Заява експертів ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ»
Програму уряду потрібно доопрацювати
Громадська ініціатива «Реанімаційний Пакет Реформ» має суттєві зауваження до програми уряду, яка є набагато слабшим та вужчим документом, аніж Коаліційна угода. Експерти вимагають публічного обговорення цього важливого документу для подальшого доопрацювання. Саме уряд повинен формувати національну політику у всіх сферах, які потребують негайного реформування. Вважаємо, що принципово важливо не затверджувати в парламенті цей проект на тій підставі, що він не реалізує положення Коаліційної угоди, а часом фактично суперечить їй.
Важливо зазначити, що програма не відповідає ряду положень Коаліційної Угоди. Так, в документі немає ні слова про реформу Кабінету міністрів України та Центральних органів виконавчої влади, що дає підстави констатувати той факт, що уряд не готовий починати реформи з себе. У програмі діяльності уряду зазначено лише про 10%-ве скорочення штату Кабінету міністрів, водночас відсутні конкретні заходи з реформування міністерств, запровадження в них посад керівників апаратів міністерств, перетворення решти центральних органів виконавчої влади (служби, інспекції, агентства) у виключно адміністративні органи, які не формують державної політики.
У програмі діяльності уряду, на відміну від Коаліційної Угоди, не передбачені заходи щодо національної політики з енергоефективності. Адже саме енергоефективність є основою енергетичної незалежності України. Зокрема, в плані дій уряду немає положень про обов’язковий комерційний облік всіх видів енергії. Слід розуміти, що таким чином продовжиться практика корупції та розкрадань енергоносіїв, які становлять десятки мільярдів гривень щороку.
Децентралізація, яку визначав своїм пріоритетом Президент та всі політичні партії, які входять до коаліції, представлена в програмі діяльності уряду лише «косметичними» змінами. Зокрема, план діяльності уряду не містить повного виконання заходів відповідно до концепції реформи місцевого самоврядування, узгодженої урядом (розпорядження №333 від 1.04.2014), відповідно до якої повинна відбуватися децентралізація влади. Так, КУ передбачає проведення заходів, які дозволяють формувати нові місцеві ради на новій просторовій основі, які відсутні в програмі діяльності уряду. Окрім того, головні заходи по децентралізації мають бути проведені до місцевих виборів, які повинні відбутися восени 2015-го року.
У програмі не передбачено заходів із наближення законодавства України до законодавства ЄС з метою подолання фітосанітарних, санітарних та технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС. Це ще більше ускладнить процедуру виходу українського бізнесу на ринки ЄС, що є неприпустимим в ситуації, коли російський ринок майже закритий і український бізнес несе великі збитки.
Уряд планує розпочати широкомасштабну реформу судової системи через внесення змін до Конституції аж після 2016 року. На думку експертів РПР, цю реформу необхідно ініціювати не пізніше першої половини 2015 року. Експерти переконані, що у 2016 році уже потрібно втілити цю реформу через відповідне законодавче та інституційне забезпечення. Уряд повинен взяти зобов’язання у максимально стислі терміни підготувати законопроекти для реалізації положень Коаліційної угоди щодо судової реформи.
У програмі уряду враховано питання щодо реформування державних ЗМІ та створення Суспільного мовлення, водночас відсутні згадки про посилення відповідальності за порушення прав журналістів, а також щодо ліквідації Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі.
Також в програмі уряду цілком відсутні питання політики національної пам’яті, реформування системи публічних фінансів, впровадження принципу “Прозорий бюджет,” визначені Коаліційною Угодою серед пріоритетів з метою досягнення суспільного порозуміння. Є також багато інших менш суттєвих правок та пропозицій, які експерти готові запропонувати до програми діяльності уряду і які, без сумніву, суттєво покращать якість документу.
На нашу думку, цих помилок та неузгодженостей можна було цілковито уникнути, якби урядовці перед внесенням документу до парламенту провели публічні консультації з експертним та громадським середовищем. Так і відбувається підготовка системних документів в країнах Європейського Союзу, саме до таких стандартів ведення політики український уряд і має прагнути.
З повагою,
«Реанімаційний Пакет Реформ»