Про міфи та перші результати декомунізації розповіли за місяць до дедлайну

Навіщо необхідні порахунки із тоталітарним минулим, як питання цінностей українського суспільства пов’язані з декомунізацією про це фахівці Українського інституту національної пам’яті розповіли на прес-конференції 20 жовтня. Також звітували про успіхи у перейменуванні вулиць і населених пунктів та розвіяли міфи щодо цього. Наголосили, що громади мають активізувати процес вибору нових назв, адже лишився рівно місяць: до 21 листопада 2015 року пропозиції щодо зміни назв населених пунктів місцеві ради мають подати до Верховної Ради України.

Український інститут національної пам’яті підготував відповіді на запитання, які найчастіше виникають у зв’язку з декомунізацією. У додатку і на сайті УІНП ви можете подивитися цей FAQ (Frequently Asked Questions, тобо “Запитання, які найчастіші задають”), а також використовувати його для публікацій у повному обсязі або вибрані частини, із посиланням на Український інститут національної пам’яті

Про декомунізацію розповіли співробітники Українського інституту національної пам’яті: Олександр Зінченко, радник Голови інституту, Сергій Рябенко,  фахівець із правового забезпечення, Богдан Короленко, керівник відділу аналізу регіональних особливостей.

Уччасники прес-конференції відмітили, що у виконанні “декомунізаційних законів” є багато позитивних зрушень, зокрема, на Сході України. Так, сесія міської ради Дзержинська Донецької області погодила пропозицію перейменувати місто на Торецьк – за назвою річки Казенний Торець, що тече біля міста. В Артемівську тої ж області ухвалили повернення історичної назви Бахмут.

«Україна ніколи не збудує заможного та спокійного майбутнього без подолання спадщини тоталітарного минулого. Бо тоталітаризм і добробут – несумісні. Тож перейменування назв вулиць, пов’язаних із комуністичним режимом, – обов’язкова умова того, щоб у нашій державі відбулися позитивні суспільні перетворення”, – наголосив Олександр Зінченко.

На прес-конференції наголосили, що громади мають активізувати процес вибору нових назв, щоб за місяць до 21 листопада 2015 року подати свої пропозиції щодо зміни назв населених пунктів

“Зараз, можливо, через вибори, і користуючись тим, що в нас не звикли читати закони, політики часом вводять людей в оману. Нібито можна ухвалити таке рішення, щоб не перейменувати населений пункт. Це не правда. У деяких містах і селах проводять збір підписів за це, поширюють неправдиву інформацію. Ці дії ніяким чином не скасують необхідності виконання Закону. Населений пункт усе одно перейменують, але місцева громада через такий популізм втратить можливість вплинути на те, якою буде нова назва”, – нагадав Сергій Рябенко.

Довідка: 21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Згідно з одним із них, до назв, які слід перейменовувати, належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки.

Також підлягають зміні найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них. Назви які пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України.

Юридичні особи мали змінити свої назви впродовж місяця — до 21 червня, ЗМІ ще мають час до 21 серпня. Знаки для товарів і послуг, які містять обмеження згідно закону, мають бути змінені до 21 листопада. Винятки для перейменування становлять назви, пов’язані із видатними радянськими діячами української науки та культури, а також із рухом опору та вигнанням нацистських окупантів з території України.

На сайті та сторінці у соцмережі УІНП можна знайти роз’яснення щодо зміни назв та демонтажу пам’ятних знаків, а також карту міст та містечок, що будуть перейменовані.

Додаткову інформацію, зокрема — посилання на закони, інфографіку, карту перейменувань тощо — ви можете скачати за посиланнями:

на сайті УІНП http://www.memory.gov.ua/page/dekomunizatsiya-0

архів зі великою розподільною здатністю http://www.ex.ua/view/91473756

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа