З нагоди річниці створення ОУН в Києві відбулася зустріч з Головою Організації Українських Націоналістів Олегом Медуницею, під час якої він представив пріоритетні напрямні діяльності Організації на нинішньому етапі, розповів про основні аспекти діяльності ОУН, відповів на питання присутніх.
Пропонуємо увазі читачів основні тези розмови.
-
Організація Українських Націоналістів постала у 1929 році як організація світоглядова. Основою нашого світогляду є нація, її інтерес, її захист і розбудова. З цього світогляду виходить наша чинність, безкомпромісова і послідовна.
-
ОУН є понадпартійною структурою. Ми не заганяємо себе в партійні рамки і не боремося за рейтинги, підлаштовуючись під тимчасову кон’юнктуру та запобігаючи перед бажаннями електорату. Натомість маємо розкіш говорити правду і діяти незалежно від обставин. Наші засадничі гасла, наші символи, герої, котрі ще нещодавно комусь виглядали «смішними, архаїчними, страшними…» сьогодні виявилися актуальними і стали знову зброєю. Наше членство діє на різних відтинках і в різних сферах суспільного життя. Ми реагуємо на найбільш реальні загрози і виклики і готові до співпраці з усіма патріотичними державницькими силами і структурами.
-
Питання суверенітету і територіальної цілісності нашої держави для нас знаходяться поза межами дискусії. Боротьба за їх збереження наша основна задача. В основі цієї боротьби лежить бандерівська концепція орієнтації на власні сили, їх мобілізація, організація і унапрямлення.
-
Основні наші зусилля сьогодні спрямовані на забезпечення української перемоги. Наше членство в Україні або безпосередньо зі зброєю в руках визволяє наші землі, знищуючи ворога, або ж задіяне в допомозі нашим захисникам у різних аспектах. Наші структури в діаспорі організовують фінансову та гуманітарну допомогу, проводять масові заходи та здійснюють лобістську діяльність. Ми активізуємо збірку на Фонд оборони України, заснований ще Ярославом Стецьком і спрямовуємо його ресурс на закупівлю необхідного на передовій нашим захисникам та допомогу пораненим і родинам загиблих членів ОУН.
-
До питання єдності націоналістичних сил. На цьому багато спекулюють. Єдність світоглядова і концептуальна не викликає сумнівів. Об’єднання ж всіх, хто декларує себе націоналістами, в єдину структуру неможливе і недоцільне. Є різні статуси націоналістичних структур, відповідно є різні завдання і механізми їх реалізації. Ми відкриті до співпраці, запрошуємо до неї. Кожна організація має виконувати свої задачі якнайкраще і спільно це зробити буде простіше. Наш принцип «Держава понад партії!»
-
Антиімперський Блок Народів ще один наш пріоритет. Ще 80 років тому з ініціативи ОУН на Волині було скликано Конференцію поневолених народів Європи та Азії, яка задекларувала спільний фронт боротьби за свободу народів і людини та заклала початки легендарного Антибольшевицького Блоку Народів (АБН). Сьогодні ми активно вивчаємо, популяризуємо і беремо на озброєння цей досвід, оскільки виразно розуміємо, що забезпечити майбутнє України і народів, поневолених або загрожених Москвою, можливо лише спільними зусиллями.
-
Проти фальсифікації історичної правди та націоналістичної ідеології. Це ще один наш фронт. Він дуже важливий. Адже йде боротьба насамперед за свідомість, за ідентичність, за збереження, розвиток, за майбутнє нації. І не є правильним думати, що історія, це про минуле. Сьогодні для багатьох стає очевидним, що це про сучасне і майбутнє. Це те коріння, яке не дає з нації зробити перекотиполе, без ґрунту, без традиції, без культури, а у висліді – без майбутнього. Нас дуже турбує, що бачимо тенденцію до згортанні історичних програм на державному рівні, зокрема відміну історії та української літератури як обов’язкових предметів ЗНО. Ми тішимося, що ідеї та ідеали українських націоналістів, які ми сповідували і проповідували десятиліттями, сьогодні опановують маси і стають загальним надбанням, але нас турбує, що переважно вони «схоплюються» на рівні гасел, емоцій, атрибутики, а не глибоко концептуально. Тому працюємо над архівами ОУН. Тому ми видаємо і поширюємо як твори класиків націоналістичної думки, зокрема Степана Бандери, Ярослава Стецька, Юрія Липи, Миколи Сціборського, Юліана Вассияна, так і сучасні напрацювання, історичні розвідки, зокрема про історію ОУН, УПА, АБН.
-
І, звичайно, робота в молодіжному середовищі. Виховна, вишкільна робота, плекання молодих кадрів – найкраще капіталовкладення. Закликаю всіх до спільної боротьби і праці.
УІС