Протягом минулого тижня, з 1 по 7 серпня, у селищі Ворохта відбувався літній інтеграційний табір для молоді «МіжCulturнa Labораторія», учасниками якого стали молоді активісти з різними культурними ідентичностями. До Прикарпаття завітали активісти та активістки з Галичини та Донбасу, Одеси та Вінниці, Києва, Полтави та Мелітополя, у тому числі внутрішньо переміщені особи, активісти з прифронтових міст, представники патрульної поліції Івано-Франківська та журналісти центральних й регіональних ЗМІ.
Табір «МіжCulturнa Labораторія» відбувся в рамках проекту «Діалог та примирення в регіонах України» під організацією Молодіжної організації СТАН та за фінансової підтримки Natoinal Endowment for Democracy (NED).
«Головна причина, чому я тут – бажання подолати стереотипи та шаблонне мислення. Такі заходи є потрібними, оскільки допомагають нам вийти за межі свого маленького світу, інтернету і телебачення та побачити справжніх людей. Лиш так може формуватися цілісна картина світу і розуміння інших, це спосіб відкрити те, про що раніше ніколи не думав»,– розповідає Євген Панета з Донбасу.
Освітній блок табору складався з тренінгів щодо використання сучасних діалогових практик, опанування методики форум-театру, проектного менеджменту, вивчення досвіду протидії дискримінації.
У перший день табору активісти працювали над налагодженням діалогу та командотворенням, а гості з інших міст також взяли участь в екскурсії Івано-Франківськом.
Важливим етапом роботи табору стала спроба за допомогою ігор виявити соціальні групи, щодо яких у суспільстві існують найбільш стійкі стереотипи та упереджене ставлення.
На третій день життя в таборі учасники досліджували головні прояви дискримінації у сучасному суспільстві та шляхи її запобігання і боротьби з нею, особливий акцент при цьому відводився засобам неформальної освіти, розбудові діалогу між різними соціальними групами тощо. Також при використанні методики форум-театру була покладена постановка на тему «Діалог поколінь», в якій учасники розкрили причини та наслідки міжпоклінних конфліктів. Постановка була проведена під селищною радою Ворохти із залученням до участі туристів та місцевих жителів.
«Особливість учасників постановки – це різний вік, різні географічні дані, різні рівні комунікації і різний досвід. Саме це збагачує людей найбільше. Ми спостерігали, як відкривались учасники протягом цього часу, як мислення ставало критичним і гнучкішим. Ми зробили разом велику і складну роботу», – ділиться враженнями Наталія Вайнілович практик театру пригноблених громадської організації «Театр для діалогу».
Фінальною частиною стало проведення в останній день табору хакатону, що відбувся за підтримки Британської Ради в рамках програми Active Citizens. Учасники мали можливість створити власний проект соціальної дії та отримати фінансування на його реалізацію.
Переможцями хакатону стали наступні проекти: «Від своїх до наших: обмеження інформації про інші культури», «24+1 – подолання стереотипів, проблема діалогу між Сходом і Заходом», «Ефект Руанди – мова ворожнечі у ЗМІ», «Миром миру – релігійна дискримінація» та «Вільний лекторій – вікова дискримінація».
Табір відбувся при тренерській та експертній підтримці Ярослава Мінкіна – поета, громадського активіста і культурного інноватора; Наталії Гнатюк – експерта сільського розвитку, координатора Відкритої академії сільськогорозвитку; Наталії Вайнілович – практика методики театру пригноблених, тренера соціально-психологічного тренінгу, арт-терапевта; Богдан Дубильовського – соціального інженера, громадського активіста та експериментатора у сфері культури; Олесі Архіпової – фасилітаторки та громадської активістки, члена правління громадської організації ДОМ4824.
«Мета табору – зібрати і побачити різних людей в одному середовищі, а через це можливо відшукати вирішення якихось соціальних проблем. Такий табір є цінним досвідом спільної комунікації і роботи. Тут зібрались люди з різних регіонів, але ми побачили, що попри наші відмінності ми можемо знайти спільну мову – це і є інтеграція», – говорить координатор табору Ольга Олейніченко.
Як зазначають організатори, попри те, що табір закінчився, робота активістів продовжується – зовсім скоро вони запустять п’ять проектів, спрямованих на примирення всередині українського суспільства, а 21 вересня усі активісти проведуть Всеукраїнську акцію до Дня миру.
Для довідки:
Молодіжна організація «СТАН» була заснована 1999 року в Луганськугрупою письменників, філософів, журналістів та митців. Від початку свого існування «СТАН» працював, щоб вирішувати соціальні проблеми України, підвищувати обізнаність про права людини, а також мобілізувати молодь до дій через культуру. Місія організації – розвиток креативного громадянського суспільства через організацію та підтримку культурних, освітніх, соціальних та правозахисних ініціатив у громадах. У 2014 році, після ескалації конфлікту на Донбасі, Молодіжна організація «СТАН» переїхала до Івано-Франківська.