Схоже, російська журналістка Юлія Латиніна не помилилася, стверджуючи, що від режиму військової агресії Росія перейшла до режиму спецоперацій. У центрі уваги вже другу добу поспіль залишається історія про начебто затримання на території РФ 25-ти українських “терористів”, які, судячи з усього, можуть виявитися звичайними заробітчанами. Водночас, постійно надходять повідомлення про затримання Службою безпеки України чергових проросійських провокаторів.
Східна Україна продовжує боротися. Хоча МЗС відзначає зменшення концентрації російських військ біля кордонів, обстановка лишається напруженою та загрозливою. І не тільки на кордоні, а й в містах. На правозахисників нападають “федералісти”, активісти жаліються на пасивність міліції, передислоковані на Харківщину війська – на брак уваги з боку Міноборони.
Зате в Криму – стабільність: майно СБУ в Севастополі вже передали ФСБ, договори на оренду землі вилучені з держадміністрації «людьми з Москви», наші військові не без труднощів та із суттєвими втратами цінних речей виїздять із Криму. Україна змінює терміни тимчасового перебування на території країни для громадян РФ, а пенсії кримчанам тепер видаватимуть у сусідніх областях.
Майдан триває: відбувається суд над активістом Майдану, затриманого за підозрою в організації вбивства трьох співробітників ДАЇ, завтра буде поховане неідентифіковане тіло одного із загиблих під час пожежі в Будинку профспілок.
КРИМ
Кримські “прикордонники” грабують військових, що залишають Крим. Військовослужбовець ВМС України повідомив ЄвромайданSOS про те, що на “кордоні” між Кримом та материковою Україною кримські “прикордонники” здійснюють догляд речей українських військовослужбовців ВМС України та курсантів академії Нахімова, які залишають півострів, та відбирають у них цінні речі. Приміром, із дружини одного з військових зняли золоті прикраси, аргументуючи відверте мародерство тим, що це все “належить народу Криму”. За словами військового, подібне відбувалося і з іншими нашими військовими, які виїздили з Криму, але не в таких масштабах і переважно в них відбирали військове спорядження.
Російські ЗМІ повідомили про затримання 25 громадян України, серед яких троє активістів “Правого сектора”, за підозрою в підготовці диверсій на території Росії. Інформацію підтвердила ФСБ. Натомість Україна офіційно так і не визнала затримання своїх громадян. Натомість, від Наливайченка, Яреми, а також “Правого сектору” прозвучали заяви про те, що ця інформація – нісенітниця. Утім, ввечері “5 канал” повідомив, що частина затриманих – українські заробітчани, про що телеканалу повідомили родичі показаних російським телебаченням Артема Гордієнка, Віталія Кривошеєва та Кирила Пилипенка.
Мінсоцполітики рекомендує кримчанам отримувати пенсії в сусідніх областях.
“Технічних можливостей у нас на сьогоднішній день немає. Є одна можливість у кримчан і жителів Севастополя отримати таку пенсію: виїхати в довколишні регіони, наприклад, в Херсон, там написати заяву з проханням виплатити пенсію на території Херсона, і там її отримати”, – міністр соціальної політики України Людмила Денисова. http://interfax.com.ua/news/economic/199204.html
Актуальна на 4 квітня карта військ РФ на кордонах з Україною (автор – “Інформаційний спротив”) http://inforesist.org/karta-vojska-rf-na-granicax-s-ukrainoj-4-aprelya/
Українське державне підприємство поштового зв’язку “Укрпошта” тимчасово припинило прийом і доставку пошти в напрямку АР Крим і міста Севастополь. Про це повідомляє прес-служба підприємства. http://www.epravda.com.ua/news/2014/04/4/435519/
Із Севастополя на материкову частину України у п’ятницю виїхали близько 550 військовослужбовців ВМС Збройних сил України та членів їхніх сімей. Про це повідомили у Міністерстві оборони. http://www.pravda.com.ua/news/2014/04/4/7021403/
У мерії Севастополя вилучають документи, повідомив КримSOS із посиланням на одне з кримських видань. До адміністрації прийшли близько двадцяти перевіряючих із Москви. Десант зайняв два кабінети і, вилучивши всі договори на оренду землі, зайнявся їх пильним вивченням.
Із 7 квітня для громадян Російської Федерації змінюються терміни тимчасового перебування на території України. Відтепер громадяни Російської Федерації, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в’їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними договорами України, повідомляє Крим SOS. У разі виявлення фактів невиконання громадянами РФ вимог щодо терміну перебування на території України під час в’їзду в Україну – співробітники Держприкордонслужби України відмовлятимуть їм у перетинанні державного кордону, а за порушення терміну перебування під час виїзду з України притягуватимуть до адміністративної відповідальності.
СХІД
У Харкові відбувалася акція під консульством РФ, повідомляє мобільна група Євромайдан SOS. “Під стінами консульства зібрались “колоради”, скандують “Фашисти!”, “Референдум!” тощо. Проукраїнські активісти написали та передали листа в консульство з вимогою невтручання у внутрішні справи України. Скандують “Україна – єдина!”, “Нет войне!” ФОТО: https://www.facebook.com/EvromaidanSOS/photos/pcb.398834426924239/398834200257595/?type=1&theater
Активісти, які займаються забезпеченням військових частин в Харківській області, з якими сьогодні зустрілася мобільна група ЄвромайданSOS повідомили, що передислоковані на територію Херсонської області солдати, як правило, потребують забезпечення звичайними побутовими речами. Крім того, ініціативна група допомагає організовувати ремонт техніки, постачає запчастини та господарські товари (ліхтарики, біноклі, тощо). Допомога здійснюється завдяки благодійним пожертвам. Активісти не отримують допомоги від міністерства оборони або обласної адміністрації. Вони вже неодноразово направляли запити до ОДА з вимогою надати матеріальну допомогу для забезпечення військових частин. Нажаль, наразі активісти констатують відсутність бажання вирішувати цю проблему. Місцеві активісти-правозахисники також нарікають на пасивність державних органів. Є факти, коли після зартимання активістів міліцією дані цих людей потрапляють до відкритого доступу в мережі інтернет. Жодних робіт з укріплення кордону у Харківській області не проведено.
Мобільна група Євромайдан SOS в Донецьку повідомляє, що завтра-післязавтра на Сході очікується низка проросійських мітингів, на які примусово змушують йти бюджетників. Днями відключили російські телеканали в останніх містах/селах в Луганській обл. У Маріуполі місцеві ДАІшники та міліціонери їздять з жовто-блакитними прапорцями, двері та рекламні щити розмальовують в жовто-блакитні кольори. У військових частинах ситуація не дуже добра: строковикам бракує форми, спорядження. І строковикам, і контрактникам бракує деталей для спорядження та медикаментів. На кордоні з РФ у Новоазовську сьогодні очікували на прибуття “колорадських”, але вони не з’явилися.
У Донецьку сепаратисти напали на правозахисниць із Криму. Десять сепаратистів на чолі з представником “Оплачено” Сергієм Гаврино напали на Олександру Дворецьку і Альону Луньову, чоловіки погрожували і штовхали дівчат в різні сторони, хапали за руки. Правозахисниці змушені були звернутися до міліції, але міліціонери не проявили ініціативи щодо врегулювання конфлікту, і просто спостерігали, як сепаратисти погрожували дівчатам, і вимагали пред’явити паспорт. Зрештою, нападники пообіцяли закопати дівчат під пам’ятником Леніна і відпустили.
http://news.liga.net/news/politics/1243252-v_donetske_separatisty_napali_na_pravozashchitnits_iz_kryma.htm
Ось детальніше інтерв’ю дівчат на Громадському ТБ Донеччини https://www.youtube.com/watch?v=M9ORcDKkCVE
СБУ в Донецькій області розпочато кримінальне провадження стосовно громадянина України Роберта Доні за статтями 294 (масові заворушення) та 341(захоплення державних або громадських будівель чи споруд) Кримінального кодексу України. Йому оголошено про підозру про причетність до масових заворушень у Донецьку 15-16 березня ц.р. і закликів до захоплення органів державної влади (будівель Донецької обласної державної адміністрації, управління Служби безпеки України в Донецькій області та Донецької обласної прокуратури). Згідно з рішенням суду Р.Доні обрано запобіжний захід тримання під вартою та доставлено до слідчого ізолятора у м.Києві. http://www.sbu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/article?art_id=123453&cat_id=39574
ВАЖЛИВІ СУДИ (інформація групи громадського спостереження ОЗОН)
Засідання по справі Гораніна В.Ю. в Апеляційному суді міста Києва: запобіжний захід змінено на особисте зобов’язання. Горанін підозрюється в розстрілі працівників ДАІ. Судді у настуному складі: Чернушенко А.В. Рибак І.О. та Глиняний В.П. прийняли рішення про скасування постанови слідчого судді Дніпровського районного суду міста Києва про міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом 60 днів. Відтак, тепер міра запобіжного заходу для Гораніна В.Ю. – особисте зобов’язання до 20.05.2014 року. Незвичним для громадської спостеігачки було почути під час оголошення вироку обґрунтування прийнятого рішення. Попри наявність досвіду у спостереженні судових засідань, з таким довелось стикнутись вперше. Основними аргументами суддів були твердження про необгунтованість рішення слідчого судді першої інстанції, оскільки наявні документи, інші матеріали справи не обґрунтовують предявлену підозру обвинуваченому Гораніну В.Ю. у скоєнні правоорушення. Суддя Чернушенко А.В. зазначив, що сама наявність підозри не може передбачати найжорсткішої міри запобіжного заходу – тримання під вартою, посилаючись на міжнародні норми з прав людини. Підозра ґрунтувалась на свідченні одного з затриманих, а саме – Голіченка. Однак його свідчення мали суперечливий характер. Голіченком не було зазначено, що Горанін був організатором цього злочину. Якщо в середньому справа по активістах Майдану в цьому самому суді тривала близько 15-20 хв, то по справі Гораніна – близько 1,5 години. Важливою деталлю також був дозвіл суду на відео- та фотозйомку, клопотання про яку подали представники ЗМІ. Під час розгляду справ над активістами Майдану такий дозвіл надавався вкрай рідко. Зала судового засідання була повною. Окрім родичів та журналістів були присутні активісти “Правого сектору”, однак значна їх частина очікувала на рішення суду біля воріт. ФОТО: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1420478214872329&set=pcb.1420478651538952&type=1&theater
Деталі справи – за посиланням http://tyzhden.ua/Society/106111
АНОНС
Невідомий активіст Майдану, який загинув під час пожежі в Будинку профспілок, буде з почестями похований біля церкви Св. Миколая на Аскольдовій Могилі в центрі Києва 5 квітня. Про загиблого відомо лише, що йому 23-25 років і він належав до організації “Білий молот”. У документах Будинку профспілок він був записаний під псевдонімом Боєць Горана.