З ініціативи й на запрошення голови СФУЛО Ярослави Галик з 31 липня по 4 серпня (включно) 2019 року в Україні, зокрема на Прикарпатті і Тернопіллі, перебувала велика іноземна делегація Світової федерації українських лемківських об’єднань, до складу якої входили члени Президії СФУЛО: від Організації оборони Лемківщини в США – Андрій Хомик, голова Фундації дослідження Лемківщини в США; від Об’єднання лемків Канади – Андрій Ротко; від Об’єднання лемків Польщі – Стефан Клапик, заступник голови СФУЛО по європейському континенту, голова ОЛП, Василь Шлянта, Наталія Гладик; від Союзу русинів-українців Словацької республіки – Павло Богдан, голова СРУСР, та Віктор Бандурчин; від Союзу русинів-українців Сербії – Велимир Паплацко, від Української громади Республіки Хорватія – Іван Семенюк. Всеукраїнське товариство «Лемківщина» представляли члени Президії федерації Олександр Венгринович, голова ВУТЛ, Степан Майкович, голова Львівської обласної ГО «Лемківщина» та Софія Федина, екс-голова СФУЛО.
Програма перебування делегації СФУЛО в Україні була чітко визначеною та насиченою. Відповідно до Програми, члени Президії СФУЛО 31 липня прибули до Івано-Франківська, де мали можливість ознайомитися з чудовим прикарпатським містом.
1 серпня для них була організована екскурсія для ознайомлення з Прикарпаттям та Карпатами (Яремче-Буковель).
Потім в Івано-Франківську з ініціативи голови СФУЛО Ярослави Галик відбулася дружня зустріч членів Президії Світової федерації українських лемківських об’єднань з керівниками міста, лемківською молоддю та правлінням лемківської спільноти міста та області, яку відкрила голова федерації.
В рамках зустрічі відбувся симпозіум “Лемківська спадщина. Єднання поколінь”, співорганізаторами якого виступили ГО “Молода Просвіта Прикарпаття”, голова Євгенія Бардяк, та СФУЛО (Я. Галик), які були модераторами заходу. В заході взяли участь: Олександр Левицький, заступник міського голови Івано-Франківська, начальник відділу міжнародних зв’язків міста Уляна Басараб-Ганчак, головний спеціаліст відділу міжнародних зв’язків Галина Лідиховська, делегація від Організації оборони Лемківщини в США (керівник А. Хомик), делегація від Об’єднання лемків Канади (керівник А. Ротко), делегація від Об’єднання лемків Польщі (керівник В. Шлянта), делегація від Української громади Республіки Хорватія (керівник І. Семенюк), голова Обласної ГО “Лемківщина” О. Данилів, голова міської ГО “Лемківщина” Л. Шафран, члени правління, молоді лемки Львова та Івано-Франківська, виконавці лемківського фольклору.
Молодь вітали заступник мера міста Олександр Левицький, члени Президії СФУЛО Андрій Хомик, Андрій Ротко, Василь Шлянта, Іван Семенюк. Обговорювалася проблема створення міжнародної молодіжної організації в рамках СФУЛО, метою якої є передача від старших поколінь лемків пам’яті про чудовий край предків Лемківщину, про самобутню культуру найзахіднішої гілки українського народу – лемків. Задля цього назріло питання створення “Молодої Лемківщини” на Прикарпатті і об’єднання молодих лемків в регіональну організацію. У жвавій дискусії взяли участь практично всі учасники зустрічі, зокрема, молоді лемки Наталія Гугіль, Микола Крупей, Ніна Савків та інші.
Після завершення симпозіуму присутніх вітали чудовими лемківськими співанками талановита співачка Ксенія Праничук, дует “Гердан” з Івано-Франківська та співочий дует з Хорватії, з іскристим народним гумором Поліна Дідух.
СФУЛО висловлює щиру вдячність міському голові Руслану Марцинківу за фінансову підтримку для здійснення організаційних заходів, культурної та екскурсійної програми перебування делегації СФУЛО на Прикарпатті.
2 серпня делегація СФУЛО відбула на Тернопілля до Зарваниці, де ознайомилася з величним духовним центром УГКЦ, з Українським Єрусалимом. В полудень учасники делегації прибули до міста Монастириська.
Тут відбулося 5-е засідання Президії СФУЛО після останнього Конгресу федерації під головуванням голови СФУЛО Ярослави Галик, в якому, крім членів Президії СФУЛО, були запрошені представники низки лемківських організацій. Були розглянуті питання про роботу спілки у І півріччі 2019 року (доп. голова СФУЛО та голови Суб’єктів федерації), про заходи до 75-ї річниці початку депортації (голова СФУЛО), про збереження культурної спадщини Лемківщини (доп. директор Музейного комплексу «Лемківське село» Віра Дудар-Дидина) та вирішувалися різні організаційні питання. Відповідно до Порядку денного було розглянуто близько десятка важливих питань для координації діяльності федерації та нових напрямів співпраці. Наступне засідання Президії СФУЛО повинно відбутися в Новому Саді (Сербія) навесні 2020 року.
Після засідання делегація СФУЛО побувала на відкритті молодіжної «Ватрочки» на Ватряному полі. Голова СФУЛО привітала лемківське юнацтво зі сцени фестивалю.
Після запалення головної «Ватри» фестивалю гості слухали дитячу концертну програму, побували на презентаційній виставці матеріалів щодо будівництва музею «Lemko S.V.I.T.», оглянули музейні будівлі та експозиції Ватряного поля, ознайомилися з Ярмаркою та фото зоною фестивалю. Увечері вони взяли участь в молодіжних Лемко-співах біля ватри.
3 серпня гості ознайомилися з оновленими експозиціями музейного комплексу «Лемківське село», де науковий працівник музею провела для них екскурсію.
Об 11 год. делегація СФУЛО великою колоною під прапорами своїх держав на чолі з прапором України пройшли урочистою ходою разом з багато численними учасниками ХХ Всеукраїнського-І Міжнародного фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини» та взяли участь в покладанні квітів до пам’ятника Т. Г. Шевченку, пам’ятника-меморіалу «Борцям за волю України», пам’ятного знаку жертвам депортації, фігури Покрови Пресвятої Богородиці, в поминальній панахиді в пам’ять жертв депортації.
Потім делегація прибула на урочисте відкриття фестивалю в урочище Бичова на Ватряне поле. Всі члени Президії на чолі з головою СФУЛО зі сцени вітали учасників і організаторів фестивалю. Делегація ОЛП (Клапик С., Шлянта В., Гладик Н.) вручила голові СФУЛО нагороду «Вірний предкам» за вагомий внесок у захист прав людини, розвиток суспільно-культурного життя лемків України після депортацій 1944-1951 рр. та плідну дослідницьку роботу.
В рамках Міжнародного фестивалю “Дзвони Лемківщини” відбулася презентація пам’ятної медалі до 75-х роковин початку депортації етнічних українців з Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Любачівщини, Підляшшя, Західної Бойківщини в 1944-1951 роках.
Медаль представляли Ярослава Галик, голова СФУЛО, і автор логотипу медалі, відомий художник Андрій Хомик з США, походженням з Лемківщини, переможець міжнародного конкурсу СФУЛО. Медаль виготовлена з ініціативи і за клопотанням СФУЛО. Тираж – 300 медалей.
Пам’ятна медаль викарбувана для увіковічення пам’яті про злочинну трагедію депортації етнічних українців Закерзоння з їхніх одвічних земель. Вона є монетоподібним жетоном діаметром 50 мм, виготовленим з латуні. Медаль створена з допомогою патинування на державному підприємстві “Львівське спеціальне конструкторське бюро” «Топаз», директор Володимир Цьвок.
На медалі в центрі зображено темний хрест як символ руїни всього Закерзоння, на фоні якого – білий журавель з розгорнутими крильми для лету, який прагне повернутися додому до рідного краю. Але обвитий колючим дротом насильства, не може побороти зло вигнання. Внизу – «1944-2019». По колу жетона – «75-ті роковини від початку примусового виселення українців з етнічних земель Закерзоння». На звороті медалі посередині витиснуто: «75 літ пам’яті», внизу – «1944-2019». По колу вказано українські історичні землі, з яких виселили корінне українське населення, у вигляді напису: «Лемківщина, Холмщина, Надсяння, Підляшшя, Західна Бойківщина, Любачівщина».
Голова СФУЛО вручила всім членам Президії федерації ці пам’ятні медалі в знак вдячності за велику працю, яку вони провадять у світі задля відновлення пам’яті про ці злочинні історичні події кінця ІІ світової війни.
Гості мали теплу зустріч з духовенством Тернопілля, представниками обласної, районної та міської влади, керівниками та членами численної лемківської спільноти. Також мали нагоду насолоджуватися чудовою концертною програмою художніх аматорських колективів та виконавців, взяти участь в презентації кіно матеріалів, виставки «Обличчя Лемківщини», тематичних конкурсах тощо.
Делегація СФУЛО ознайомилася з містечком народних промислів Лемківщини, традиційною лемківською кухнею, лемківськими експозиціями кожного району Тернопілля і майстер-класами на території музейних приміщень.
4 серпня гості взяли участь у Подячній недільній Службі Божій, яка відправлялася на фестивальній сцені з участю владики.
Потім вони продовжували брати участь в фестивальних заходах до закриття фестивалю.