Закон №2012а «Про відкритість використання публічних коштів» сьогодні був прийнятий у першому читанні депутатами Верховної Ради України. «За» проголосувало 242 народних обранця.
Цей антикорупційний закон входить до реанімаційного пакету реформ і дозволяє слідкувати за усіма витратами коштів державних та комунальних підприємств у режимі онлайн на спеціально-створеному веб-сайті. Його остаточне ухвалення відкриє для громадськості можливість справжнього контролю над використанням публічних коштів депутатами та чиновниками усіх ланок.
Закон був розроблений у 2013 році коаліцією громадських активістів з більш ніж 20 громадських організацій за участі народних депутатів України з чотирьох фракцій. Координацією розробки законопроекту займалась громадська організація Центр політичних студій та аналітики.
«Закон важливий тому, що дає більшу прозорість влади і фактично народжує свідомих громадян, – вважає співавтор закону, народний депутат Олег Медуниця. – Адже тепер кожна людина може бачити, як витрачаються публічні кошти. Закон важливий і тому, що він розроблявся спільними зусиллями представників громадянського суспільства та депутатами і, відповідно, відображає спільну позицію як політиків, так і громадських діячів».
Як вважає експерт Центру політичних студій та аналітики та Віктор Таран, прийняття закону наближає Україну до стандартів демократичного врядування. «Прозорість бюджетів є вимогою демократії, міжнародним стандартом, який ми не можемо ігнорувати. Сьогодні у рейтингу бюджетної прозорості від International Budget Partnership Україна займає 54 місце. За допомогою прийняття закону у другому читанні ми зможемо значно піднятися у цьому рейтингу, одночасно збільшуючи прозоріс ть влади та інвестиційну привабливість країни».
Після внесення депутатами правок, закон буде знову поставленний для голосування у другому читанні. На думку Олега Медуниці, сьогодні в Раді є усі передумови, щоб після внесення правок закон був прийнятий у другому читанні вже протягом поточної сесії парламенту (до кінця липня).
Нагадаємо, більше року тому цей закон був зареєстрований у Верховній раді шістьма депутатами від чотирьох фракцій (Л. Оробець, А. Пишний і О. Медуниця від «Батьківщини», М. Головко від «Свободи», В. Чумак від «Удару» і О. Калетник від КПУ). Протягом останнього місяця закон вже тричі потрапляв до порядку денного, проте на голосування закон було вперше поставлено лише сьогодні.
Більше про закон ви можете дізнатися з відео: http://www.youtube.com/watch?v=2jTnhzLxpMg