У Києві презентували книгу відомого суспільно-політичного діяча Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття»: невідому історію опору 1950—1980-х років.
У книзі автор подає історію українського визвольного руху у роки після завершення Другої світової війни і до розпаду Радянського Союзу. «Іван Гель проаналізував, як відбувались соціально-політичні процеси в СРСР в 1950-60-х роках. В книзі переплітаються історичні факти та особисті переживання автора, він розповідає багато маловідомих фактів, які знав, як очевидець, згадує про діяльність багатьох людей, яких вже немає в живих», — розповіла на презентації у Києві упорядник видання Ірина Єзерська.
Іван Гель постійно наголошував на інакшості української культури і її неприналежність до культурного дискурсу Росії, СРСР. «Оскільки офіційна радянська політика була спрямована на поступове злиття народів СРСР в єдиний радянський народ, то Гель підкреслював відмінність України і її особливості, які сильно відрізнялися від російської чи інших культур», — зазначає Єзерська.
Іван Гель поєднав у праці виклад історичних фактів та рефлексії безпосереднього учасника. Автор наводить безліч невідомих фактів про рух опору та боротьбу з ним репресивної системи, біографії учасників. Усе це відновлено завдяки ретельній праці історика з архівними документами та свідченнями очевидців.
«Читаючи “Виклик системі” можна простежити трансформацію світогляду учасників руху опору від культурницького до державницького, самостійницького, довідатись про діяльність Української гельсінської групи з середини, хрущовські та брежнєвські репресії проти української інтелігенції», — каже упорядник видання.
Книга, підготовлена до друку істориком Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Іриною Єзерською уже після смерті Івана Геля, є своєрідним пам’ятником як автору, так і цілому поколінню тих, хто відважилися на виклик системі і перед чиєю гідністю вона врешті впала.
Книга видана в рамках проекту «Наш формат історії», який реалізується Центром досліджень визвольного руху, Мистецькрю агенцією «Наш формат» та львівським видавництвом «Часопис». Минулого року проект, зокрема, видав історію збройної боротьби українців проти тоталітаризму “Перемога або смерть: український визвольний рух 1940-1960-хх рр”, написану київським істориком Іваном Патриляком.
Довідка
Іван Гель (1937–2011) – громадський діяч, учасник українського визвольного руху, політв’язень радянських тюрем і концтаборів (1965 – 1968, 1972 – 1987), правозахисник, публіцист, історик, співзасновник Української ініціативної групи за звільнення в’язнів сумління (1987). Був одним з найактивніших видавців і розповсюджувачів Самвидаву, за що його ще називали самвидавним Іваном Тиктором. Після виходу на волю, будучи глибоко віруючою людиною, всі сили спрямував на легалізацію катакомбної Української греко-католицької церкви. Стає головою Комітету захисту УГКЦ (1987) і редактором його друкованого органу«Християнський голос», надає рухові за легалізацію динамічності, масовості та організованості. Зусилля не були марними і завершилися виходом УГКЦ з підпілля у 1989 р. Разом з тим був відповідальним секретарем журналу «Український вісник», першим заступником голови Львівської обласної ради (1990 – 1994), головою Львівської обласної комісії з відновлення прав реабілітованих (1994 – 2002). Однак державні посади ніколи не приваблювали цього діяча, більше уваги приділяв роботі з молодим поколінням. Читав спецкурс з історії визвольного руху другої половини XX cт. в Львівському університеті. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V ступеня (2002), IV ступеня (2006).
Прес-центр Центру досліджень визвольного руху