З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нападів на цивільне населення, сексуального насилля, загрозу спорудам та установкам підвищеної небезпеки та розграбування майна. Ця практика продовжилася і в період з 24 лютого 2023 по 31 травня 2023 року. Про це йдеться в новому дайджесті порушень норм міжнародного гуманітарного права, підготовленого СЦГІ.
В зазначеному періоді правозахисники продовжили фіксувати випадки умисних вбивств, позасудових страт й катувань цивільного населення. Нова інформація про порушення, зокрема, була зафіксована на деокупованій території Харківської, Київської та Чернігівської областей. Наприклад, українські правоохоронці оголосили підозру російському підполковнику з позивним «Морячок», що здійснював керівництво військовослужбовцями «30-ї мотострілкової бригади центрального округу РФ» під час окупації с. Піски–Радьківські (Харківська обл.). За даними слідства, обвинувачений віддавав накази своїм підлеглим катувати цивільне населення, зокрема, колишніх учасників антитерористичної операції (АТО), задля отримання даних стосовно проукраїнськи налаштованих громадян та військовослужбовців Збройних Сил України (ЗСУ).
Окрім випадків, пов’язаних з цивільними, також зафіксовані позасудові страти й катування комбатантів. 6 березня в мережі Інтернет набуло поширення відео позасудової страти військовополоненого – військовослужбовця ЗСУ. На початку відео, беззбройний чоловік у військовій формі стоїть у виритій посеред лісосмуги ямі, ймовірно, під прицілами автоматів. Чоловічий голос за кадром говорить російською «Знімай його». Далі український військовий каже фразу «Слава Україні!», після чого його одразу розстрілюють автоматними чергами. 11 квітня в проросійських Telegram-каналах з’явилося відео, на якому комбатанти відрізають голову військовополоненому. Відсічення голови триває близько 1,5 хв. і супроводжується коментарями іншого комбатанта, який в збудженому стані кричить російською мовою: «Працюємо браття! Відрізай її <…>. Ламай хребет. Ти що, ніколи голову не відрізав? <…>». Наприкінці відео вбивця демонструє відрізану голову на камеру.
Також зафіксовані нові повідомлення щодо випадків сексуального насилля. Інформація стосувалася раніше окупованих територій Харківщини, Херсонщини та Київщини.
Продовжилася регулярна практика умисних нападів на цивільне населення й цивільні об’єкти. Протягом лютого-травня 2023 року абсолютна вся територія Україні перебувала в зоні ризику ракетно-бомбових ударів. Повітряні тривоги лунали в усіх без виключення областях. Невибірковим артилерійським обстрілам та ракетно-бомбовим ударам продовжували піддаватися як населені пункти, поблизу яких тривали активні бойові дії, так і населені пункти, що розташовані в тилу українських військ.
Загроза спорудам й установкам підвищеної небезпеки. Протягом лютого-травня 2023 року збройні сили РФ продовжували своїми діями загрожувати безпечній роботі ядерних об’єктів України. В першу чергу це стосується Запорізької АЕС, де продовжують перебувати озброєні російські військові та важка техніка. Наприклад, 7 квітня стало відомо, що напередодні ввечері російські військові в масках вдерлися до одного із приміщень Запорізької АЕС та заарештували чотирьох працівників служби фізичного захисту станції. Людей вивезли в невідомому напрямку і місце їх перебування залишалося невідомим. При цьому, МАГАТЕ регулярно звертає увагу на нестачу обслуговуючого персоналу на станції і пов’язані з цим загрози для безпечної експлуатації ядерного об’єкту.
Тенденція захоплення й розграбування майна окупаційними військами та адміністраціями (підконтрольними їм особами та організаціями) на тимчасово окупованих територіях протягом лютого-травня 2023 року залишалася незмінною. Спектр видів майна, що стає об’єктом посягання, як і раніше, доволі різноманітний: від побутового пограбування місцевого населення та підприємців (автомобілі, готівкові грошові кошти тощо), до захоплення та розграбування майна великих компаній у значних розмірах (врожаю аграріїв, товарів та майнових комплексів українських підприємств тощо). Нові повідомлення стосувалися Запорізької та Херсонської областей.
Протягом лютого-травня 2023 року практика свавільних затримань військовослужбовцями збройних сил РФ, Росгвардії, ФСБ тощо та утримання в незаконних місцях несвободи цивільного населення окупованих територій істотно не змінилася. Як і раніше, незаконне позбавлення свободи людей здійснюється повсюдно та вочевидь є частиною плану чи політики стосовно окремих верств цивільного населення окупованих територій.
В моніторинговому періоді також зафіксовані випадки нав’язування російського громадянства. Наприклад,27 квітня 2023 року В. Путін своїм черговим «міграційним» указом за № 307 затвердив «особливості правового положення» жителів тимчасово окупованих Росією українських територій, які не отримали російський паспорт . Відтепер, «іноземцями» з 30.09.2022 («день прийняття до складу РФ нових суб’єктів» – окупованих територій) вважатимуться, зокрема, громадяни України, які станом на вказану дату проживали на окупованих Росією територіях України, а також українські громадяни, що раніше проживали на цих територіях і виїхали до РФ (ймовірно, включно з примусово вивезеними до Росії).Нав’язування російського громадянства жителям окупованих територій де-юре і де-факто змушує їх присягати на вірність державі-окупанту, що заборонено міжнародним правом.