«Вітаєте мене у приміщенні, де я не один рік сидів», — Юрій Шухевич на своєму ювілеї в «Тюрмі на Лонцького»

У вщент заповненому коридорі колишньої в’язниці КҐБ і гестапо вітали з 80-річчям відомого суспільно-політичного діяча, політв’язня Юрія Шухевича, сина Головного командира УПА. Соратники, відомі громадські діячі, історики та понад сотня львів’ян прийшли поспілкуватися з легендою.

14 квітня у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбувся ювілейний вечір з нагоди 80-річчя політв’язня комуністичного режиму Юрія Шухевича. «Вітаєте мене у тому приміщенні, де я не один рік сидів. Перший гарт я отримав саме тут», — сказав Юрій Шухевич. Відсидівши у радянських таборах 40 років, він став політв’язнем 15-річним юнаком, втратив зір, але не втратив енергії, якою й ділився з кількома поколіннями тих, хто прийшов вітати його з днем народження.

Під час вечора виступили і вітали Юрія Шухевича люди, які знали його в різні періоди життя. «Ви у моїх спогадах завжди були героєм», — сказала зв’язкова Романа Шухевича, політв’язень Ольга Ільків. Депутат Львівської міськради Віра Лясковська зазначила, що до Юрія Шухевича тягнуться не лише ті люди, які пройшли через табори, а й ті, які сьогодні на посадах тих, які в минулому катували людей.

Також були відеопривітання від політичних і громадських діячів Богдана Гориня, Степана Хмари та колишнього дисидента, філософа, учасника ініціативної групи «Першого грудня» Євгена Сверстюка.

Марія Гель розповіла про період знайомства Юрія Шухевича з дисидентами. «Як не було куди йти на розмову, то йшли до подружжя Гелів у “підвал” (бо жили в напівпідвальному приміщенні), бо там “антена не тягне”. Завжди були приготовані пані Марією вареники в холодильнику. А потім викликали на допити… Коли робили ремонт, виявилося, що в хаті таки був “жучок”».

«Я вдячний, що прийшли ті, з якими я вчився у гімназії, ті, з якими ми розділяли тяжкі дні неволі, ті, з якими я після звільнення співпрацював, з якими утворював Українську міжпартійну асамблею. Хоча я вам скажу, що ті роки були далеко не легшими, ніж в ув’язненні. Знаєте, демократія залила мені сала за шкуру», — розповів Юрій Шухевич.

Директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий подякував ювіляру, члену наглядової ради музею, за спільну працю з відновлення пам’яті про всіх, хто боровся за свободу і права людини проти тоталітаризму.

«Хіба ж не парадокс? — написав Руслан Забілий у своєму Facebook після завершення вечора. — Десь у 1949-му тут Юрія Шухевича зустрічали оклики конвою і клацання замків тюремних камер. Сьогодні у цьому ж місці пана Юрія зустрічали і вітали оплесками і квітами… Люблю наш музей, він вчить цінувати життя і свободу!».

Юрій-Богдан Романович Шухевич народився 28 березня 1933 року, с. Оглядів, нині у Радехівському районі Львівської області. Український політичний діяч, член Української Гельсінської групи, політичний в’язень у 1948—1956, 1958—1968, 1972—1988 роках, син Головного командира УПА Романа Шухевича. У серпні 2006 року президент України присвоїв Юрію Шухевичу звання Героя України.

Більше фото тут.

 

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа