Завтра вирішується доля українізації радіоефіру

520314Завтра парламент складатиме іспит на підтримку української культури й національної безпеки. Розроблений громадськістю, медіаекспертами, музикантами і депутатами різних фракцій законопроект 3822 встановлює квоту в 35% для української пісні в радіоефірі. Пісні українською мовою на ФМ-станціях займають лише 5% часу, і зовсім не через брак музичних творів, тисячі з яких не потрапляють до ефіру. Це свідома політика провідних медіавласників, які забивають ефір російською попсою й блатним «шансоном». Ці люди розгорнули кампанію дискредитації законопроекту, який запроваджує практику, що успішно діє у Франції, Польщі, Німеччині, Португалії та інших країнах. Дійшло до того, що лобісти поширили фейкове звернення – буцімто українські музиканти виступають проти законопроекту. Довелося багатьом музикантам у т.ч. Джамалі виступати з публічними заявами, що вони нічого подібного не підписували.

Коли і громадськість, і профільний комітет підтримали проект 3822, лобісти зареєстрували альтернативний законопроект 3822-1. Його ключова суть – вихолощення квот. Пропонується вивести частину станцій з-під дії закону, а для решти передбачити різні лазвіки. Це і зниження квоти для «форматних» станцій, і зниження вже зниженої квоти ще вдвічі за кожну нову пісню і ще низка механізмів, які нівелюють зводять квоту ледь не до 10%, тобто майже лишають усе як є! А щоб іншим було не так соромно голосувати за це,у текст додали пару наживок – мовляв, ми поширимо дію закону і на телебачення, і на радіопрограми. Хоча при уважному прочитанні ці наживки виявляються або недієвими, або неприйнятними нормами.

На відміну від частини депутатів, і навтіь частини авторів альтернативного проекту, які підписали його, повівшись на маніпуляціям лобістів, – громадськість розуміє різницю між цими проектами і задум лобістів – або провалити проект, або втопити його у т.зв. «компромісах», або тягнути час. Тому вчора був концерт під Радою, і завтра знову буде концерт на підтримку проекту 3822 і проти альтернативного проекту – зі ще більшим числом українських виконавців. Тому громадські організації звернулися до голови кожної фракції з закликлом підтримати основний законопроект.

Я щиро дякую всім, хто підтримує цей законопроект. Закликаю членів комітету зі свободи слова на сьогоднішньому засіданні не допустити ревізії рішення про одноголосну підтримку проекту 3822. Тим більше, що законно переглянути це рішення можна лише якщо за це проголосує не менше 6 з 10 членів комітету (бо, згідно з частиною 5 статті 44 закону «Про комітету Верховної Ради України», «прийняті комітетом акти можуть бути переглянуті, якщо за це проголосує більшість від затвердженого Верховною Радою України складу членів комітету»). Щоб лобісти не перемогли на комітеті, достатньо лише прихильникам 3822 не голосувати за такий перегляд. Тим більше, і науково-експертне управдіння дало негативний висновок на проект 3822-1. Якщо ж хтось вважає, що там є якісь позитивні положення, їх можна включити до основного. Але лише позитивні моменти, жодних лазівок, винятків з квот і способів обійти закон.

Hanna Hopko
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа