В центрах туризму і краєзнавства патріотичне виховання учнів є справою першочерговою

Часто в житті трапляється, що справжнє значення події розуміється лише з часом. Так сталося із наказом МОН України від 25.12.2006р. № 847, підписаного т.в.о. міністра освіти і науки України Борисом Жебровським. Видно лише йому було тоді чітко зрозумілою необхідність «Покласти, починаючи з 2007 року, на Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді такі додаткові функції», а саме: «Здійснювати координацію навчально-виховної, інформаційно-методичної та організаційно-масової роботи обласних, районних, міських позашкільних навчальних військово-патріотичного напряму та проведення з цього напряму масових заходів з учнівською молоддю». Далі Наказом регламентувалось, що конкретно зробити. Та все ж саме рішення про опіку туристами військово-патріотичним напрямком, попри обов’язковість виконання і чіткий припис щодо конкретних кроків реалізації, викликав у освітян здивування.

Тільки з відстані семи років і виконаної роботи Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (УДЦТКУМ) стає зрозумілим далекоглядність прийнятого тоді рішення. Адже можливість поєднати спортивний туризм, краєзнавство з військово-патріотичним вишколом освітянам вдалася через впровадження серед школярів дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Таким чином було вирішено ще одне проблемне питання – знайти шляхи активізації виконання існуючого на той час в системі освіти наказу МОН України від 25.12.2003р. № 855 «Про затвердження Положення про дитячо-юнацьку військо-спортивну патріотичну гру «Сокіл» («Джура») Українського козацтва».

Протягом п’яти років керівництвом УДЦТКУМ за сприяння громадських організацій Ради Українського козацтва при Президентові України, а надалі Ради козацьких отаманів України, і Міжнародної благодійної установи «Центр Національного Відродження» здійснюється інформаційно-методична робота та організація масових заходів на всеукраїнському і регіональному рівнях з метою допомогти проведенню гри у кожному загальноосвітньому закладі України. Певним каталізатором цього процесу став новий наказ МОН України від 13.06.2012р. № 687 «Про затвердження Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»), який зобов’язав місцеві адміністрації провести у 2013 році районний, міський етап гри в кожному районі та місті.

З метою сприяння виконання цього наказу УДЦТКУМ організував роботу у наступних напрямах: сприяє вирішенню проблеми відсутності підготовлених організаторів гри «Джура» через проведення всеукраїнських навчально-методичних семінарів та проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з наявними педагогічними кадрами на місцях під час виїзних семінарів. На таких зустрічах для зацікавлення присутніх на початку семінару робиться презентація гри «Джура» і демонструються відео матеріали з найбільш успішних масових заходів, проведених в рамках гри.

В центрах туризму і краєзнавства патріотичне виховання  учнів є справою першочерговою_html_98e715bd

В цьому контексті за сприяння УДЦТКУМ починаючи від 25 вересня відбулася низка зустрічей організаторів гри з представниками обласних та районних закладів освіти з туризму та краєзнавства.Полтава 1

25 вересня члени Головного штабу гри «Джура» А.Грива, Т.Рондзістий, Т.Гребеняк і С.Неділько завітали до Запорізького обласного центру туризму і краєзнавства, де зустрілися з його працівниками. Тепла зустріч, організована директором Тетяною Григорівною Митрофановою, особливо запам’яталась гостям. Вся робота в центрі пройшла у дружній, доброзичливій атмосфері. Приємно відзначити і оперативність керівництва у скликанні учасників наради, які у досить стислий час організовано прибули з різних районів області.

26 вересня відбулася зустріч за круглим столом з представниками Кіровоградського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Під час обговорення було визнано доцільним провести навчально-методичний семінар для організаторів патріотично-виховної роботи і впровадження гри «Сокіл» («Джура»). Директор обласного центру А.В.Михайлюк звернув увагу на необхідності до проведення семінару ретельно сформувати його програму і погодити певні організаційні моменти проведення з обласним управлінням освіти.

Одразу після відзначення Свята Покрови і Дня Українського козацтва делегація від Головного штабу, але вже у складі А.Гриви, Т.Рондзістого, О.Бондарчука та О.Юрченка, здійснила поїздку у Полтаву і Харків з метою ознайомитися з роботою в напрямку національно-патріотичного виховання в області та із станом проведення районних етапів гри «Джура».

Полтава 2

15 жовтня представників Головного штабу приймали у Полтавському обласному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді. І знов гостей вразила надзвичайна гостинність господарів. Сам будинок центру і подвір’я перед ним дуже доглянуті, в кімнатах порядок і чистота. Для проведення інформаційних заходів є вся необхідна техніка, яка перед початком дуже швидко монтується вмілими фахівцями. Спілкування з директором закладу Станіславом Вікторовичем Комісаром та його командою справляє тільки приємні враження. Дуже шкода, що після завершення семінару, гості вимушені поспішати до Харкова. Представники делегації з Києва висловили щиру подяку директорові Полтавського центру за теплий прийом і добру організацію заходу. Вони підтримали пропозицію С.В. Комісара приїхати наступного разу на Полтавщину на довший час, щоби мати можливість відвідати не лише обласний центр, але й побувати в районах і ознайомитись з місцевими успіхами та проблемами з патріотичного виховання молоді.

Харків 2

Під час спілкування також з’ясувалось, що працівники центру мають добре налагоджені стосунки з представниками громадських організацій. Крім співпраці з козацькими осередками у роботі з провадження гри «Джура» беруть і інші патріотичні організації. Зокрема, багато схвальних відгуків лунало на адресу керівника Полтавської обласної організації «Українська справа», колишнього військовика, Віктора Стеблянка. Хочеться побажати, щоби таких прикладів спільної роботи установ освіти органів влади з громадськістю ставало все більше.

Приємно відзначити, що естафету гостинності перебрала у полтавчан Слобожанщина, бо, не дивлячись на пізній час прибуття делегації Головного штабу у Харків, в Харківській обласній станції юних туристів на гостей чекали. Зустріч наступного ранку з керівництвом станції була також теплою і дружньою, як і в Полтаві. Під час екскурсії, зробленої Скриль Іриною Анатоліївною, завідуючою відділом краєзнавства, та Ободовським Петром Андрійовичем, завідуючим відділом туризму та спортивного орієнтування, представники Головного штабу ознайомились з різними напрямками діяльності обласної станції. Гості відзначили дуже якісну роботу з оформлення оглядових стендів і приміщень, кожне з яких доглянуте, обладнане необхідним реманентом, стільцями, столами. Кімната, присвячена народознавству, взагалі має такі раритети, що їм можуть позаздрити музеї. Значну увагу відвідувачами було присвячено огляду приміщення, де відбуваються заняття з туризму, і спілкуванню з фахівцями зі спортивного туризму.

Під час зустрічі з працівниками станції директор Центру Національного Відродження Тарас Рондзістий відзначив дуже високу якість організації навчально-виховного процесу, професійний рівень працівників станції та їх самопосвяту обраній справі. Користуючись нагодою, він представив учасникам зустрічі керівника обласного відділення Центру Національного Відродження на Слобожанщині Олексія Слободянюка і побажав успіхів спільній праці освітян та громадськості. На пропозицію Т.Рондзістого разом розбудовувати напрям військо-патріотичного виховання до рівня інших напрямів, керівництво повідомило, що такий процес розпочато і на роботу в центрі вже взято одного вчителя-предметника із «Захисту Вітчизни».

Харків 1

В цілому на організаторів гри «Джура» справило дуже добре враження поїздка до Полтави і Харкова. За умов постійного браку коштів та часом неналежної уваги державних органів влади, тим не менш, делегації Головного штабу гри «Джура» були представлені охайні центри організації дитячого та юнацького дозвілля, які, як оази відданої праці, свідчили про наявність когорти освітян-лідерів і їхніх команд, що не нарікають на труднощі і проблеми. Навпаки, представники центрів туризму, як справжні політики демонструють мистецтво можливого у виконанні покладених на них суспільством завдань. І дуже ймовірно, що центри туризму стануть центрами консолідації українців навколо спільної української справи – плекання молодої людини, яка гордо називатиметься – українець. Ось тільки чи згадають тоді, що шлях до цього розпочався з мало відомого і малозрозумілого рішення про опіку туристами напрямом патріотичного виховання?

Прес-служба Головного штабу гри «Джура»

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа