20-рІччя відновленого випуску газети “Вісті УЗО” у Клівленді

П.-наг.У багатьох країнах, де проживають українці на поселеннях у світі, вони створюють українські громадські організації. А про свою громадську діяльність повідомляють через різні засоби масової інформації, зокрема через пресу. Так зробили і Українські Злучені Організації (УЗО) Великого Клівленду в США, які у 50-річчя свого існування в 1978 році розпочали видання газети “Вісті УЗО”. Осідком редакції газети стало місто Парма на околиці Великого Клівленду, де проживало й досі проживає найбільше українців.

У першому числі газети 14 травня 1978 року повідомлялося: “Для контакту з власним грома-дянством й посилення інформації про діяльність українців у Клівленді вживатимемо оцей неперіодичний літопис-“Вісті УЗО”. За 12 років (1978-92) вийшло 20 випусків “Вістей УЗО” переважно по 1-2 випуски в рік з перервою у 1980-82 роках. Останній 20-й випуск “Вістей УЗО” завершено у січні 1992 року.

Лише в 1997 році за старанням Українських Злучених Організацій і тодішнього голови управи УЗО Василя Ліщинецького було відновлено випуск газети “Вісті УЗО”. Після проголошення Незалежности України до США почали прибувати з рідного краю українці. У числі тих еміґрантів був і Петро Твардовський, історик з університетською освітою, який у Пармі вже у той час працював спочатку вчителем історії, а згодом і директором Школи Українознавства т-ва “Рідна школа”. Одночасно він редагував і газету “Вісник”, яку випускав “Український поштовий сервіс” Дяченків. Тоді П. Твардовському було запропоновано редагувати газету “Вісті УЗО”. Перший випуск відновленої газети вийшов 20 років тому в січні-лютому 1997 року. У редакційній статті під назвою “Ми знову з Вами” було звернення управи УЗО до читачів газети:

“Українські Злучені Організації Великого Клівленду вирішили відновити видання свого друкованого органу. “Вісті УЗО” повертаються до Вас від декількарічного забуття, але за те періодичним виданням–двомісячником”.

Відтоді тираж кожного випуску газети становить одну тисячу примірників, які розповсюджуються в українських громадських організаціях, в українських торгових і бізнесових осередках, в українських банках-кредитівках та в парафіях українських церков. Кошт друку газети оплачує Українська Федеральна Кредитова Кооператива “Самопоміч”, за що редакція газети висловлює щиру подяку. Протягом 20-ти років від часу відновленої газети видано 124 випуски “Вістей УЗО”.

У відновленій газеті з 1997 року поступово склалися і діють різні рубрики. Серед них редакційні статті, де висвітлюються сучасні події в Україні. Далі слідує рубрика, яка відновлює у нашій пам’яті велич українських історичних подій: Січневі Роковини, Листопадовий Зрив і Січове Стрілецтво, проголошення Карпатської України, Акт відновлення української держвности у Львові 1941 року, відзначення свята Героїв, революційна діяльність ОУН, бойові подвиги Ураїнської Повстанської Армії і вояків української дивізії “Галичина”, святкування Днів Незалежности України, річниць Помаранчевої революції та революції Гідности і інші.

З питань життя української громади публікуються матеріяли різних громадських відзначень, що стосуються культурно-освітньої, релігійної і громадсько-політичної діяльности українців. До них належать: святкування Різдва і Великодня, відзначення Шевченківських роковин, випускні вечори і матуральні забави випускників шкіл Українознавства, річні загальні збори УЗО, кредитівок, СУМу, літні табори сумівців і пластунів, про активних діячів української громади та різні оголошення і громадський календар.

Часто в газеті публікуються інтервю з гостями, які відвідують українську громаду з України та з іншими особами. Так, за 20 років у газеті було надруковано такі інтервю:

з Патріярхом Української Православної Церкви КП Філаретом, з Патріярхом Української Греко-Католицької Церкви Любомиром Гузарем, ректором Українського Католицького Університету у Львові о. Борисом Ґудзяком, настоятелем Української Православної Церкви св. Володимирв у Пармі о. Іваном Наконечним, головою Світового Конґресу Українців Аскольдом Лозинським, Народними депутатами України Оксаною Білозір та Ігорем Осташем, Послами України в США Константином Грищенком та Олегом Шамшуром, президентом Національного університету “Києво-Могилянська академія” Вячеславом Брюховецьким, головою Центру дослідження визвольного руху і національного відродження ім. С. Бандери в Києві, (тепер голова Інституту національної памяті) Володимиром Вятровичем, генеральним директором Національного музею-меморіялу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Львові Русланом Забілим, Народним артистом України, художнім керівником Львівського театру ім. М. Заньковецької Федором Стригуном.

Вагомих успіхів у відновленому випуску газети “Вісті УЗО” з 1997 року досягнуто завдяки наполегливій праці редактора Петра Твардовського та активній підтримці з боку українських громадських організацій, членство яких своїми дописами в газеті збагачують її зміст. А таких дописувачів до газети за 20 років було понад 200 осіб. Серед них відомі імена активістів української громади Великого Клівленду, чільних провідників українських громадських організацій в США, представників політичних партій і урядових кіл з України. Звичайно, що у цьому короткому огляді не можемо назвати імена всіх дописувачів. Але для деякого порівняння назвемо імена дописувачів до нашої газети лише за 2016 р. і за січень-березень 2017 р., а їх було 28 осіб: Василь Романчук, Сергій Задко, Іванна Курдоба, Ірина Твардовська, Ольга Міґелич, Ольга Войтків, Галина Клебан, Богдан Рошецький, Михась Міґелич, Оксана Рабосюк, Дарія Якубович, Олександр Федорчук, Ірина Гапюк, Оксана Коровай, Іван Наконечний, Мирослава Черен, Оксана Шараневич, Петро Скала, Василь Ліщинецький, Ігор Махлай, Марія Петрина, Таїса Заперник, Михайло Дроздовський, Марія Струс, Марія Блум, Мирослава Голубець, Андрій Воєцький, Наталка Фрунза,

Редактор Петро Твардовський, крім редагування газети “Вісті УЗО”, часто дописує і в українських часописах “Свобода” і “Національна Трибуна” (США), “Гомін України” (Канада), “Визвольний Шлях” (Англія), “Шлях Перемоги” (Україна). Тож, за свої творчі успіхи на журналістській ниві і як редактор газети “Вісті УЗО” у 2011 році був прийнятий у члени Національної спілки журналістів України.

Управа УЗО закликає українську громаду й надалі активно підтримувати фінансово та своїми дописами друкований орган Українських Злучених Організацій Огайо газету “Вісті УЗО”. Така підтримка буде запорукою того, що наша газета ще довгі роки служитиме постійним інформатором про життя українців на чужині та в рідному краї.

Василь ЛіЩИНЕЦЬКИЙ,

координатор випуску газети.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа