Криваві події, що сталися в Одесі 2 травня 2014 року, досі не розслідувані, а винні не покарані. Тоді на марш футбольних фанатів і проукраїнських сил в центрі Одеси напали антимайданівці із вогнепальною зброєю, шістьох учасників маршу вбили. У відповідь демонстранти вирушили на Куликове поле в наметовий табір супротивників. В ході зіткнень сепаратисти сховалися у Будинку профспілок. В результаті пожежі, що виникла там, загинуло ще 42 чоловіка. А ще цього дня близько 200 чоловік було поранено.
Одесити пильно стежать за тим, як ця справа нині розслідується у Малиновському суді Одеси. Тож коли 27 листопада цього року суд прийняв рішення випустити під заставу перебуваючих у слідчому ізоляторі фігурантів справи 2 травня, активісти Правого сектору, Самооборони, Ради громадської безпеки та інших патріотичних організацій миттєво вийшли на акції протесту. Вони пікетували Малиновський та апеляційний суди і навіть взяли участь у їхніх засіданнях. Водночас пікетувальники організували збір підписів під зверненням до губернатора і глав поліції та прокуратури області з вимогою не допустити виходу звинувачуваних в організації масових безчинств на 2 травня із СІЗО.
У залі Малиновського суду активісти надавили на служителів Феміди, змусивши колегію із трьох суддів, що приймали рішення у справі про безчинства на Грецькій площі та Куликовому полі, написати заяви про звільнення. В свою чергу апеляційний суд, враховуючи громадський резонанс, призупинив рішення Малиновського райсуду про домашній арешт в разі внесення застави.
Та остільки за одного із затриманих уже була внесена застава, виникла загроза, що він покине слідчий ізолятор і зможе втекти. Тому частина активістів вирушила під стіни СІЗО, де перебувають звинувачені: Владислав Романюк, Сергій Корчинський, росіянин Євген Мефедов, Максим Сакауов а також лідер сепаратистської «Одеської дружини» Сергій Долженков, відомий як Капітан Какао. «Не виключена спроба таємного звільнення сепарів», – аргументував пікет лідер Ради громадської безпеки Марк Гордієнко. Активісти пригнали вантажний ЗІЛ, щоб перекрити виїзд із СІЗО, а всі автомобілі, що звідти виїжджали, ретельно оглядали.
Тим часом громадський активіст і учасник «Самооборони Одеси» Тодор Пановський закликав главу апеляційного суду Григорія Колесникова захистити національні інтереси України, а не інтереси сусідньої держави. «Те, що сталося в Малиновському суді, – це зрада, – пояснив судді Тодор Пановський. – Cавченко в Росії сьогодні сидить ні за що, а сепаратистів в Україні відпускають на свободу». Активіст зазначив, що ця зрада мобілізувала і об’єднала на боротьбу з нею всі проукраїнські організації Одеси. На підтвердження цього, представниця «Координаційної Ради Одеського Євромайдану» Наталія Петропавловська передала звернення більш як від 30 організацій.
Врешті-решт активісти в ході 12-годинного перебування в апеляційному суді дожали служителів Феміди. Судді вирішили призупинити дію рішення Малиновського райсуду і гарантувати подальше перебування сепаратистів за ґратами. Активісти ж патріотичних сил пообіцяли й надалі пильно стежити за виконання судових рішень і зробити все, щоб винні в смертях десятків одеситів не мали змоги вийти на свободу і втекти з міста.
Сергій Горицвіт
На світлинах: фігуранти справи 2 травня за ґратами,
євромайданівці пікетують апеляційний суд,
громадські активісти в Малиновському суді.