«2014 рік треба зробити роком НАТО в Україні. Таку пропозицію висловив заступник голови Адміністрації Президента Валерії Чалий під час круглого столу «День Євроатлантичного партнерства: підсумки саміту НАТО в Уельсі».
Також чиновник додав, що шлях майбутньої України нерозривно пов’язаний з курсом в НАТО, а від Альянсу нашій державі зараз потрібно все, окрім членства – партнерство, статус союзника, допомога у військовій, гуманітарній, фінансовій та інших сферах.
В свою чергу заступник асистента Генерального секретаря НАТО Джеймі Шей заявив, що НАТО не залишить Україну сам на сам з її бідою.
«Ми піклуємось про Україну. Ми започаткували 4 трастові фонди на підтримку Вашої країни, через них ми готові надати 15 млн. євро на військову реформу», – заявив представник НАТО.
Крім того він зазначив, що коли Україна на законодавчому рівні відмінить пункт про позаблоковий статус, то вона може одразу подавати заявку на вступ до НАТО, а кожна країна Альянсу в свою чергу має право надати озброєння України на підставі двосторонніх договорів.
Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталія Немелівська підкреслила роль Альянсу в підтримці України і додала, що НАТО допомагатиме українським військовим, а також посилить свої оборонні програми – до 2,5% ВВП кожної країни-члена (зараз – 2%).
«Вільнюський саміт став переломним в історії НАТО через події в Україні», – зазначила Немелівська.
В той же час колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що НАТО діє недостатньо рішуче, бо не усвідомлює масштаб загроз від Росії для цивілізованого світу.
«В світі поки нема структури, яка послідовно стала б на захист цінностей. Щодо України, то в підсумковому документі саміту варто було б приділити їй лише один пункт, який би звучав так «НАТО протягом найближчих тижнів надасть всю необхідну допомогу задля припинення російської агресії». І взагалі, НАТО і США стали б діяти більш рішуче, якби Росія захотіла повернути Аляску і направила туди «зелених чоловічків», – підсумував дипломат.