В Києві презентували нові томи з серії “Літопис УПА”

19 березня в Книгарні Є, що на вулиці Лисенка в Києві, відбулася презентація нових томів з серії “Літопис УПА”, зокрема — томи з 17 по 20-й.

. Історики розповіли про нововидані томи, про те, які документи увійшли до збірників, які нові факти про діяльність повстанського руху відкрилися широкому загалові.

Так, зокрема, до 16-го тому «Волинь і Полісся у невідомій епістолярній спадщині ОУН і УПА. 1944—1954 рр.» включено 281 діловий лист, а також низку фрагментів, розсекречених Службою безпеки України в 2009—2011 роках. Уперше в історіографії оприлюднюються невідомі листи Романа Шухевича, Василя Кука, Петра Федуна, Дмитра Клячківського та багатьох інших ключових фігур ОУН і УПА.

17-й том — «Осип Дяків-«Горновий. Документи і матеріали» – включає творчу спадщину та листування цього провідного публіциста України 1940-х років, члена Проводу ОУН та керівництва Української Головної Визвольної Ради.

18-й том — «Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-східної та Південної України». До збірника увійшли нещодавно розсекречені Службою безпеки України документи та матеріали українського резистансу про діяльність українських повстанців у Великій Україні в 1942—1952 роках.

В 19-му томі «Підпілля ОУН на Буковині. 1943—1951. Документи і матеріали» опубліковані невідомі раніше інструкції, звітно-інформаційні документи оунівських структур Буковини, документи Служби безпеки а також документи радянських органів державної безпеки, що вели боротьбу з українським визвольним рухом.

20-й том «Воєнна округа УПА «Лисоня». 1943 — 1952. Документи і матеріали» містить документи і матеріали військового штабу та окремих підрозділів військової округи УПА «Лисоня», як також звітно-інформаційні документи структур ОУН, що висвітлюють український визвольний рух на території Тернопільщини.

Після безпосередньої презентації томів історики перейшли до спілкування з гостями заходу. Питань було багато, зокрема — й контроверсійних, які стосувалися польсько-українського конфлікту на Волині в 1943 р., ставлення українських повстанців до інших націй, зокрема, до росіян і євреїв.

Повстанці чітко знали, що є прості росіяни, і є вороги — представники влади, НКВС тощо. Тому росіян-червоноармійців упівці відпускали, а, наприклад, з нквдистами вчиняли по-іншому. Не секрет, що в УПА воювало багато росіян”, – каже історик Володимир Ковальчук.

Зокрема, були в УПА козачі відділи. Так, досліджуючи документи, нами було виявлено інформацію про функціонування декількох відділів кубанців на Волині. Очевидно, ці відділи формувалися з тих, хто потрапив в полон”, – зазаначає історик.

Щодо антипольської налаштованості українських повстанців і початку ними різанини польських мирних мешканців — то це тенденційне ставлення наших опонентів з польської сторони. Досі жодним з дослідників, і українських, і польських, не було виявлено документа, який би декларував розпорядження командування УПА про знищення поляків. Такого документу в природі не існує”, – додає Микола Посівнич.

По закінченні презентації, історики роздали усім бажаючим каталоги Літопису УПА, в яких міститься детальний опис книг, виданих Фондом Літопису.

Сергій Багряний, УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа