Зенон Коваль: як ЄС готується до вступу України

Зенон Коваль30

В Іспанії триває неформальна зустріч міністрів із загальних питань та політики згуртованості ЄС. Основна тема зібрання – внутрішня підготовка до можливого розширення Євросоюзу до 36 держав-членів. Крім того, планується обговорити посилення підтримки країн-кандидатів.

У січні, Лоуренс Боон, державна секретарка Франції у справах ЄС, та Анна Люрманн, міністерка у справах Європи та клімату Німеччини, надали мандат групі 12 незалежних французьких і німецьких експертів, аби попрацювати над планом інституційних реформ у перспективі розширення Союзу, заявив Зенон Коваль, політичний радник Товариства Українців Бельгії, спеціальний радник посольства України у Бельгії (1992-1995). Група експертів представила свій візит перед Радою міністрів 19 вересня.

“Нині Європейський Союз нараховує 27 членів, тривають розмови про членство України, можливо Грузії, Молдови, та Балканських країн. Це буде суттєве розширення, тому необхідні реформи, аби можливі зміни не відобразилися негативно на структурі й праці ЄС”, – сказав Коваль.

2-imago_le-pictorium_1440x749-1024x533

Сьогодні розглядають три аспекти покращення функціонування ЄС перед вступом нових членів. Йдеться про вдосконалення спроможності союзу діяти конкретно, безпосередню підготовку до розширення, а також зміцнення практики правової держави серед членів Євросоюзу, пояснив Коваль.

“Окремо тривають розмови про демократичну легітимність Євросоюзу й те, що потрібно зробити, аби громадяни країн почувалися справжніми громадянами ЄС”, – сказав Коваль.

Поява нових членів також спровокує зміни в інституціях Євросоюзу. “Сьогодні в Європарламенті 751 член. У ЄС не планують збільшувати цю кількість. Тому, коли прийдуть нові країни в Євросоюз, потрібно буде знайти місце для новоприбулих. Тобто буде треба для кожної країни переглянути квоти представників”, – пояснив Коваль.

Реформування також планують для Ради Євросоюзу. Нині кожні шість місяців головування переходить від однієї держави до наступної. “Щоби була тяглість і послідовність, сьогодні працює  формат трійці. Країна, яка головувала попередні 6 місяців, країна, яка головує поточні 6 місяців, і та, яка головуватиме після. Це так званий тріумвірат – три країни, які між собою радяться. Нині пропонується розширити не до трьох голів, а п’яти, себто крім країни, що голову є, дві попередні й дві наступні”, – сказав експерт.

Третя зміна стосується Ради міністрів ЄС. Сьогодні потрібна одноголосність країн-членів, аби ухвалити рішення в цій інституції. Планується, що цю умову змінять й дозволять погоджувати рішення більшістю голосів. “Це дозволить, наприклад, оминути опозицію однієї країни, яка б “безпідставно” захотіла блокувати прийняття рішення Радою міністрів. І це є позитивна річ… Ми бачимо, наприклад як складно працювати в Раді Безпеки ООН, коли існує право на “вето”, – сказав Коваль.

Процес переговорів з Україною буде тривати довго, передбачає Коваль. Україна – велика країна з потужним сільським господарством, яке потрібно інкорпорувати в структуру Союзу. Україна це також  додаткових 10% населення для ЄС, зазначив експерт.

“Питання незалежності судової системи також є одним із ключових. І необхідно зменшення рівнів корупції, звичайно. Перед нами ще багато чого. Очевидно, дякувати Богу, в Україні є також свої плюси, себто сфери (наприклад, цифрова політика), в яких Україна має кращі показники ніж пересічна більшість країн членів ЄС” – підсумував Коваль.

У рамках ЄС перемовини будуть відбуватися окремо з кожною країною. У певних колах говорять про ймовірне розширення у 2030 році, але додають що не буде “прискореної процедури” для України чи інших кандидатів, сказав Коваль. “Під кінець жовтня Комісія ЄС має висловитися і ствердити чи Україна готова починати переговори… А тоді, у грудні, країни члени приймуть рішення – починати процес переговорів чи ні”, – підсумував експерт.

Джерело: СКУ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа