Студенти-політологи порахували, що партії треба 43 мільйони гривень

У Львівському національному університеті імені Івана Франка 25 травня 2015 року відбулися  студентські дебати на тему: «Чи потрібне державне фінансування партій», організатори яких були Студентський відділ Університету спільно із Західноукраїнським представництвом Міжнародного фонду «Відродження».

Попередньо, 12 травня 2015 року відбулося жеребкування між командами і менторами для вибору учасників. Три команди активних студентів-політологів «Стара гвардія», «За справедливість» та «Кокус» під керівництвом менторів Володимира Квурта, Володимира Маліновського і Тараса Ситника підготували проекти щодо державного фінансування політичних партій.

Учасників дебатів привітали народний депутат України Оксана Юринець і представник Міжнародного фонду «Відродження» Оксана Дащаківська. Доцент кафедри політології, керівник Студентського відділу Любомира Мандзій побажала учасникам заходу плідної роботи і цікавих дискусій.

Під час дебатів кожна команда представила власне бачення проблемних питань за такими тематичними блоками: «Чи потрібне державне фінансування партій, якщо так, то в якому обсязі?», «На що може витрачатися державне фінансування партій? Публічність партійних коштів» та «Місцеві осередки політичних партій». В обговоренні виступів команд взяли участь як суперники й експерти, так і присутні.

Дискутуючи, студенти представили свої позиції щодо ролі партії в державі, причин надання політичному осередку державного фінансування і які саме партії його отримують. Молоді люди також зосередили увагу на потребі прив’язувати обсяг фінансування до певних соціально-економічних показників та його зв’язку з фіксованим членством у партії, а також визначенні терміну, на який партія повинна отримувати державне фінансування.

На думку студентів-політологів, державне фінансування необхідне, аби партія не залежала від олігархів. Крім того, отримання коштів від держави сприятиме подоланню корупції і прозорості діяльності партії, присутності партій «на місцях». За цих умов також відбудуться якісні та кількісні зміни партійної системи та зупинка ротації політичного осередку. Студенти вважають, що державне фінансування потрібно надавати лише тим партіям, які мають фіксоване членство, а відтак, сума коштів не буде залежати від кількості членів у партії. Учасники дебатів представили формули розрахунку загального обсягу фінансування партії та відшкодування за кожен голос за диференційованим коефіцієнтом.

Молоді політологи окреслили власні позиції щодо доцільності витрат коштів, які держава надала партії, на виборчу кампанію та рекламу, відкриття інших надходжень для фінансування партії та розголошення імен жертводавців, обговорили звітність та санкції за її порушення.

Студенти вважають, що фінансування не повинне перевищувати мінімального рівня для реалізації найнеобхідніших цілей партії, а для оплати виборчої кампанії та реклами політичний осередок повинен щоразу шукати альтернативні шляхи. На думку студентів, публічність, прозорість і підзвітність є основоположними елементами не лише в системі державного фінансування партій, але й у фінансуванні загалом. Звітувати потрібно щоквартально і щорічно. У випадку відмови надання звітності, кандидати і партії нестимуть адміністративну відповідальність. Найсуворіша санкція – конфіскація майна та ліквідація партії з усіма осередками. Студенти вважають, що всі імена жертводавців повинні бути у відкритому доступі, як і інші надходження, кошти для яких обов’язково повинні бути чесно зароблені в Україні.

Під час дебатів учасники представили свою модель реалізації впливу державного фінансування на роботу місцевих осередків та його відображення організаційній структурі партії.

На думку студентів, фінансування місцевих політичних осередків забезпечить децентралізацію, але не завжди є доцільним. Отримання коштів від держави лише призведе до корупції, а відтак, оптимальний варіант фінансування – членські та добровільні внески. Місцеві осередки повинні мати статус юридичної особи за умов відкритих виборчих списків, але паралельно існуватимуть як найнижчий рівень партійної структури.

Після дебатів аудиторія та експерти проголосували за найкращий проект щодо фінансування політичних партій. У підсумку, думка експертів та думка аудиторії розійшлися щодо переможця. Через логічність і аргументованість викладу інформації судді-експерти надали перевагу команді «За справедливість». Проте аудиторія своїм голосуванням змінила результат на користь команди «Кокус», яка й стала переможцем.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа