У Чернігові та Ніжині 22-24 вересня відбудеться Міжнародний фестиваль інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Lуtavrу». Захід проводитиметься за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Чернігівської обласної Ради, Чернігівської ОДА, Ніжинської міської Ради.
Як зауважила Тетяна Винник, натхненниця фестивалю та голова ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікації», метою проекту є підтримка національно-патріотичного виховання молоді, демонстрація самобутності українського письменства на міжнародній арені, висвітлення правдивої інформації про події на Сході України, налагодження міжнародних культурно-мистецьких ділових та дружніх зв’язків та втілення інноваційних проектів, а також ознайомлення гостей із культурною спадщиною Чернігівщини як культурного центру Сіверського краю.
Що закодовано в назві фестивалю «Lуtavrу»? Литаври широко використовувалися у побуті козаків як військовий інструмент, що наводив жах на ворога своїми громовими ударами, сигналізував про мобілізацію. У наших реаліях «Lуtavrу» – це мобілізація творчого потенціалу Чернігівщини. Варто тут також пригадати Олену Телігу, котра за свою діяльність була розстріляна у Бабиному Яру. Вона, повернувшись у 1941 році до Києва, організовує Спілку письменників та видає тижневик «Литаври», аби ширше реалізувати свої завдання. Словом, зрозуміло одне, організаторам не соромно за таку назву.
Планується щорічна бібліотечка фестивалю – видання літературно-мистецького білінгво (українська/англійська) альманаху «Литаври» та книжок відомих світових сучасних письменників українською. Такі книжки будуть корисними для шкіл та університетів. Організатори даруватимуть їх бібліотеками та школам Чернігівщини. Також вони передбачають створення благодійних аукціонів та заходів, які змінюватимуть уявлення про сучасне мистецтво (допомога митцям, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітям-сиротам, військовим, робота з соціально-вразливими категоріями дітей, тощо).
На захід завітають письменники з таки країн як Грузія, Німеччина, Болгарія, Італія, Македонія, Сербія, Чехія, Хорватія, Польща, Білорусія, Словенія, Корея, Литва, Сирія, Вірменія, Туреччина, Японія, Китай та В’єтнам. Будуть і відомі українські письменники з усієї України та Чернігівщини. Такі музичні гурти як «The Doox», «Запорозькі тулумбаси», «Ахіллес і Черепаха», бард Христина Халімонова та гурт «АртеХатта».
Ольга Семиляк, УІС