На Полтавщині є громади, де керівництво прагне зберегти вулиці Суворова

«Не на часі» – у Глобинській, Пирятинській та Заводській громадах Полтавщини вирішили зберегти назви вулиць на честь російського військового діяча Суворова, якого міністр війни РФ Шойгу хоче зробити святим

сувор

Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті отримав з низки виконкомів територіальних громад Полтавщини відповіді з приводу ініціатив щодо перейменування вулиць та провулків на честь російського полководця Алєксандра Суворова. У листах, що були скеровані через гарячу урядову лінію кабінету міністрів зазначалося, що ці топоніми є елементом радянської наочної агітації та пропаганди, яка втратила значення після відновлення Україною незалежності.

«Присутність Суворова та інших військових діячів Російської імперії у публічному просторі є актом звеличення держави-окупанта. Міністр оборони (читай-війни проти України) росії Шойгу, російський бізнесмен Костянтин Малафєєв та імперські угруповання «Царьград» та «Двуглавий Орєл» порушили перед Російською православною церквою клопотання про канонізацію цього полководця і зарахування до лику святих РПЦ», – розповів регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

Суворов має явну негативну репутацію в історії України, Польщі та національних меншин півдня нашої держави. Як зазначається на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті, у 1768‒1769 роках був безпосереднім учасником жорстокого придушення Коліївщини ‒ козацько-селянського повстання в Правобережній Україні. Під керівництвом Суворова 1778 року відбулася насильницька депортація з Криму до тодішньої Азовської губернії Російської імперії понад 30 тис. кримських християн (греків і вірмен), внаслідок якої загинуло близько половини переселенців. Суворов причетний до винищення частини ногайців ‒ народу, який у XVIII ст. населяв землі Північного Причорномор’я – території південних областей сучасної України. У 1794 р. очолюваний Суворовим російський каральний корпус жорстоко придушив польське визвольне повстання на чолі з Тадеушем Костюшком.

У сучасній російській ідеології постаті О. Суворова відведено одне з ключових місць, зокрема – у військово-історичному аспекті. У 2014 році цей воєначальник був визнаний найбільш видатним полководцем Росії. Його ім’я на території Російської Федерації та Республіки Білорусь носять: десятки військових училищ та спеціальних шкіл з посиленою військовою підготовкою; сотні площ та вулиць у різних населених пунктах; низка військових об’єктів, військових частин Російської Федерації. Поза цим, чимало військових частин збройних сил Російської Федерації нагороджені орденами Суворова, і зберегли їх у своїх назвах.

В окремих громадах Полтавщини ситуація аналогічна до держави-окупанта. «За інформацією секретаря Глобинської міської ради Олександра Феденка у с. Пироги вулицю та провулок на честь військового діяча Російської імперії Олександра Суворова не планують змінювати. Заводський міський голова Віталій Сидоренко вважає, що вулиця у місті Заводське на честь російського військовика «не підлягає перейменуванню». Заступник міського голови Пирятина Михайло Мельниченко послався на… короновірусні обмеження, означивши тему вулиць на честь російського вбивці у Пирятині та селі Вишневе як неактуальну», – поінформував Олег Пустовгар. Він висловив сподівання, що ці «відписки» є непорозумінням і незабаром очільники перелічених ОТГ звернуть увагу на те, що українським законодавством Російська Федерація визнана державою агресором.

Заводське-Суворов-відписка

ПУ-13808580

Суворов-Глобине-відповідь

Суворов-Пирятин-відписка1

Суворов-Пирятин-відписка2

«Настав час всебічного позбавлення від російських впливів, зокрема й у топоніміці. Альтернативи викоріненню російських імперських маркерів у назвах площ і вулиць не існує. У гуманітарній політиці місцевих громад відповідальним особам пора зважати на реалії повномасштабного російського вторгнення, яке ведуть послідовники Суворова-Путін і Шойгу», – підсумував Пустовгар.

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа