14 січня у стінах Запорізького національного університету, за участі провідних фахівців, науковців та політиків, відбувся круглий стіл з питань реалізації процесу декомунізації в регіоні.
Під час засідання були обговорені результати роботи експертної групи з питань декомунізації при Запорізькій міській раді.
Народний депутат України Ігор Артюшенко взяв безпосередню участь у заході. Парламентар звернув особливу увагу на появу значної загрози – можливі перейменування комуністичних назв на такі, що пов’язані з історією панування Російської імперії на Півдні України.
Також, під час проведення круглого столу учасники звернули увагу на те, що 21 лютого спливає термін, протягом якого, згідно закону, голови місцевих рад мають прийняти рішення про демонтаж та перейменування об’єктів, які відносяться до тоталітарного комуністичного режиму.
Разом з тим, міські голови, які свідомо не виконали закон в зазначений термін, можуть понести покарання згідно чинного Кримінального кодексу України.
Тож в результаті засідання було створено ініціативну групу «21 лютого» і підготовлено відкритого листа до представників місцевої влади з рядом вимог стосовно реалізації процесу декомунізації.
Народний депутат Ігор Артюшенко підтримав ініціативу та став першим підписантом відкритого листа.
Також документ підписали Герой АТО, «кіборг» та депутат міської ради від «Солідарності» В’ячеслав Зайцев, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА В’ячеслав Мороко, голова Самооборони Майдану Запоріжжя Дмитро Харьков, кандидат історичних наук Юрій Щур, а також представники організації «Євромолодь», «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, Цивільний корпус «Азов» та інших громадських структур.
Серед вимог підписанти окреслили – безумовне виконання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», завершення демонтажу всіх комуністичних символів в Запорізькій області та недопущення під гаслом боротьби з комуністичними символами насадження ідеалів «Русского мира» через відновлення назв населених пунктів та вулиць часів імперської доби.
«Ми активно спостерігатимемо за діями як чиновників, так і виборних голів, на яких покладені повноваження щодо процесу декомунізації – і зробимо все, щоб притягнути до карної відповідальності всіх, хто саботує виконання норм Закону!
У разі якщо до 21 лютого 2016 року сільські, селищні, міські ради або сільські, селищні, міські голови населених пунктів не здійснять окреслені законом дії, відповідні дії здійснюються розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження).
Але ми, виходячи з нашої активної громадської позиції, у разі невиконання даного закону представниками органів місцевої влади у зазначений термін, будемо вимушені повідомити правоохоронні органи про пряме порушення законодавства і разом з тим добиватимемось, щоб винні посадові особи понесли гідне покарання.», – йдеться у напрацьованому документі.