Тези з виступу начальника Генерального штабу Збройних Сил Великої Британії генерала сера Патріка Сандерса в Королівському Обєднаному інституті із дослідження проблем оборони та безпеки на конференції щодо питань сухопутної війни, 28 червня 2022 року.
Я стою тут як і перший начальник Генерального штабу, починаючи з 1941 року, й обіймаю цей пост у тіні масштабної сухопутної війни між державами в Європі. При цьому я згадую слова людини, стопами якої я слідую. У відносній невідомості, усвідомлюючи всю небезпеку, що насувається, з якою зіткнулася нація, тодішній бригадний генерал Бернард Монтгомері написав наступне на сторінках чудового видання Royal Engineers’ Journal за 1937 рік:
«Ми повинні розробити нові методи та освоїти нову техніку….. Немає необхідності продовжувати робити щось тільки тому, що це робилося в армії протягом останніх тридцяти чи сорока років – якщо це єдина причина робити це, то нам давно час змінити свій підхід і почати робити щось інше.»
Для нас сьогодні цим “чимось іншим” є мобілізація армії для протистояння новій загрозі, з якою ми зіткнулися: очевидної та справжньої небезпеки, яка була реалізована 24 лютого, коли Росія застосувала силу для захоплення території України, дружньої країни для Сполученого Королівства. Але дозвольте мені дещо прояснити: британська армія проводить мобілізацію не для провокування війни – вона робить це для її запобігання.
Масштаби війни в Україні безпрецедентні за своїми масштабами. […] Для нас жорстока природа європейської сухопутної війни – це не просто грозові хмари десь далеко на горизонті; ми бачимо її вже зараз.
За всі роки служби я ще не бачив такої очевидної загрози принципам суверенітету, демократії та свободи життя без страху перед насильством як жорстока агресія президента Путіна та його експансіоністські амбіції. Я вважаю, що ми переживаємо період в історії, не менш значущий, ніж той, який пережили наші попередники понад 80 років тому. Зараз, як і тоді, наш вибір матиме дуже значний вплив на наше майбутнє.
Це наш 1937 рік. Ми не перебуваємо в стані війни – але ми повинні діяти швидко, щоб не виявитися втягнутими в неї через неспроможність стримати територіальну експансію. Тому, безперечно, кожен із нас зобов’язаний зробити так, щоб ми ніколи не ставили собі це питання – чи повинні ми зробити більше? Я зроблю все, що в моїх силах, щоб британська армія зіграла свою роль у запобіганні війні; мені буде що відповісти своїм онукам, якщо вони колись спитають, що я зробив у 2022 році.
Ми маємо можливість запобігти війні зараз. Але тільки якщо ми застосуємо новий підхід.
[…]
Під керівництвом прем’єр-міністра та міністра оборони Сполучене Королівство зустріло агресію Москви. Оборона працює феноменальними темпами, щоб зібрати коаліцію партнерів для надання матеріальних засобів і розвідданих та проведення навчання, щоб підтримати Україну у її боротьбі проти російських загарбників. Наші двосторонні відносини з Києвом стають дедалі міцнішими; тільки цього року ми поставили 9500 протитанкових ракет, з яких понад 5000 – NLAW. Ми вже забезпечили навчання у Великій Британії солдатів ЗСУ, а найближчими місяцями британська армія передасть бойові навички ще більшій кількості солдат.
[…]
Легковажно думати, що Україна – це локальний конфлікт; один із його очевидних уроків полягає в тому, що розрахунки Путіна не завжди слідують нашій логіці. […] Заявлений нещодавно Путіним намір повернути землі “історичної Росії” робить будь-який перепочинок тимчасовим, а загроза стане ще гострішою. Російське вторгнення нагадало нам перевірений часом вислів про те, що якщо ви хочете запобігти конфлікту, краще бути готовим до боротьби.
[…]
Коли ми стикаємося з таким противником, як Путін, орієнтиром для якого є кампанії Петра Великого, війна в Україні також нагадує нам про користь сухопутних сил: армія потрібна, щоб утримувати і відвойовувати території і захищати людей, які там живуть. Армія потрібна для стримування.
[…]
Успіх визначатиметься об’єднаними озброєннями та компетентністю у різних сферах. І масовістю. Україна також показала, що взаємодія з нашими противниками, навчання, допомога та підтримка наших партнерів приносить свої плоди. За наявності гідного партнера та відповідних умов постійна взаємодія та нарощування потенціалу можуть бути дійсно ефективними. Operation Orbital / Операція Орбітал зробила ключовий внесок у підготовку Збройних Сил України до цієї боротьби.
[…]
Настав час захистити демократичні цінності, які визначають нас.
Це момент, щоб допомогти нашим хоробрим українським союзникам у їхній доблесній боротьбі,
Це момент, коли ми разом із нашими друзями та партнерами підтримуємо мир у всій Європі.
#ЗСУ вдячні за підтримку та допомогу #Велика_Британія / #AFU are grateful for #UK support and assistance