Польська опозиція до Дуди мало чим відрізняється від російської опозиції до Путіна

Польський Сенатор Ян Філіп Лібіцький під час засідання Сенату, коли було схвалено закон, який, зокрема, каратиме за заперечення злочинів ,,бандерівців”, зазанчив, що справа з українцями дуже складна.

«Я часто їжджу в Україну, і можу сказати так. Проблема … Те, що сталося на Волині, очевидно було геноцидом – ось що я хочу чітко сказати. Але треба розуміти, що в загальній українській свідомості – принаймні, це випливає з мого досвіду, – воно так не діє.  Українські націоналісти сприймаються дещо так само, як наші “Прокляті солдати”, тобто за принципом української антикомуністичної партизантки» – зазначив сенатор від Громадянської платформи.

Політик звернув увагу на те, що у Польщі повинні мати свідомість, що в Україні знають дуже мало про те, що на Волині зробила УПА.

«Якщо ми хочемо вводити записи, які умовно кажучи, стосуються покарання за сприяння бандеризму, то ми повинні розуміти, що ми можемо зробити це в момент, коли інша сторона (українці – ред.)  буде насправді в курсі, що такі погані речі відбувалися, а усвідомлення справи на рівні, на якому нам би хотілося, там просто немає. Це теж, так би мовити … як сказати … Покарання за те, чого багато наших сусідів просто не розуміє і про що не знає, мені здається досить не ефективним», – звернув увагу Ян Філіп Лібіцький, який у меншості голосував проти закону. 

PL:

Jan Filip Libicki:

Libicki«…Teraz chcę powiedzieć o drugim wątku, czyli o wątku ukraińskim. Ta sprawa jest, jak myślę, jeszcze bardziej złożona, chociaż dzisiaj nie zdominowała naszej debaty. Ja dosyć często jeżdżę na Ukrainę i mogę powiedzieć tak. Problem… To, co się wydarzyło na Wołyniu, było w sposób oczywisty ludobójstwem – to chcę jasno powiedzieć. Ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w powszechnej świadomości ukraińskiej – tak przynajmniej wynika z moich doświadczeń – to tak nie funkcjonuje. Tamtejsi, że tak powiem, nacjonaliści ukraińscy funkcjonują trochę na zasadach naszych Żołnierzy Wyklętych, to znaczy na zasadach partyzantki ukraińskiej antykomunistycznej. Możemy się na to krzywić lub nie, ale trzeba powiedzieć, że w związku z ich postrzeganiem Ukraińskiej Powstańczej Armii to, co się wydarzyło na Wołyniu, jest pewnym detalem, o którym nawet nie wszyscy mają wiedzę. I trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Jeśli my chcemy wprowadzić zapisy dotyczące, umownie mówiąc, karania za propagowanie banderyzmu, to musimy sobie zdać sprawę z tego, że możemy to zrobić w momencie, w którym po drugiej stronie rzeczywiście będzie świadomość, że takie złe rzeczy się działy, a tej świadomości w takim zakresie, jak my byśmy chcieli, tam po prostu nie ma. To jest też, że tak powiem… jak to powiedzieć… Karanie za coś, czego w szerokich kręgach nasi sąsiedzi po prostu nie rozumieją i o czym nie wiedzą, wydaje mi się dosyć kontrskuteczne. I na to chciałbym po prostu zwrócić państwa uwagę. …»

Джерело – “Наше Слово”

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа