У ніч з суботи на неділю, 29 листопада, в Одесі у старовинному триповерховому будинку на вулиці Ланжеронівській, 3, де містилися кілька волонтерських центрів, трапилася масштабна пожежа. Її гасили вісім підрозділів понад сім годин. На щастя, ніхто не постраждав. Сама ж будівля є пам’яткою архітектури національного значення, її було зведено у 1820 році за проектом архітектора Джордано Торрічеллі. Півтора року тому облдержадміністрація передала будинок у користування волонтерським організаціям. Тут розмістили свої офіси 20 громадських рухів, які переїхали сюди після вибухів. Збитки від пожежі встановлюються.
Епіцентр загоряння був на верхньому поверсі будівлі й одразу ж перекинувся на дах. Задля локалізації пожежі вогнеборцям довелося у кількох місцях розбирати покрівлю. Майже весь третій поверх згорів, а на першому, другому поверхах пошкоджені стелі, і там теж постраждали волонтери. Зібрану для фронту допомогу вогонь не зачепив, бо вона зберігалася у підвальному приміщенні.
Але як повідомила активістка Ксенія Алексеєва, дивним чином зникли кілька мішків із балаклавами, термобілизною і рукавицями для бійців. А ще принтер. «Красти призначене воїнам у той час, коли йде війна з агресором, я вважаю верхом кощунства! А ще злодії зірвали і затоптали прапор батальйону «Донбас», який мені влітку подарували хлопці»,- написала волонтерка.
Водночас медіаексперт, блогер і колишня радниця голови Одеської обласної адміністрації Зоя Казанжи назвала цю пожежу підпалом. На своїй сторінці в Facebook вона написала: «Я знаю, що деяким людям це приміщення було як більмо в оці. «Як? Віддати волонтерам пам’ятку архітектури?» – волали вони. Я сама наслухалася і начиталася купу звинувачень з цього приводу на свою адресу. Занадто багато в Одесі пожеж там, де є чиїсь інтереси. Чиї?».
Представник волонтерського руху «Спільна мета» Степан Черешня, який взяв участь у ліквідації наслідків пожежі, вважає, що її організували сепаратисти. Працівниками міської служби надзвичайних ситуацій розглядаються дві причини надзвичайної пригоди: замикання проводки і підпал. На користь другої версії говорить той факт, що в одному із офісів скло було розбито всередину. Тож цілком вірогідно, що хтось зовні кинув предмет із запалювальною сумішшю.
Саме приміщення перебуває під управлінням облдержадміністрації. Через загрозу терактів спочатку воно було під подвійною охороною – державною і приватною, однак у травні цього року охорону зняли. А даремно, адже зараз прихильники русского міра особливо активізувалися.
Сергій Горицвіт
На світлині: пожежа в одеських волонтерських центрах.