській культурній і духовній спадщині», — сказав Ватикан.

Україна, яка колись була частиною однієї імперії з Литвою, заявила, що ці коментарі викликають «глибокий жаль». У Кремлі, навпаки, назвали їх «дуже приємними».

Литва, 2,8-мільйонна нація, де три чверті вважають себе католиками, була рішучим критиком Росії та прихильником України як у Європейському Союзі, так і в НАТО.

Католицька церква все ще шанується в країні за її антикомуністичну позицію, бо виступала за незалежність під час анексії Радянським Союзом. Протягом цього періоду Ватикан зберіг дипломатичне представництво Литви при Святому Престолі, оскільки не визнавав анексію.

Франциск відслужив месу перед натовпом приблизно в 100 тисяч людей у Литві, коли він її відвідав у 2018 році.

Репортаж Андрюса Ситаса у Вільнюсі Редакція Бернадетт Баум

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа