28 квітня, у вівторок, о 10.30 голова Комітету з питань запобігання та протидії корупції, голова Громадського люстраційного комітету Єгор Соболєв та керівник інформаційного відділу Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік оголосять про відкриття онлайн-реєстру осіб, що підлягають люстрації. Реєстр розроблений Громадським люстраційним комітетом та містить перелік осіб, на яких розповсюджується заборона обіймати державні посади протягом 10 років відповідно до критеріїв Закону «Про очищення влади». Презентація Реєстру відбудеться в Українському кризовому медіа-центрі за адресою Хрещатик, 2 (Український дім).
Люстраційний реєстр Громадського люстраційного комітету — це інформаційна база даних, що містить відомості про осіб, яким заборонено обіймати керівні державні посади протягом наступних 10 років. Його основна мета — попередити повернення на державні посади корупціонерів та злочинців, надавши кожному громадянину України можливість перевірити розповсюдження заборон на конкретну особу. На момент запуску Реєстр містить інформацію про осіб, які підпадають під два критерії Закону: 1. працювали не менше року на керівних посадах під час режиму Януковича; 2. не звільнились за власним бажанням під час Євромайдану.
Єгор Соболєв, голова Комітету з питань запобігання та протидії корупції, голова Громадського люстраційного комітету:
«Справа очищення влади може бути зроблена лише суспільством, яке здолає і опір, і саботаж, і мімікрію серед нинішніх топ-посадовців. Для того, щоб допомогти людям очистити державну службу від хабарників, ми створюємо люстраційний реєстр таких корупціонерів».
На відміну від офіційного Реєстру Міністерства юстиції, який містить інформацію лише про звільнених відповідно до вимог Закону посадовців, до Люстраційного реєстру Громадського люстраційного комітету потрапили й ті особи, що звільнились за власним бажанням або не обіймають на сьогодні жодних державних посад, але підпадають під заборону. На момент відкриття до Реєстру вже внесено близько 1 000 осіб: від колишнього Президента Януковича та його топ-посадовців до обласних прокурорів, міліціонерів, податківців до рівня перших заступників.
Олександра Дрік, керівник інформаційного відділу Громадського люстраційного комітету:
«Для наповнення цього Реєстру ми в ручному режимі проаналізували тисячі біографій колишніх та нинішніх високопосадовців і спільно з Громадською радою з питань люстрації при Мін’юсті відправили сотні запитів до державних органів для уточнення інформації. У результаті — маємо вже близько тисячі прізвищ, і кожного дня додаємо нові. Тепер кожен зможе перевірити: чи підпадає під дію Закону чиновник, якого збираються призначити, чи законно перебуває на посаді очільник місцевої міліції або заступник Міністра, прокурор або податківець».
В планах активістів Громадського люстраційного комітету — доповнити реєстр та розширити його особами, які підпадають під інші критерії Закону.