У суботу 26 вересня у Будинку культури в Срокові відбулося відкриття XXV Культурного cезону українців Вармії та Мазур. Він збігся з 30-річчям створення Об’єднання українців у Польщі і йому передувала презентація виставки під назвою ,,Нас мало не бути”.
,,Я хотів би подякувати всім діячам організації з нашого регіону, які працювали і надалі суспільно працюють на благо української громади – організують концерти, фестивалі, майстер-класи для молоді та танцювальні забави. З одного боку, вони об’єднують українську громаду, а з іншого – пропагують українську культуру в Польщі. Не можна забувати про діяльність Українського суспільно-культурного товариства, яке створило структури та реалізувало основні вимоги українського населення”, – зазначив голова Ольштинського відділу ОУП та ініціатор заходу Стефан Мігус.
,,Виставка є важливою частиною історії нашої малої батьківщини, де поляки та українці живуть і працюють разом. Це свідчення взаємної поваги та доказ того, що люди різних традицій можуть плекати їх у злагоді”, – сказав керівник місцевого самоврядування Марек Ольшевський. У свою чергу уповноважений маршалка воєводства у справах національних та етнічних меншин Віктор Марек Лейк звернув увагу на роль церкви, яка з самого початку духовно підтримувала своїх вірних, яких поселили після депортації 1947 на Вармії та Мазурах.
Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих у катастрофі військового літака Ан-26 на Харківщині.
Серед запрошених гостей присутні були зокрема віце-маршалок Вармінсько-Мазурського воєводства Мирон Сич, голова комітету у справах національних та етнічних меншин Ярослав Слома, відповідальна за співпрацю між університетами Ольштина та Львова Тереза Астрамович-Лейк, згаданий Віктор Марек Лейк, член правління Кентшинського повіту Ольга Ванаго, директор Комплексу шкіл з українською мовою навчання у Гурові-Ілавецькому Марія-Ольга Сич та голови місцевих гуртків ОУП.
,,Я хотів би подякувати місцевій владі та, перш за все, пану Мареку Ольшевському за підтримку в організуванні цього типу проектів. А особливо дякую Стефанові Мігусу, який невтомно організує культурні заходи в нашому регіоні з 70-х років”, – сказав Мирон Сич.
У своєму виступі Ярослав Слома торкнувся питання підтримки національних меншин у Польщі. Він заявив, що багато наших співвітчизників живе за межами країни. Вони мають право плекати польську культуру та мову. ,,І якщо ми хочемо, щоб їх поважали, ми також повинні ставитися з повагою до національних меншин, які проживають над Віслою”, – підкреслив Я. Слома.
Промовці підтримали білоруський народ, який зараз бореться за свою cвободу та незалежність.
Художня частина розпочалася з презентації фрагментів драми Тараса Шевченка ,,Назар Стодоля” у виконанні учнів з Гурова – Ілавецького. Потім на сцену вийшов вокально-інструментальний колектив ,,Слов’янська Душа” з Гданська, який співав пісні українською, білоруською та польською мовами. Присутні мали змогу подивитися виступи вокальної групи ,,Журавка” та Ансамблю українського танцю і пісні ,,Думка” з Горова – Ілавецького під керівництвом Оксани Ситчик.
Захід оргaнізували Ольштинський відділ, Сроковський гурток ОУП та Сроковський осередок культури .
Андрій Сидор