Одна з найдавніших і єдина україномовна в Одеській області газета «Чорноморські новини» перебуває на межі закриття. Ця газета поповнила список інших опозиційних ЗМІ Одещини, які постраждали від свавілля влади. Про те, як режим намагається закрити газету і про те, як редакторський колектив і читачі «Чорноморських новин» борються за збереження видання кореспонденту УІС розповіла заступник головного редактора Ольга СІРА.
Щоб з нами розправитись, суд посилається на норми радянського законодавства
– Пані Ольго, хто стоїть за спробами закриття видання?
– Все почалося з призначення губернатором Едуарда Матвійчука, ставленика Партії регіонів. Буквально за кілька днів перебування на цій посаді він видав наказ про вихід Одеської обласної державної адміністрації зі складу співзасновників видання. Жодних переговорів не було, жодних претензій до нас не було, ми поштою отримали повідомлення про їх намір. Це було одним з перших розпоряджень губернатора на новій посаді! Матвійчук знав, що це за газета, що вона україномовна. Вона не була йому потрібна від самого початку. Пройшло 22 дні, поки губернатор дозволив собі прокоментувати цей крок. Він повідомив, що такі дії відбулися через економію коштів бюджету. Це абсолютна неправда, бо в той рік, коли газета була позбавлена фінансування, на інші видання з бюджету було довиділено більше 1 млн. гривень. Про жодну економію не йдеться, йдеться про конкретний крок проти конкретної газети.
Друга частина проблем нашої газети – це тривала суперечка за редакційне приміщення. Все почалося з того, що в 2008 році суд відмовив видавництву «Чорномор’я» в їх претензіях на приміщення, де знаходиться наше видання. Але в той же рік адміністрація зробила свідоцтво про право власності на приміщення, не повідомивши про це редакцію. В цьому році відбулося ще одне судове засідання, яке визнало це приміщення власністю обласної ради – комунальною власністю.
6 місяців вони не могли знайти мотивацію, яким чином все це виправдати, врешті решт знайшли, при чому посилалися на законодавство 1963 року! Така справа розглядається протягом 2-х місяців, а вони це робили півроку. Бо ситуація не була на боці влади.
В судовому процесі від видавництва «Чорномор’я» та Управління з майна Одеської облради суд вимагав надати акт прийому передачі майна на баланс і у власність комунальну. Такого акту не було від початку, бо його не існує в принципі, бо ми не підписували актів про передачу приміщення у власність одеській громаді. Вже маючи рішення, що вони є власниками цілісного майнового комплексу, видавництво вимагає, що ми повинні заключати прямі договори на електро, водопостачання з відповідними інстанціями. Виникає питання: якщо ви є власниками, то чому саме ми маємо укладати ці угоди?
Нам доводиться багато часу витрачати на судові суперечки, на переписки й інші формальності. А це дуже заважає журналістській діяльності.
Коли ОДА вийшла з числа співзасновників, то вона не уклала угоду про вихід з їх числа, що є прямим порушенням. Вони не відповідають на наші листи, вони нас ігнорують. Їм байдуже на закон! Людям наполегливо рекомендують не продовжувати підписку на газету, заявляючи, що газети виходити більше не буде. Ряд номерів взагалі не підвозили передплатникам, казали, мовляв, ми ж попереджали, що газета виходити не буде, а ви ж не слухали і передплатили…
У нас за липень вийшло 7 номерів. Читачам донесли лише один номер. Один з семи! Таким чином вони підбурюють людей проти колективу газети. А ще нас вилучили з усіх кіосків, газету не можна тепер купити…
– Такі дії влади – це особиста позиція Едуарда Матвійчука чи за цим стоїть хтось інший?
– Безумовно, роль Матвійчука дуже серйозна, але ми вважаємо, що це – позиція нинішньої влади загалом. Бо коли ми відправляли звернення на ім’я голови парламентського Комітету з питань свободи слова, голова облради обізвав нас самозванцями і поставив під сумнів правонаступність нашої газети. Хоча у нас люди працюють в газеті по 30 років. Можна, звичайно, всі наші негаразди пов’язувати виключно з Матвійчуком, але ми гадаємо, що ці дії інспіровані центральною владою загалом.
– Наскільки я розумію, всі опозиційні ЗМІ в Одесі зазнають переслідувань?
– 100%. В Одесі тенденція переслідування опозиційних видань продовжується вже не один рік. Це і ТРК «Круг», і газета «Юг», і «Вечерняя Одесса». Ряд видань навіть були змушені звернутися до дипломатичного корпусу, бо цього року почався відвертий наступ на опозиційні ЗМІ Одещини. Викликали до міліції навіть редакторів інтернет-видань. Ми зрозуміли, що якщо будемо мовчати, то нам перекриють кисень ще до виборів. Якби ми тоді вголос не заявили, що в Одесі є такий тиск, я не знаю, якою була б ситуація зараз.
Опозиція нас матеріально не підтримує
– Які ще українофобські дії влади на Одещині спостерігаються на сьогоднішній день?
– Буквально в ці дні на Одещині влада мало не поголівно переписала в сільській місцевості людей, що мають сміливість передплачувати опозиційні видання, в тому числі – і нашу газету.
Влада серйозно готується до виборів. По селах відбувається залякування людей, які заявляють про свою позицію, що є відмінною від позиції президента і уряду. Є факти нападу на людей в Одеській області, пов’язані з їх політичною позицією. Тому люди бояться. Ані прокуратура, ані міліція не захищає громадян.
– Чи опозиційні партії та громадські організації підтримують газету?
– Були пікети владних установ, була маса звернень, навіть 6 депутатських запитів у Верховній Раді. Але все це завершилося тим, що наші листи були доправлені для вивчення ситуації і вжиття заходів до ОДА. Тобто, вершити суд мають ті, на яких ми і скаржилися.
Опозиційні партії нас матеріально не підтримують. Патріотичні організації та коло наших читачів за нас борються постійно. Але люди теж зневірюються і припиняють передплачувати наше видання. Та ми прийняли рішення – відстояти газету. «Чорноморські новини» будуть виходити!
Розмовляв Сергій Пархоменко, УІС