Перша зупинка була неподалік Ізюму, кадри з якого вразили весь світ і вкотре довели, що росія використовує терор проти місцевого населення.
У ході контрнаступу Сил оборони України 10 вересня 2022 року бійцями штурмового загону 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії України було звільнено населений пункт Забавне на околицях Ізюму.
“Наш підрозділ, після високоточних ударів українських артилеристів наданим від західних союзників важким озброєнням, займався зачисткою міста Балаклії, а потім з боями увійшов до Забавного і закріпився. У цьому селищі базувалися військові РФ та так званої “ЛНР”. Контрнаступ українських сил зненацька застав ворога, який не зміг організовано відступити, а фактично рятувався втечею. Все, на що спромоглися окупанти під час відходу, – наставити мінних пасток, від яких в основному страждають цивільні мешканці, і, зокрема, діти. Наші сапери власне зараз займаються розмінуванням територій”, – розповідає нацгвардієць Володимир Цах.
Під час втечі росіяни залишили військову техніку та озброєння, особисті речі, уніформу і навіть особисті документи, що свідчить про поспішність відходу з позицій.
Експерт УЦБС Олеся Горяйнова у колишньому командному пункті російської армії в с. Забавне демонструє залишену вояками РФ уніформу
Залишена в с. Забавне російськими силами уніформа та амуніція
(в тому числі радянського виробництва)
У самому Ізюмі ситуація ще більш красномовна. На вулицях міста багато знищеної військової техніки армії РФ, серед якої і гордість російського ВПК – тяжка вогнеметна система «Солнцепёк». Під час штурму росіяни цілеспрямовано знищували критичну інфраструктуру міста, тому багато будівель не підлягають відновленню. Українські рятувальні служби розбирають завали та намагаються відновити водо-, електро- та газопостачання.
Російська вогнеметна система «Солнцепёк», знищена Силами оборони України на вулицях Ізюма
Російська окупація довела місцевих мешканців до гуманітарної катастрофи, тому у різні райони міста постійно доправляються вантажі з продуктами харчування, медикаментами, засобами гігієни.
“Весь період окупації росіяни розграбовували оселі мешканців Ізюму, а потім намагалися продати награбоване на стихійних ринках. За опір окупантам, порушення комендантської години загрожувало ув’язнення і страта”, – розповідає 32-річний місцевий мешканець Ізюма Олександр, якому вдалося пережити російський полон.
Місцевий мешканець Ізюма Олександр, який пережив російський полон
“Мене затримали за те, що до захоплення росіянами міста, я зголосився до лав Територіальної оборони Збройних Сил України. На жаль через через швидкоплинність наступу армії РФ, я не встиг отримати зброю. Після допиту і катування працівниками ФСБ мене повели на розстріл, однак в останній момент вистрелили повз мене, а згодом відпустили” – додає Олександр.
Чоловік також розповів, що за 3 дні до звільнення міста окупанти оголосили цілодобову комендантську годину, щоб приховати свою втечу, а наостанок погрожували “повернутися через 2-3 місяці” та поширювали фейки про майбутні репресії з боку військовослужбовців Сил оборони України.
Наслідки майже семи місяців насаджування “русского міра”, які ми побачили у звільнених містах та селах Харківщини, чітко показують, що росія не поважає жодних норм гуманітарного права, а окупанти влаштовують справжній терор цивільного населення. Залякування, знущання, катування, голод – така реальність російського “освобождєнія” для жителів тимчасово окупованих територій.
Оголошення про проведення референдумів та примусова паспортизація під погрозами розправи – це спроби ворога виправити власні невдачі на фронті та знайти привід для чергового ядерного шантажу. Оголошення мобілізації – теж свідчить про відчай кремля. Тому зараз особливо важливою є підтримка України необхідним озброєнням, щоб пришвидшити звільнення поки що окупованих територій і врятувати українців там від російського терору.