Напередодні 81-х роковин Голодомору д.ф.н. Олександр Штоквиш прочитає для київських школярів урок пам’яті «Опір українців вбивству голодом у 1932 –1933 рр.».
18 листопада, 12:00
Київ, Лаврська, 3
Національний музей «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні»
Урок для київських школярів прочитає науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, к. ф. н. Олександр Штоквиш. Він розповість учням про невідому сторінку історії України. Адже мало хто знає, що геноциду українців передувало 5000 повстань.
Нагадаємо, центром опору більшовицькій політиці колективізації та форсованої індустріалізації стало українське село. У 1930 році в Україні відбулось понад 4 тис. масових протестних виступів, у яких взяли участь, за оцінками дослідників, біля 1,2 млн. осіб. За перші 7 місяців 1932 року органи ҐПУ (главное политическое управление) зафіксували в УССР понад 900 виступів, що становило 56 % усіх антивладних виступів в СССР. Тоді ж з колгоспів в Україні вийшли 41 200 селянських господарств, біля 500 сільських рад відмовлялись приймати нереальні плани хлібозаготівель.
Голодуючі селяни нападали на зерносховища, де зберігалось відібране у них зерно, саботували роботу колгоспів, а з посиленням свавілля та викликаного ним голоду, взялися за зброю: у 1932 році зафіксовано понад 1000 актів збройного спротиву режиму. Цей стихійний спротив і став основою звинувачень у підготовці на весну 1933 року повстання в Україні, які були використані окупаційною владою як виправдання вбивства голодом.
Цього року національні пам’ятні заходи пройдуть 22 листопада під гаслом “Голодом вбивали нашу свободу. Не підкорені у ‘33-му – непереможні сьогодні!”.
15.00 – скорботні заходи до 81-х роковин Голодомору 1932–33 рр. на території Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні»;
16.00 – загальнонаціональна хвилина мовчання та всеукраїнська Акція «Запали свічку пам’яті».
Організатори: Український інститут національної пам’яті, Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32-33 років в Україні, Національний музей «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні».