У 2019 році виповнюється 75 років початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
Протягом багатьох століть автохтонні українці на цих територіях зазнавали постійних утисків та переслідувань від колонізаторів за свою віру, мову, землю, численних людських жертв, духовних й матеріальних втрат, неодноразових примусових виселень.
Процес виселення зазначених українців 1944 – 1951 рр. супроводжувався грубими порушеннями прав і свобод людини і громадянина, повною забороною повернення на рідні землі, вилученням майна, безальтернативним закріпленням за поселеннями на новому місці, покидати які було заборонено, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав та призвело до руйнування української культурної та історичної спадщини, поставило під загрозу знищення низки етнографічних груп українського народу. Практично призупинено тисячолітнє існування найзахіднішої гілки українства.
Вшановуючи пам’ять жертв примусової депортації з рідних українських земель, враховуючи шкоду, яку завдали комуністичні режими, спрямовані на знищення національної ідентичності та культури, яка була складовою загальноукраїнської, з метою визнання історичної справедливості та суспільного інформування про процес примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр. Верховна Рада України постановляє:
1. Відзначити на державному рівні 75-і роковини початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
2. Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців встановити другу неділю вересня.
3. Рекомендувати Президенту України оголосити в Україні 2019 рік Роком Пам’яті депортованих українців з Польщі.
4. Кабінету Міністрів України:
1) забезпечити відзначення у 2019 році на державному рівні 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
2) у місячний термін з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет, розробити та затвердити план заходів до 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
5. Міністерству освіти і науки України:
1) забезпечити проведення у середніх та вищих навчальних закладах уроків, виховних годин, “круглих столів”, науково-практичних конференцій, інших тематичних заходів, приурочених до 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
2) передбачити навчальними планами загальноосвiтніх та вищих навчальних закладів вивчення історичних подій (ознайомлення з історичними подіями), що стосуються депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
6. Міністерству культури України:
1) забезпечити організацію у закладах культури тематичних виставок, експозицій, присвячених 75-ти річчя початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
7. Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати показ тематичних теле- і радіопередач, присвячених подіям що відбувалися на території Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр. та забезпечити висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводитимуться до вшанування 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 рр.
8. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.
9. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.