Під час Голодомору з України масово вивозили продукти

Колись таємні документи з Російського державного архіву економіки історики виклали он-лайн в Електронному архіві визвольного руху напередодні 82-х роковин геноциду.

Документи з грифами «Таємно» і «Цілком таємно» з Російського державного архіву економіки (Москва) про вивіз продуктів з України в час Голодомору опублікував онлайн Центр досліджень визвольного руху в Електронному архіві avr.org.ua. Найбільше продуктів з голодуючої України СРСР вивозив до Німеччини, Англії, Голландії, Данії і Польщі.

Історики називають ці 252 документи ключовими для про розуміння масштабів вивезення з СРСР, зокрема із охопленої масштабним голодом України, продуктів харчування.

«Навіть побіжний огляд цих документів дозволяє засвідчити жахливі факти визиску українських теренів, які стали у 1932–1933 роках територією смерті, каже д.і.н., професор Геннадій Боряк, заступник директора Інституту історії України НАН України. План експорту продуктів з України у 1933 р. становив понад 107 млн. руб. і був виконаний на 85%. Але порівняно з 1932 р. експорт продуктів з України збільшилися на 24%!. Особливо значне збільшення спостерігалося за статтею продовольство – план виконано на 126%. А у відомстві Плодекспорту збільшення ще істотніше: виконання плану сягнуло 137,8%».

Найбільше з України під час Голодомору експортували яблука, томатну пасту (за окремими звітами, зокрема, в ІV кв. 1932 р., вона становила 2/3 усіх продуктів, що вивозилися за кордон), ніжинські солоні огірки (бочками). В інших звітах моторошно читати спокійні рядки: «Медосбор в 1933 году… на Украине был весьма хорошим, этим объясняется значительное перевыполнение плана…».

Як видно з опублікованих документів, перше місце за експортом продуктів у 1932–1933 роках займала Німеччина. Також значна частина експорту припадало на Великобританію, Нідерланди, Данію та Польщу. «Овочі вивозилися передусім до Англії та Афганістану, томатна паста – до Німеччини та Естонії, молоко – до Монголії, горох до Голландії», розповідає історик.

Більшість документів походить з архіву Наркомату зовнішньої торгівлі (ф. 413), деякі – з фонду Наркомату постачання СРСР (ф. 8043) Російського державного архіву економіки (Москва).

Документи доступні на сайті Е-архіву визвольного руху за посиланням: http://avr.org.ua/index.php/Ust/169/?a=1.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 23103 документів. Місія проекту — робити минуле доступним

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа