15 вересня біля Верховної Ради України зібралися десятки правозахисників, колишні в”язні ОРДЛО та родичі загиблих військовослужбовців. Всі вони вимагають прийняття закону про воєнних злочинців (р.н. 2689), а саме – внесення змін до Кримінального кодексу України, які дозволили б визначати воєнні злочини і злочини проти людяності за нормами міжнародного права.
Одна з організаторок заходу, голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук розповіла про завдання цього закону
“Проблема в тому, що на сьомому році війни в Україні досі немає ефективного законодавства в частині воєнних злочинів. За всі ці роки, тільки уявіть, з сотень потенційних воєнних злочинів з таким вироком закінчилося лише дві справи. Два вироки за сім років!. Влада часто говорить, що притягнути винних до відповідальності поки неможливо – вони ховаються від відповідальності в Росії, а наші слідчі не можуть працювати на окупованих територіях. Але у мене питання – хто заважає вам прийняти міжнародні норми в українське законодавство? Путін заважає? “
У той же час, зі своїми історіями виступили колишні полонені ОРДЛО і родичі загиблих “кіборгів” мати Ігоря Броневицького та сестра Андрія Терещенка. Відомий релігієзнавець Ігор Козловський розповів про відчуття повної безкарності у бойовиків, які жорстоко поводилися з ним в полоні.
Одночасно з акцією на тій же площі проходила фотовиставка проекту Arts & Rights. У своїх знімках організатори також розповіли про життя родичів жертв воєнних злочинів, і про безкарність тих, хто винен у їх скоєнні. Координатор ініціативи Мар’ян Присяжнюк розповів про те, що підтримує закон про воєнних злочинців, оскільки він нарешті дасть надію на справедливість для всіх тих, хто втратив рідних, близьких і друзів, або ж сам дивом залишився в живих.
Правозахисники розповіли про те, що закон про воєнних злочинців чекає прийняття вже майже п’ять років, однак новий Парламент зволікає у винесенні на розгляд, вказуючи на те, що “закон не на часі”.
Саме тому біля Парламенту тримали в руках будильники і годинник. Після закінчення акції пролунав гучний звук будильника. Такою символічною дією правозахисники намагаються “розбудити” депутатів і вказати на необхідність термінового прийняття закону.
Верховна Рада може проголосувати в першому читанні за законом про воєнних злочинців вже 17 вересня.