Багатотисячне вшанування жертв Голодомору в Нью Йорку

Holodomor Then

Українці Америки: Голодомор тоді, Геноцид зараз, Справедливість… Коли?

18 листопада сотні українців Америки зібралися перед Українською Греко-Католицькою Церквою Святого Юра в Нью-Йорку, щоб вирушити на майже 3-мильний «Марш пам’яті» в пам’ять про невинних жертв Голодомору – сталінського голодомору-геноциду українців у 1932 році. -33.

Як організувала Іванка Заяць, президент УККА-Нью-Йорк, процесію очолив величезний дзвін, який бив на кожному перехресті в пам’ять про тих, хто загинув. За дзвоном пройшла Кольорова гвардія Українських американських ветеранів (БПЛА) на чолі з Національним командиром Майклом Грицаком та українсько-американська молодь, яка представляла Школу українознавства «Самопоміч» у Нью-Йорку, Українську школу українознавства «Нова Хвилька» у Брукліні. , «Школа українознавства» при Нью-Йоркському осередку Спілки Української Американської Молоді (СУМ) та скаути місцевої Станиці Української Скаутської Організації «Пласт».

Крім того, у марші взяли участь «Союзянки» від Нью-Йоркської Регіональної Ради Союзу Українок Америки та місцеві члени Світанок, Організації Оборони Лемківщини, Об’єднання Американських Українців «Самопоміч», Організації Оборони Чотирьох Свобод України, Жіноча Асоціація Оборони Чотирьох Свобод України, Українсько-Американська Фундація Свободи, Центр американсько-українських відносин, Український інститут Америки, Наукове товариство імені Шевченка, Фундація Свобода, Федерація укр. Студентських організацій Америки, Фундація Українського Вільного Університету та зібране духовенство та семінаристи з усієї столиці Нью-Йорка/регіону трьох штатів.

Після завершення процесії учасники маршу разом із ще кількома сотнями українців із Нью-Джерсі, Коннектикуту та Пенсільванії приєдналися до історичного ірландського Собору Святого Патріка для екуменічної панахиди – Української Панахиди.

Перед богослужінням Президент УККА Андрій Футей представив Його Еміненцію Тімоті Долана, Архиєпископа Нью-Йорка, який привітав вірних у базиліці. Потім кардинал передав трибуну Митрополиту Антонію, Первоієрарху Української Православної Церкви США, для вступного поминального слова.

Cardinal Dolan, Metropolitan AntonyCardinal Dolan, Metropolitan Antony

Урочиста процесія пройшла через наву собору під супровід Українського хору «Думка» з Нью-Йорка, який виконав хоровий концерт Артемія Веделя. Ветерани українців Америки знову очолили процесію, за ними йшли школярі зі світлодіодними свічками і, нарешті, пережилі Голодомор Надія Северин та о. Юрій Базилевський у супроводі рідних.

Dumka Chorus, Nadia Severyn, Yuri BazylevskyDumka Chorus, Nadia Severyn, Yuri Bazylevsky

Після панахиди президент УККА Андрій Футей розпочав пам’ятну програму, назвавши як Голодомор 1932-1933 років, так і сучасне вторгнення в Україну «спланованим і організованим Кремлем геноцидом української нації». Упродовж дня багато доповідачів називали війну проти України – “не “війною в Україні” і не війною “між Україною та Росією”, за словами Президента УККА – як війну геноцидну.

L-R: Andriy Futey, AmbMillard, AmbKyslytsya, AmbMarkarova, Michael SawkiwL-R: Andriy Futey, Amb. Millard, Amb. Kyslytsya, Amb. Markarova, Michael Sawkiw

Першим почесним гостем, запрошеним виступити, була Посол України в Сполучених Штатах Оксана Маркарова, яка прибула до Нью-Йорка після того, як весь попередній день провела з Андрієм Футеєм з УККА та Об’єднаними українськими організаціями Огайо, на вшануванні пам’яті Голодомору. Посол Маркарова подякувала присутнім «і українцям, і друзям України», які зібралися вшанувати «тоталітарну спробу приборкати наш дух і знищити нас як націю». Відзначаючи, що наступники Сталіна в Кремлі сьогодні продовжують заперечувати факт Голодомору-геноциду, вона запитала: «Як часто ми чуємо, що «безкарне зло» повернеться?»

Sen SchumerSen. Schumer

Слідом за Послом України на трибуну піднявся сенатор із Нью-Йорка Чарльз Елліс «Чак» Шумер, який обіймав посаду лідера більшості в Сенаті з 2021 року та був старшим сенатором США від Нью-Йорка з 1999 року із словами «ще раз станьмо з Україною». У своєму виступі сенатор неодноразово наголошував, що Сполучені Штати «повинні дати Україні все, що їй потрібно», і що під його керівництвом «Сполучені Штати не підведуть цей момент і не підведуть український народ у годину розбрату».”

Завершив промову словами з «моїми друзями», і тисячі присутніх піднялися на ноги під бурхливі оплески.

Посол Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, оголосив слідом за сенатором, що у відповідь на його запрошення колегам-представникам держав-членів ООН підписати декларацію до 90-ї річниці Голодомору, запропоновану лише двома днями раніше, – 45 країн уже підписали декларацію. Також у відповідь на лист, ініційований послом Кислицею та за підписом Андрія Футея з УККА, Митрополита Антонія та Митрополита Бориса Ґудзяка, Українського Греко-Католицького Архиєпископа Філадельфії, понад десяток представників з країн-членів ООН були присутні в соборі на знак солідарності з Україною.

Посол Елізабет Міллард, виконуюча обов’язки представника Сполучених Штатів в Економічній і соціальній раді ООН, виступила наступною та зауважила, що, як і багато інших заходів у пам’ять про трагедію, ця щорічна подія також присвячена стійкості. І, як і сенатор до неї, посол повторила, що «Сполучені Штати продовжують своє незмінне зобов’язання підтримувати Україну в цій боротьбі за справедливість».

Майкл Савків-молодший, голова Комітету США з питань інформування про Голодомор-геноцид в Україні та віце-президент УККА, пов’язав події сьогодення в Україні з подіями 1932-33 років, зазначивши, що «Радянський Союз створив оригінальні «фейкові новини»». Дезінформація з боку Росії «залишається одним із найбільших викликів для підвищення обізнаності та визнання геноцидом українського Голодомору», – заявив пан Савків.

Metropolitan Gudziak

Перед заключним благословенням митрополит Борис Ґудзяк попросив зібраних вірних відзначити присутніх тим, хто пережив Голодомор, що викликало чергові овації пані Северину та о. Базилевському. Далі Митрополит запросив усіх молитися «серцем і надією», щоб подолати ненависть до терористів, антисемітизм і смерть мусульман у Китаї; така молитва «подолає ненависть до Путіна. А Надя і о. Юрій засвідчують нам це тихо. Це шлях Божий».

Amb. Kyslytsya and Amb. Markarova lead the flag processionAmb. Kyslytsya and Amb. Markarova lead the flag procession

Після освячення прихожани піднялися під спів духовного гімну України Боже великий, єдиний – «Боже Всемогутній Єдиний». Під акомпанемент українського хору «Думка» з Нью-Йорка під майстерним керівництвом Василя Гречинського посли Маркарова і Кислиця розгорнули величезний прапор центральним проходом собору за допомогою присутніх.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа