Кобзар Юрій Фединський мандрує по Польщі

Фединський Юрій торбан

Український національний код американця

Український національний код Юрія Фединського переміг рішуче, хоч в його крові пливе, як сам каже ще й ірландська, польська, а то й єврейська домішка. Він однак, син українки, який повернувся до материного прізвища та ірландця Еріка Бревера, який народився 1975 року, зростав і виховувався в США, у Ню-Джерсі, вважає себе стопроцентним …українцем. Тому вже зрілою людиною, одразу після розвалу СРСР, повернувся на Батьківщину і з часом осів в селі Крячківка на Полтавщині, звідки походять його предки і дружина Марія. Зовсім недалеко рідно села знаходиться інше славне село – Чорнухи, в якому народився філософ Григорій Сковорода. Рідне нині село Юрія Фединського стало завдяки йому центром кобзарства в Україні. Саме він, кобзар від Бога, як кажуть в народі, бандурист, композитор, виробник автентичних музичних інструментів, звукорежисер, культурний діяч не лише відроджує нині в Україні кобзарство, але й популяризує його у світі.

Юрій Фединський ділить рік на половину. Шість місяців працює в своїй майстерні, в якій виробляє старі традиційні українські інструменти – бандури, кобзи, ліри, тромбони, виступає перед людьми по Україні, організовує майстер-класи кобзарського мистецтва, організовує кобзарські фестивалі, а, зокрема, «Древо кобзарського роду» і «Кобзарський сімейний фестиваль», сам, або з гуртами, зокема «Козацькою хореєю», виступає по Україні. Друге півріччя присвячує на популяризацію кобзарського мистецтва у світі – Америці, Азії, Європі. Саме тепер мандрує по Польщі. 09 жовтня він завітав і до Ольштина, до церковного осередка культури Собору ольштинсько-гданської єпархії УГКЦ, куди його запросила місцева українська громада. Потім помндрував ще до Гданська та інших місцевостей, в яких живуть укпаїнці…

Українсько-американський гість, на щодень волонтер, показав і розказав про цілий ряд українських струнних інструментів, які відтворив власними руками, щоб вони були автентичними, як ті історичні. Українського кобзарства боялися всі окупанти, а більшовики хотіли їх знищити, викоренити з пам’яті народу. На початку грудня 1930 року, про що розповів Ю. Фединський, в Харківському оперному театрі більшовики організували з’їзд народних співців Радянської України. Їх було звезено з різних областей майже 340. Потім незрячих співців під приводом поїздки на З’їзд народних співців народів Союзу Радянських Соціалістичних Республік, що мав відбутися у Москві, повантажили до ешелону і підвезли до околиць місцевості Козача Лопань.Там їх вивели пізно в ночі з вагонів до лісу, де були заздалегідь вириті глибокі ями. Кобзарів і їхніх малолітніх поводирів загін особливого відділу НКВС УСРР по приказу самого Сталіна розстріляв… Тіла розстріляних закидали вапном і засипали землею, а кобзи, бандури і ліри спалили. Та кобзарів в Україні було багато, і кати не спромоглися знищити всіх.

Кобзарське мистецтво пережило, і відроджується завдяки таким людям, як, зокрема американський українець Юрій Фединський. Серед його учнів, крім, звичайно українців, є й поляки, японці, французи, канадці, австралійці. А ще одна з його талановитих учениць живе навіть у… Північній Кореї, де популяризує кобзарське мистецтво.

Юрій Фединський запально розповів і показав в Ольштині про цілий ряд древніх вже практично інструментів – бандури, кобзи, ліри, торбани… Зокрема торбан викликав велике зацікавлення. Виявляється, що цей особливий струнний інструмент називають… руським торбаном, чи ще панською бандурою, хоч його винайшов на зламі ХУІІ – ХУІІІ століття… поляк на прізвище Туліґовскі (Tuligowski), який був монахом на Ясній Горі в Ченстохові. Однак на ньому найкраще і найчастіше грали українці. Особливо цікавою є й Мамаєва кобза та цілий ряд інших інструментів, які беруть свій початок в древній Україні. Нині Юрій Фединський відновлює не лише пам’ять про ці інструменти, але сам, за древніми зразками, їх виробляє та… грає на них і співає. Заспівав він і в Ольштині, не лише українською, але й латинською чи англійською та іншими мовами.

Фединський Юрій з ольштинянами

Ще одна особливість цієї талановитої людини – це волонтерство в популяризації цього пласту українського мистецтва у світі. Він своїми і родини зусиллями, а в них з Марією четверо діток, створив у її рідному селі з корівника концертний зал зі сценою для фестивалів, оформив приміщення для майстер класів, та ще й їздить по світі з концертами, популяризуючи вагомий пласт українського музичного мистецтва. Ольштинську зустріч з українським творцем-волонтером Юрієм Фединським підготували Ярослав Хруник – журналістка української радіопередачі Радіо Ольштин та Андрій Фаранчук – заступник голови ольштинської міської ланки ОУП.

Степан Мігус

Фото Збишек Піщако

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа