Благодійникам та волонтерам української армії вручили відзнаки Бл. Ковча за особистий приклад жертовності та гуманізму

Польський та ізраїльський благодійні фонди, проект “Захист патріотів”, священик з Краматорська і 93-річна киянка-благодійниця — такою є цьогорічна п’ятірка лауреатів Відзнаки Блаженного Священномученика Омеляна Ковча.

28 жовтня в Києві пройшло п’яте вручення відзнаки Блаженного Священномученика Омеляна Ковча — греко-католицького священика, послідовника Митрополита Шептицького, який в часи Другої світової рятував євреїв, за що був ув’язнений і загинув в концтаборі Майданек. Відзнаку щорічно вручають за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки у служінні людині та задля примирення і порозуміння між народами.

Відкриваючи церемонію в київському Будинку вчителя, Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав Шевчук охарактеризував цьогорічних лауреатів Відзнаки та їхнє служіння ближнім: «І сьогодні є люди, сповнені духом і мудрістю митрополита Андрея, які ми можемо вважати начебто  послідовниками усього того, що ми почитаємо в постаті Священномученика Омеляна Ковча. Тих людей, які в нашому сьогоденні серед нашого «аду на землі», в часи навіть війни, вміють торкнутися вічності і є ведені Божою мудрістю. Кожен із них, подібно як митрополит Андрей, щось робить для своїх ближніх, ламаючи різні людські обмеження: релігійні, національні».

Лауреатами премії у 2015 році стали:

«Фонд міжнародної солідарності» (Польща) — громадська організація, що була одним із головних організаторів польської  гуманітарної допомоги пораненим на Майдані та українським військовим.

Уляна та Марко Супруни (Канада-Україна) — благодійники, засновники проекту «Захист патріотів», завдяки якому курсанти військових училищ та десятки тисяч українських вояків пройшли вишколи з медичної допомоги на полі бою та отримали персональні аптечки.

«Друзі України в Ізраїлі» (Ізраїль) — благодійна організація, яка надала потужну допомогу українським воякам, пораненим, дитячим будинкам та біженцям, організувала стажування українських хірургів у лікарнях Ізраїлю.

Отець Василь Іванюк (Україна) — декан Краматорського деканату УГКЦ, навертає людей на Донеччині до християнства та українських цінностей. Організовує допомогу українським воякам, біженцям, дітям із обмеженими можливостями.

Клавдія Поліщук (Україна) — 93-річна киянка, яка віддала свої заощадження на лікування поранених бійців.

Голова Комітету із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник відзначив роль, яку відіграють гуманістичні вчинки лауреатів, і підкреслив потребу гідного визнання таких прикладів самопожертви: «Життя Блаженного отця Омеляна Ковча є свідченням того, що навіть в найскладніші і трагічні часи людина може знайти в собі джерело великої духовної сили. Нація міцна і варта поваги, якщо вона належно вшановує вчинки таких людей — тих, хто до самопосвяти відданий служінню громаді. Тих, хто мав би право стояти в одному ряді з владикою Андреєм Шептицьким і з отцем Омеляном Ковчем».

Найвиразніше свою місію, як і місію кожного з благодійників, яких відзначено нагородою, висловив один із лауреатів Марко Супрун: “Ми українці,  ми люди. І ми готові одне за одного боротися і головніше — любити”.

Про те, що за українців готові боротися ще й інші народи, говорив представник лауреата Відзнаки — ГО «Друзі України в Ізраїлі» — В’ячеслав Фельдман.

«Наш народ протягом свого існування бореться за право на свою свободу і свою віру. І тому ми розуміємо український народ. Коли в Україну прийшла війна, ми знали, з якого боку правда. Сотні ізраїльтян допомагали пораненим на Майдані та в АТО, які були на лікуванні в Ізраїлі, збирали гуманітарну допомогу для біженців, дитячих будинків, лікарень, брали участь у мітингах солідарності. Наша організація є своєрідним мостом, який допомагає зміцнити співвідносини між нашими народами і державами. І ми не звернемо з цього шляху», — запевнив він

Атмосферу врочистості під час заходу своїм майстерним виконанням створив виступ Національного ансамблю солістів «Київська камерата».

Участь у заході взяли  лауреати Відзнаки, глава УГКЦ Блаженніший Святослав, Блаженніший Любомир Гузар, голова Комітету із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник та інші члени Комітету: владика Богдан Дзюрах, Адам Ротфельд, отець Стефан Батрух, Олександр Богуцький, Мирослав Маринович, Володимир Сергійчук, Данило Лубківський, Микола Кміть, Мирослав Сеник.

Відзнаку імені Омеляна Ковча вручають щороку за значний внесок у розвиток екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму. Захід відбувся в рамках тижня Митрополита Андрея Шептицького в Києві. Безпосередньо перед церемонією відбувся чин освячення меморіальної дошки Митрополита Андрею Шептицькому, яку встановили на стіні Будинку вчителя.

Довідка:

Омелян (Еміліан) Ковч — священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації. Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався як польською, так і радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха. Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений та відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча було засновано у 2010 році. Його Почесним головою є Кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Комітет дбає про відновлення пам’яті про отця Омеляна Ковча і поширення знань та відомостей про його видатне життя, мученицьку смерть і великий подвиг жертовності та любові до людей.

У 2010 році Комітет заснував Відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча, яка вручається щорічно за значний внесок у справу екуменічного і культурного діалогу, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння та за особистий життєвий приклад жертовності і гуманізму. Серед лауреатів Відзнаки є Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет та інші. Докладний перелік лауреатів Відзнаки минулих років можна переглянути на сайті, присвяченому Омеляну Ковчу.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа