Історики виклали у вільному доступі 10 000 документів ОУН та УПА

Тепер в Інтернеті — 10 тисяч раніше не доступних документів про історію ОУН та УПА. Проект «Електронний архів визвольного руху» представили Львівський національний університет імені Івана Франка та Центр досліджень визвольного руху. Описані електронні копії систематизовані тематично та хронологічно, а сам Е-архів постійно поповнюватиметься.

Львівський національний університет імені Івана Франка, Центр досліджень визвольного руху з участю Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» представили результати 3-річного спільного проекту «Електронний архів визвольного руху» (avr.org.ua). Проект втілено з ініціативи ректора Львівського національного університету імені Івана Франка Івана Вакарчука.

Е-архів визвольного руху з 19 березня 2013 року надав у вільний доступ через Інтернет понад 10 000 систематизованих та описаних електронних копій документів з історії ОУН та УПА. А надалі поповнюватиметься іншими, розповідаючи про минуле ХХ століття в Україні, структури визвольного руху, політичні репресії та діяльність нацистського та комуністичного тоталітарних режимів. Історики та волонтери проекту зібрали, систематизували та описали документи, щоб зробити більш зручним доступ для колег та усіх зацікавлених.

«Історія починається з джерел, — говорить науковий керівник проекту Володимир В’ятрович, — а Електронний архів — це зручно: зайшов, знайшов, завантажив. Тепер можна зосередитися на фактах, а не на місяцях очікування дозволу доступу до архіву чи пошуку серед приватних колекцій».

Директор наукової бібліотеки Львівського національного університету Василь Кметь зауважив: «Ми пам’ятаємо не тільки коли архівні документи видавалися з купюрами, а навіть коли їх переглядали спеціальні перлюстратори. Відкриття Електронного архіву, в якому представлені копії у повному вигляді, — це важливий крок, який сприятиме розвитку української історичної науки».

«Втілюючи цей проект, ми, зокрема, керувалися Рекомендацією № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів із забезпечення обов’язкової можливості для кожного з жителів дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії, як невід’ємної ознаки демократії», — зазначив керівник проекту Андрій Когут, експерт Центру досліджень визвольного руху, координатор робочої групи Української національної платформи Східного партнерства.

Розробники переконані, що Е-архів avr.org.ua є відповіддю на виклики часу: «Коли світ переходить на відкриті електронні бази даних архівів, Україна не може ховати інформацію про визвольний рух та політичні репресії за бажанням окремих чиновників. Якщо доступ до минулого обмежують посадовці, завдання істориків — не лише досліджувати, а й робити доступними первинні джерела. Електронний архів для нас і колег — це швидше, зручніше і дешевше, ніж багатотомні збірники документів», — пояснює Володимир В’ятрович.

Проект представили:

професор Богдан Котур, проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка; к. і. н. Володимир В’ятрович, науковий керівник проекту Е-архів визвольного руху, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху; к. і. н. Василь Кметь, директор наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка; Руслан Забілий, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»; Андрій Когут, керівник проекту Е-архів визвольного руху.

Е-архів забезпечить відкритий доступ до історичних джерел, покращить оперативність у роботі з документами. Користувачі мають можливість як переглядати документи на сайті, так і скопіювати електронні копії у форматі .pdf.

Електронний архів українського визвольного руху (avr.org.ua) — спільний проект Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру досліджень визвольного руху з участю Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Е-архів буде корисний дослідникам, історикам, студентам та аспірантам, усім, хто цікавиться історією України, СРСР та Центральної-Східної Європи у XX столітті, подіями періоду Другої світової війни, боротьбою народів СРСР за незалежність, історією тоталітарних режимів та репресій.

 

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа