Авторитаризм і євро-атлантична інтеграція – несумісні

Учасники круглого столу з міжнародної безпеки закликають НАТО прийняти Україну до своїх лав і прогнозують падіння влади Януковича після перемоги на виборах в США республіканця.

В приміщенні Центру національного відродження відбувся круглий стіл “Згортання демократії в Україні як загроза її євроатлантичній інтеграції та національній безпеці”. Захід проводився в контексті запланованої на 19 травня в м. Чікаго Міжнародної конференції з питань відносин Україна-НАТО, яка передуватиме Чиказькому саміту НАТО

В круглому столі взяли участь Тарас Рондзістий – голова Громадського об’єднання “Українська справа”, Олексій Кляшторний – голова ЦКК Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність”, Ярослав Файзулін – історик, Андрій Новак – Проректор Європейського Університету, Сергій Неділько – голова ГО «Самостійна Україна», Анатолій Грива – голова Ради козацьких отаманів України, Олексій Коломієць – президент Центру європейських та трансатлантичних студій, Сергій Джердж – Голова Громадської ліги Україна-НАТО та Сергій Пархоменко – один з координаторів ініціативи «Молодь за НАТО».

Під час дискусії експерти зійшлися на тому, що Україна повинна бути учасником системи колективної безпеки, і найприйнятнішою такою системою є Північно-Атлантичний Альянс, а основною зовнішньою загрозою визначили російський фактор. Вони відзначили, що гальмування відносин з НАТО – наслідок політики Росії, яка діє напряму на деякі країни НАТО, а також безпосередньо на керівництво України.

Так, Андрій Новак, пригадав, як спілкувався на тему інтеграції України в НАТО під час останньої  парламентській Асамблеї Україна-НАТО: «Я сказав представникам країн Альянсу – якщо Ви хочете віддати нас в руки Росії, то не приймайте нас в НАТО. Румунія, коли її брали до НАТО, ніяким  стандартам Альянсу взагалі не відповідала. Тому я наголошую: спочатку візьміть нас, а тоді будемо набувати цих стандартів. Я прямо сказав: беріть Україну такою, яка є, бо за рік вона буде ще гірша, за два – ще гірша, а через три роки Україна може опинитися в складі Росії!»

Сергій Джердж наголосив, що Закон України про засади внутрішньої та зовнішньої політики, яким проголошений позаблоковий статус, не витримує критики. «При владі перебувають люди, які розбираються в бізнесі, але зовсім не розбираються в питаннях безпеки. Таке ставлення до безпеки, яке демонструє влада, є просто злочинною. У випадку позаблоковості треба витрати на оборону підняти в 5 разів, склад ЗСУ збільшити, а не зменшити, як це робиться зараз! Цим законом ми проголосили себе ізольованими – ізольованими не від загроз, а від допомоги», – підкреслив …

Олексій Коломієць дуже критично висловився щодо позиції керівництва країни в питанні комунікації України з ЄС і НАТО:

«Чому у нас замороження відносин називають паузою? Це мабуть на мові колишнього директора автобази так звучить. У нас не пауза, а замороження стосунків! Спочатку з НАТО, а тепер і з ЄС! Крах відносин з цивілізованим світом відбувся після бойкотованого Європою Ялтинського саміту країн Центральної та Східної Європи. Цей бойкот визначив зовнішню делегітимізацію України.

Певен, Світ не буде стояти осторонь процесів, що відбуваються в країні. Прогнозую, що навіть якщо на виборах в Штатах знову переможе Обама, його позиція до Януковича все одно буде жорсткішою. А якщо переможе Міт Ромні, то США працюватиме на знищення режиму Януковича», – переконаний експерт.

В підсумку, учасники заходу дійшли згоди в тому, що нинішній стан зовнішньої безпеки для України є вкрай загрозливим, тому українська громадськість повинна перейти до активних дій. Зокрема, вимагати скасувати в законодавстві всі пункти, що декларують позаблоковий статус та піднімати на новий рівень дискусію щодо ситуації із забезпечення Збройних сил.

Нагадаємо, що днями громадськість сформувала Громадські директиви Президенту України щодо формування ініціатив та пропозицій на саміті НАТО в Чикаго (США).

Сергій Багряний, УІС

Декларація українських державницьких організацій за результатами Круглого столу “Згортання демократії в Україні – як загроза її євро-атлантичній інтеграції та національній безпеці”

Протягом останнього часу дедалі більшу стурбованість громадян України та світової громадськості викликають процеси ліквідації в Україні системи політичної демократії, верховенства права та й будь-якої законності у діях влади взагалі. Водночас відбувається втрата урядом у Києві реальної суб’єктності як у зовнішній, так і у внутрішній політиці. Всі ключові політичні рішення, включаючи урядові призначення у сфері економіки, фінансів, культури, освіти, оборонної політики та безпеки дедалі більшою мірою приймаються для України у Москві.

Дві вище окреслені тенденції викликають значне підсилення латентної соціальної та політичної напруги в країні, виявом чого є перехід влади від системи “вибіркового правосуддя”, що застосовувалось до лідерів політичних сил-опонентів, до масштабних репресій проти представників громадянського суспільства.

В той же час, основні політичні сили, котрі декларують себе в якості опозиційних, не пропонують, наразі, демократичної якості політики, що принципово відрізнялася б від урядової. До ролі та місця України у європейській та євро-атлантичній системі безпеки їм також притаманний справжній стратегічний підхід.

Подальший розвиток зазначених загрозливих тенденцій може призвести до радикальної дестабілізації політичної ситуації в Україні, яка мала б для загальноєвропейської безпеки наслідки, що значно перевищуватимуть вплив нещодавніх процесів, пов’язаних із розпадом Югославії.

З огляду на це, за результатами обговорення, яке відбулося 18 травня 2012 року в місті Києві у рамках круглого столу “Згортання демократії в Україні – як загроза її євро-атлантичній інтеграції та національній безпеці”, закликаємо лідерів держав та урядів країн-членів Організа́ції Північноатланти́чного До́говору:

1. Серйозно оцінити потенційні загрози для європейської безпеки, що випливали б з можливої дестабілізації в Україні. Надавати тверду підтримку принципу незалежності та територіальній цілісності України.

2. Демонструвати єдність та принциповість своїх позицій у відношенні до ситуації в Україні та дій українського Уряду на основі демократичних ідеалів, закладених у підвалини Альянсу. Не допускати використання окремими політиками та урядами українських справ для вибудови сепаратних відносин з урядом у Москві.

3. Вчинити можливий тиск на Уряд України з метою забезпечення дотримання в країні громадянських прав і свобод, включаючи підтримку санкцій проти осіб, причетних до їхнього порушення.

4. Посилити взаємодію з незалежними неурядовими організаціями громадянського суспільства в Україні.

Представники українських організацій громадянського суспільства:

Орест Васкул, представник Координаційної ради державницьких організацій України

Анатолій Грива, Голова Ради Отаманів Українського Козацтва

Олексій Кляшторний, голова ЦКК Всеукраїнської профспілки “Народна солідарність”

Андрій Левус, координатор Громадської ініціативи “Оновлення країни”

Сергій Неділько, голова Громадської організації “Самостійна Україна”

Сергій Пархоменко, співкоординатор Ініціативи “Молодь за НАТО”

Тарас Рондзістий, голова Громадського об’єднання “Українська справа”

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа