Після скасування Конституційним судом закону “Про засади державної мовної політики” утворився правовий вакуум – парламенту необхідно прийняти новий закон про мову, який найбільш повно регулює суспільні сфери та передбачає систему моніторингу і контролю.
Про це на прес-конференції 6 березня повідомили представники громадськості, які закликали уряд публічно підтримати законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д та звернулись до Верховної Ради України з закликом ухвалити його в першому читанні.
Як зауважив доктор політичних наук, професор Володимир Кулик, згідно з соціологічними дослідженнями, 64% громадян вважають, що держава має підтримувати насамперед українську мову.
Міф про те, що “мова – не на часі” шкідливий, адже ми маємо приклади таких країн як Ірландія та Білорусь, де уже пізно чи майже пізно займатись державним регулюванням і повернення цих мов до вжитку, – вважає Анастасія Розлуцька, керівник проектів “Є-мова”, “Безкоштовні курси української мови”. Вона наголосила на тому, що сьогодні ми маємо іншу ситуацію завдяки громадянському суспільству і тим подіям, які відбуваються в Україні, тож нарешті держава має узятись за правове врегулювання мовної ситуації.
Співкоординатор руху “Простір свободи” Тарас Шамайда розповів, що найповнішим і найкращим серед існуючих нині законопроектів є проект закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д, який містить 60 статей, вносить зміни до понад 50 законодавчих актів та охоплює понад 30 різних сфер суспільного життя.
Він регулює застосування саме державної мови, а не мов узагалі. Такий підхід відповідає європейській практиці мовного регулювання, він дозволяє уникнути непотрібного змішування та протиставляння в одному законі державної мови та інших мов із геть іншим статусом та функціями. Важливо також, що законопроект передбачає чіткі механізми контролю за його виконанням.
Як наголосив Тарас Шамайда, законопроект 5670-д має якнайширшу суспільну та політичну підтримку. Він був напрацьований робочою групою правників, громадських активістів та експертів з мовних питань при Координаційній раді з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя України при Міністерстві культури України та підтриманий цією координаційною радою, відтак доопрацьований і підтриманий профільним комітетом Верховної Ради. Ініціаторами внесення законопроекту на розгляд Верховної Ради є 76 депутатів, що представляють різні політичні сили.
“Звичайно, до другого читання можна врахувати багато доповнень”, – зауважив Шамайда.
Юрій Макаров, член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, підтримав прийняття мовного закону.
“В офіційній сфері українці, україномовні, особливо, ті, які виросли за останні 25 років, які можуть обходитися без російської, почуваються дискримінованими, можливо, ще більше, ніж їхні батьки і діди”, – розповів він.
Він наголосив, що, окрім громадських ініціатив із вивчення української, має бути ініціатива держави.
Активісти повідомили, що надіслали звернення представників українських громадських організацій до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо підтримки законопроекту «Про забезпечення функціонування української мови як державної» №5670-д України та звернутися до Верховної Ради України з закликом ухвалити його в першому читанні.
Законопроект підтримали, зокрема, Міністерство культури України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство Молоді та спорту України, Держкомтелерадіо, Вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка, Вчена рада Національного університету «Києво-Могилянська академія», Вчена рада Київського національного університету, широке коло громадських організацій, діячів культури та експертів, громадських діячів Донеччини тощо.
Також під час прес-конференції громадськості було презентовано інфографіку МІФИ ТА ПРАВДА ПРО НОВИЙ МОВНИЙ ЗАКОН або Чому законопроект 5670-д є нагальним, де проаналізована мовна ситуація у різних сферах вжитку