Рішення КМ Ради Європи щодо ситуації в Криму впливатиме на перебіг судів Україна vs Росія

crimea_is_ukraineКомітет міністрів Ради Європи в Страсбурзі ухвалив рішення щодо ситуації в Криму, в якому висунув низку вимог до свого члена – Російської Федерації. Це рішення має велике значення в контексті правового закріплення та міжнародного визнання певних аспектів ситуації щодо півострову.

Спробуємо розібратися, чому це рішення є важливим. Ми живемо в період глибокої кризи системи міжнародного права. Міжнародні інститути, що мають реагувати та запобігати проявам агресії у світі сьогодні не працюють через зловживання правом вето та відмовою дотримуватися норм міжнародного права Російською Федерацією. Втім, вони залишаються єдиним міжнародним інструментом вирішення кризових питань, який поки що визнається усіма країнами світу.
Незважаючи на те, що рішення РЄ не передбачає покарання країн-членів за їх невиконання, що дозволяє росіянам казати про відсутність правових наслідків для РФ, воно несе важливі висновки, які відображені колегіальним рішенням більшості країн-членів лише при двох голосах проти.

Подібні рішення впливатимуть на судові процеси у справах “Україна vs Росія», вони є підтримкою України при розгляді справ у ЄСПЛ.

Комітет міністрів своїм рішенням визнав, що Росія “порушує права, в тому числі позбавляючи свободи слова, свободи мирних зібрань, свободи віросповідання та переконань, здійснюючи дискримінаційні заходи і практики, довільні затримання, тортури та інші види жорстокого, нелюдського поводження або такого, що принижує гідність, а також вдається до репресій».

Таким чином, рішення РЄ дозволить зробити посилання на нього в інших міжнародних судах, наприклад, Гаазькому.
Ключовим завданням таких рішень є прийняття обмежуючих проміжних документів, що дозволять обмежити країну-агресора у маневрах на міжнародно-правовому полі. Ми маємо зрозуміти, що боротьба за Крим буде наполегливою й тривалою. Це ціль, яка може бути досягнута лише тонкою дипломатією, прорахованими кроками на тлі кропіткої роботи з посилення оборонного та безпекового секторів.

Я переконана, що для того, щоб перемогти Росію ми маємо також застосовувати тактику «дрібних поранень». Такі дипломатично-правові перемоги створюють підстави для економічного тиску. Так впав Радянський Союз. Так само впаде й Росія. Це сильний противник, і головне наше завдання – це посилити консолідацію суспільства та підтримку дій нашої дипломатії та військових, щоб наші нащадки жили у вільній територіально цілісній та демократичній державі.

Ірина Фріз
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа