Так заявили учасники акції на захист заарештованого російськими спецслужбами українського кінорежисера Олега Сенцова, що відбулася 14 липня в Одесі. Тут не було ні гучних промов, ні спогадів його соратників, бо біля кінотеатру «Вітчизна», де в ці дні демонструються стрічки за програмою V Одеського міжнародного кінофестивалю, зібралися обізнані з його долею шанувальники кіномистецтва.
Вони знають, що викрадений 11 травня Федеральною службою безпеки Російської Федерації режисер знаходиться у московській Луб’янці. Йому інкримінують абсолютно абсурдні для Олега речі — підготовка терористичних актів на півострові. Насправді ж, це помста українському громадянину за його патріотичну позицію. За три зимових місяці, проведені в боротьбі на київському Майдані, за організацію Автомайдану в Сімферополі. А коли почалася російська інтервенція, Сенцов активно допомагав українським військовим, заблокованим на базах у Криму. Доставляв у частини продовольство, ліки, вивозив родини, закликав кримчан не вірити російській пропаганді.
А загальним улюбленцем Олег Сенцов став, дякуючи своїй дебютній кінострічці «Гамер». Режисурі він ніде не вчився. Перечитав гори книг і взявся за камеру. На стрічку витратив лише 20 тисяч доларів. Це кошти від продажу свого геймерського клубу й автомобіля. А ще йому допомагали жителі міста: хтось надавав квартиру для домашніх сцен, хтось приносив реквізит, хтось — їжу. Самодіяльні актори грали самих себе, і вся група працювала практично за бутерброди.
Фільм «Гамер» – історія геймера, який живе у світі комп’ютерних ігор-стрілялок. Юний герой мріє вибратися «із цієї діри», і йому це навіть вдається: він летить у Лос-Анджелес і займає друге місце на ігровому чемпіонаті. Але ні ця поїздка, ні спроба втечі у віртуальний світ не рятують від самітності. Фільм був представлений на тридцяти міжнародних фестивалях, удостоєний багатьох відзнак.
Зо два тижні тому в Одесі влаштували спецпоказ фільму «Гамер». Зібрані кошти компанія «Артхаус Траффік» перерахувала на оплату адвоката Олега і допомогу на двох діток режисера – дванадцятирічної Аліни і дев’ятирічного Владика, яких він виховує сам. Нинішню акцію на підтримку Олега Сенцова одесити приурочили до показу фільму «Я Фемен». То ж участь у ній брали феміністки та Євген Довлатов, відомий одеситам як «мужик у стрінгах». Він тримав плакат із написом «Олег Сенцов живи, Путін умри!» і вигукував: «Руки геть від України! Ми не раби! Путін звільни режисера!».
Наприкінці травня представники української кінематографічної спільноти й активісти Автомайдану пікетували адміністрацію президента України, вимагаючи від нього посприяти у визволенні Олега Сенцова з російського полону. Тоді ж акції відбулися біля консульств Російської Федерації у Львові та Одесі. Серед інших там був плакат із написом: «Путін, звільни Сенцова, візьми собі Михалкова!». Після цього у Микити Михалкова таки прокинулося сумління, і він приєднався до сотень відомих діячів кіно світу, які вимагають звільнення українського режисера. Акції на захист Олега Сенцова тривають і нині. Цими днями до них долучилися активісти руху «Солідарність» у Санкт-Петербурзі.
Сам Олег поводиться в ув’язненні гідно. На судовому засіданні він заявив: «Я хочу висловити протест проти спроб позбавити мене громадянства України, тому що я був і залишаюся громадянином України. Я не визнаю анексії Криму і його військового захоплення Російською Федерацією. І будь-які договори, які заключає нині нелегітимний кримський уряд із Росією, вважаю недійсними. Я не кріпак, мене не можна передати разом із землею. Вірю, що моя країна, за свободу якої я боровся, мене не кине». Себе ж Олег Сенцов порівняв із бейсбольним м’ячиком, і додав: «Чим сильніше мене б’ють, тим вище я потім злітаю».