У квітні значно зросла кількість викрадень журналістів та цензура, з’явились внутрішні біженці

У квітні 2014 р. було зафіксовано щонайменше 20 випадків викрадення та незаконного затримання журналістів, більшість з яких — у Слов’янську, декілька — у Горлівці Донецької області. Такими є дані щомісячного дослідження «Барометр свободи слова», який проводить Інститут масової інформації.

Як зазначає виконавчий директор ІМІ Оксана Романюк, цього місяця більшість порушень свободи слова та прав журналістів була зафіксовані на Сході України через сепаратистські настрої та дії терористів:«Безпрецедентні випадки стосуються викрадень журналістів. Такої кількості викрадень, захоплень як українських, так і іноземних журналістів, в Україні раніше не було. Тенденція викрадень почалася у березні (11 випадків) з Криму, коли відбулася російська інтервенція на півострів. Загалом ІМІ не фіксував таких фактів протягом останніх семи років».

ІМІ також зафіксував збільшення випадків цензури — 21 випадок (тоді як у березні — 14, а у лютому і січні — по 5). «Цензура у квітні була надзвичайно потужною і стосувалася відключень українських телеканалів на Сході України, а також отримання вказівок, так званих “темників”, про те, як висвітлювати дії сепаратистів», — зазначає експерт ІМІ Катерина Дячук.

Натомість вдвічі зменшилась кількість нападів та побиттів журналістів: якщо у березні було зафіксовано 44 таких випадки, то у квітні — 22 (для порівняння у січні — 82, у лютому — 70). Цього місяця незначно зросла кількість погроз і залякувань – 11 випадків (у березні — 9), а також кількість нападів на офіси ЗМІ — 13 (у березні — 12 випадків).

Як зазначають експерти ІМІ, українським та іноземним журналістам, окрім російських, сепаратисти на Сході Украхни чинили всілякі перешкоди, аби журналісти не могли виконати свій професійний обов’язок. Так, на журналістів нападали проросійські активісти на мітингах, як сепаратистських, так і проукраїнських, під час захоплень адміністративних будівель тощо.

Також в «Барометрі свободи слова» зафіксовано однин випадок, коли журналіст публічно заявив про те, що вимушений стати внутрішнім біженцем. «За інформацією ІМІ, насправді є щонайменше 10 журналістів, які були змушені виїхати зі свого регіону у наслідок тиску. Але оскільки ці факти не стали публічними, вони не увійшли до Барометру», — пояснює експерт ІМІ Катерина Дячук.

Загалом, з початку 2014 року ІМІ зафіксував 218 випадків побиття та нападів на журналістів, 69 перешкоджань законній професійній діяльності журналістів та 47 випадків цензури.

Детальніше ознайомитись з результатами дослідження можна за посиланням.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа